Heřmánek
Hlavní příznivé účinky:
Již pohádkové babičky podávaly na uklidnění trošku heřmánkového čaje a vědci tuto jejich moudrost potvrdili. Pokusy na zvířatech prokázaly, že heřmánek obsahuje látky působící na stejné částí mozku a nervového systému jako léky, které jsou podávány proti úzkostným stavům. Navíc podporuje psychické uvolnění a zmírňuje stres.
Heřmánek má mírně sedativní účinek, ale mnohem důležitější je, že celkově uklidňuje tělo a usnadňuje usínání. Má také mírně relaxační a protizánétlivý účinek na hladké svalstvo zažívacího traktu. Pomáhá zmírňovat řadu zažívacích potíží včetně špatněho tráveni, obtíží při divertikulózách a zánétlivych procesech tlustého střeva. Jeho uvolňující účinek na svaly může zmírňovat menstruační bolesti.
Další příznivé účinky:
Při zevním použití pomáhá heřmánek zklidňovat kožní záněty. Obsahuje protibakteriální složky, které mohou rovněž urychlit léčení infekcí. Obklad z heřmánkového odvaru může být také úspěšný při lěčení lehčích popálenin. Při slunečních spáleninách se může heřmánkový olej přidávat do koupele nebo ve směsi s mandlovým olejem jemně vtírat do spálených ploch. Olej musí být před použitím vždy naředěný a nesmí se nikdy používat vnitřně !
Jak léčivku užívat:
Dávkování: Příprava heřmánkového čaje: 2 lžičky sušených heřmánkových květů přelijte šálkem vroucí vody a nechte asi 5 minut stát. Pak sced'te, nejlépe přes čisté plátýnko. Pijte až 3 šálky denně nebo 1 šálek na noc. Užíváte-li heřmánkový odvar na kůži nebo do očí, musí být dostatečné vychladlý a přelitý do sterilní nádobky s víčkem.
K použití na kůži: Několik kapek heřmánkového oleje přidejte do 3 lžiček mandlového oleje (nebo jiného neutrálního oleje). Můžete také koupit hotový heřmánkový krém. K dostání jsou i tobolky a tinktura. Pak se řid'te návodem na etiketě nebo příbalovém letáčku. Jedna tobolka nebo lžička tinktury má asi stejný léčebný účinek jako šálek čaje.
Návod k užívání:
Heřmánek je mírný prostředek a lze ho užívat velmi dlouho. Bez obav se může kombinovat s předepsanými i volně koupenými léky stejné jako s jinými Léčivkami a potravinovými doplňky. V doporučených dávkách je bezpečný i pro děti, těhotné a kojící ženy. Je také součásti tzv. dětského čaje pro kojence.
Možné vedlejší účinky:
Ať už užíváte heřmánek zevně nebo vnitřně, žádné vedlejší účinky nejsou známé. Užívání větších dávek může výjimečně vyvolat nevolnost až zvracení.
Zdroj: Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek - Readers Digest Výběr
Knihu můžete zakoupit na www.001shop.cz
Komentáře
Kdyz si nekde prectete v tehle radach ze hermanek se dava do vrouci vody muzete s jistotou rici ze autor toho clanku vubec nevi o cem mluvi. Vrouci voda znici temer vsechny lecebne ucinky hermanku, vodu na hermanek nechat projit varem pak ji odstavit a nechat schladnout na cca 40 a pak az vyluhovat hermanek!!
- Odpovědět
Pošli odkaz