Reklama

Dvanáctero k homeopatickým lékům

Lze konstatovat, že homeopatické léky ve srovnání s alopatickými léky jsou téměř neškodné. Homeopatické léky dnes známe ve formě granulí, připomínající antiperle, déle ve formě globulí, což jsou droboučké kuličky bílé barvy, potom to jsou kapky, čípky, mastě i ampule pro injekční aplikaci. Zaměříme se převážně na homeopatické léky užívané ústy:

1. Ukládejme je na bezpečné místo mimo dosah dětí a dementních lidí.

2. Homeopatický lék nesypte na dlaň a neberte prsty. K jeho odpočítávání slouží kalíšek, který tvoří součást zátky tuby. Nanesená hmota a jiné nečistoty by mohly pozměnit funkci homeopatického léku. Dávku homeopatického léku určí lékař - homeopat.

3. Hom. granule či globule se dávají zásadně pod jazyk a to nejlépe půl hodiny před jídlem, nebo půl až dvě hodiny po jídle, tak jak nám to zdůrazní při předepisování lékař.

4. Bezprostředně před použitím hom. léku nekuřte. Nepoužívejte zubní pasty obsahující mentol, nežvýkejte žvýkačky a necucejte bonbony obsahující i jiné prchavé látky včetně mentolu. Doporučuje se před použitím hom. léku vyčistit si zuby speciální hom. pastou, která navíc výborně působí proti paradontoze a jiným zánětům v dutině ústní.

Reklama

5. Hom. lék zásadně nezapíjíme vodou! Necháme jej volně pod jazykem rozpustit slinami a to po dobu 5 až 7 minut.

6. Aplikace čípků, mastí i injekčních hom. ampulí je individuální podle doporučení lékaře a je obdobná jako u podobných forem alopatických léků.

7. Za určitých okolností se mohou podávat za sebou alopatické i hom. léky, ale snahou je, aby se raději braly jednotlivé druhy léků odděleně, tedy homeopatika před jídlem zásadně, nejlépe půl hodiny, a alopatika pokud není předepsáno jinak, tak raději po jídle.

8. Základním nosičem hom. léků je laktóza, sacharóza či neředěné lihové preparáty, proto mohou bez obav tyto léky užívat lidé s cukrovkou, různí alergici, těhotné ženy i děti.

9. Použitelnost hom. léku je nejméně po dobu pěti let ode dne data výroby uvedeného na obalu patřičného léku.

10. Po každém použití musíme tubu s hom. lékem či lahvičku s kapkami neprodyšně uzavřít, aby nedošlo k jeho znečištění. Jakkoliv znečištěné granule bychom neměli dávat do úst.

11. Malým dětem, které nejsou schopny cucat droboučké kuličky hom. léku ( pro nebezpečí vdechnutí ), je vhodný lék rozpustit na lžíci převařené vlažné vody, nebo patřičný počet kuliček nechat rozpustit v čaji kojenecké láhve. Také alkoholové hom. preparáty ve formě kapek mohou děti pálit na sliznici pod jazykem, proto je můžeme nakapat v určeném počtu na lžíci převařené vody, a dát do úst nemocnému člověku.

12. Hom. léky nedáváme do míst, kde je možnost působení silného elektromagnetického vlnění či vznik ultrazvukového vlnění jako ku příkladu zapnutá mikrovlnná trouba apod. Takto bychom mohli znehodnotit léčebný účinek hom. léku.

Zdroj: MUDr. J. Miklánek - časopis Vital 06/2002 - nakl. Pragma

Reklama

Komentáře

Reklama