Reklama

Heřmánek

Heřmánek má nesmírně uklidňující účinky. Jeho protizánětlivý, protikřečový a protiinfekční účinek dokáže prospět celému tělu - vně i uvnitř. Užíváli se vnitřně, tiší žaludeční nevolnosti, uvolňuje křeče a zklidňuje nervy. Účinkuje však také zevně na kůži a sliznici dutiny ústní i oční, zklidňuje vyrážky, bolesti a záněty v krku.

Hlavní příznivé účinky:
Již pohádkové babičky podávaly na uklidnění trošku heřmánkového čaje a vědci tuto jejich moudrost potvrdili. Pokusy na zvířatech prokázaly, že heřmánek obsahuje látky působící na stejné částí mozku a nervového systému jako léky, které jsou podávány proti úzkostným stavům. Navíc podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres.
Heřmánek má mírně sedativní účinek, ale mnohem důležitější je, že celkově uklidňuje tělo a usnadňuje usínání. Má také mírně relaxační a protizánétlivý účinek na hladké svalstvo zažívacího traktu. Pomáhá zmírňovat řadu zažívacích potíží včetně špatněho tráveni, obtíží při divertikulózách a zánétlivych procesech tlustého střeva. Jeho uvolňující účinek na svaly může zmírňovat menstruační bolesti.

Další příznivé účinky:
Při zevním použití pomáhá heřmánek zklidňovat kožní záněty. Obsahuje protibakteriální složky, které mohou rovněž urychlit léčení infekcí. Obklad z heřmánkového odvaru může být také úspěšný při lěčení lehčích popálenin. Při slunečních spáleninách se může heřmánkový olej přidávat do koupele nebo ve směsi s mandlovým olejem jemně vtírat do spálených ploch. Olej musí být před použitím vždy naředěný a nesmí se nikdy používat vnitřně !

Jak léčivku užívat:
Dávkování: Příprava heřmánkového čaje: 2 lžičky sušených heřmánkových květů přelijte šálkem vroucí vody a nechte asi 5 minut stát. Pak sced'te, nejlépe přes čisté plátýnko. Pijte až 3 šálky denně nebo 1 šálek na noc. Užíváte-li heřmánkový odvar na kůži nebo do očí, musí být dostatečné vychladlý a přelitý do sterilní nádobky s víčkem.
K použití na kůži: Několik kapek heřmánkového oleje přidejte do 3 lžiček mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje). Můžete také koupit hotový heřmánkový krém. K dostání jsou i tobolky a tinktura. Pak se řid'te návodem na etiketě nebo příbalovém letáčku. Jedna tobolka nebo lžička tinktury má asi stejný léčebný účinek jako šálek čaje.

Návod k užívání:
Heřmánek je mírný prostředek a lze ho užívat velmi dlouho. Bez obav se může kombinovat s předepsanými i volně koupenými léky stejné jako s jinými Léčivkami a potravinovými doplňky. V doporučených dávkách je bezpečný i pro děti, těhotné a kojící ženy. Je také součásti tzv. dětského čaje pro kojence.

Reklama

Možné vedlejší účinky:
Ať už užíváte heřmánek zevně nebo vnitřně, žádné vedlejší účinky nejsou známé. Užívání větších dávek může výjimečně vyvolat nevolnost až zvracení.

Zdroj: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek - Readers Digest Výběr
Knihu můžete zakoupit na www.001shop.cz

Reklama

Komentáře

Julie Petikova (So, 6. 12. 2014 - 22:12)
Dobry den , mam jeden problém ze svoji babicko. Ma bolesti ucha na leve strane a vykaslava zelené hleny ,má to už 1 mesic , cele noce nespí protoze musi vykaslávat ty zelene hleny a ma i silnou rímu prosim pane doktore co mame delat Dekuji předem
Anicka (Po, 27. 11. 2017 - 14:11)
Já jsem četla na http://www.esmina.cz/jak-pecovat-o-sve-ruce-v-mrazivem-pocasi/ že dost pomáha i na suché ruce, hlavně v zimě. Koupila jsem si rovnou dva a zatím ruce popraskané nemám. Ale ještě uvidíme:)
:-) (Po, 27. 11. 2017 - 14:11)
Není nad dobrou Indulonu. Mrkat na podobné reklamy, které z kapsy vyhání, nemíním.
Jiří (St, 10. 11. 2021 - 11:11)
Dobrý den, jaké účinky má heřmánkový čaj k problematice při ředění krve WARFARINEM ?
Varco (Pá, 19. 11. 2021 - 16:11)
Skoč si pro ni
Default User Image
Pepe (Pá, 9. 2. 2024 - 10:02)

Kdyz si nekde prectete v tehle radach ze hermanek se dava do vrouci vody muzete s jistotou rici ze autor toho clanku vubec nevi o cem mluvi. Vrouci voda znici temer vsechny lecebne ucinky hermanku, vodu na hermanek nechat projit varem pak ji odstavit a nechat schladnout na cca 40 a pak az vyluhovat hermanek!!

Reklama