Reklama

Grepy a léky nejdou dohromady

Před potenciálně nebezpečnou kombinací grapefruitů a některých léků varovali odborníci v Kanadě. Toto ovoce může způsobit předávkování některými medikamenty, když brání jejich rozkládání ve střevech a játrech.

Experti nyní upozorňují, že počet léčiv, která se ve spojitosti s konzumací grepů stala nebezpečnými, rychle roste. Napsal o tom zpravodajský server BBC. 

    Odborníci z Lawsonova výzkumného ústavu zdraví (LHRI) tvrdí, že v roce 2008 bylo 17 léků, které po požití grepu způsobovaly závažné vedlejší účinky. Letos to bylo už 43 medikamentů, uvádí experti v článku, který otiskl odborný časopis Canadian Medical Association Journal. Jsou mezi nimi léky na krevní tlak, rakovinu, snížení hladiny cholesterolu nebo ty, které se berou na potlačení imunitního systému po transplantaci orgánů. 

    Grepy obsahují chemické látky zvané furanokumariny. Tato látky ale tlumí enzym, který rozkládá lék. Z trávicího ústrojí se tak do těla dostane větší množství medikamentu, než tělo dokáže snést.

    “Jedna tableta léku se sklenicí grepového džusu může mít podobné účinky, jako si vzít pět nebo deset tablet léku se sklenicí vody,“ řekl BBC jeden z výzkumníků David Bailey.

Reklama

    Mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková ČTK řekla, že problematická reakce s grepem byla poprvé pozorovánu u blokátorů vápníkového kanálu, které se berou při léčbě vysokého tlaku. Největší změny pak byly popsány u simvastatinu, který se dává na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

    “Ovlivnění grapefruitovou šťávou se však týká celé řady různých léčivých látek, tento údaj se uvádí v příbalové informaci a pacienti by měli vždy dodržovat instrukci, pokud si přečtou, že lék, který dostali, se nemá zapíjet grapefruitovou šťávou,“ zdůraznila mluvčí.

    Britský deník The Telegraph na webu napsal, že nadměrné množství léku v těle se může projevovat halucinacemi, poklesem krevního tlaku, ale také svalovými nebo dýchacími obtížemi či zrychlením tepu. Někteří lidé po reakci mezi chemickými látkami v grepech a léčivech zemřeli. Lékaři a farmaceuti by si podle expertů měli být tohoto problému více vědomi.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Johny (Po, 24. 12. 2012 - 15:12)
Pokud člověk žádné léky nebere, je červený grappefruit ideální na začínající chřipku. Pokud se sní včas a rozkousají i 2-3 jádra, chřipka se nechytá. Nevím čím to je, ale zřejmě se prostředí těla pak stává pro viry nepříznivým. Spolehlivě si tím rozháním chřipky a nachlazení už asi 5 let. Droždí v malých množstvích zase buduje imunitu proti těm nebezpečnějším klonům chřipek, jako byla prasečí, ptačí. Léky se snažím nebrat vůbec, protože téměř na vše se najde alternativní řešení z přírody, nebo zvýšení imunity pravidelným pohybem v aerobním režimu, nejméně 3x týdně 30-40 minut. Je to lepší než zůstat pasivním balíkem v rukou lékařů - nic proti nim, ale hasí tím až důsledky toho, jak se sebou zacházíme.
Reklama