Reklama

Domácí hemodialýza

Pocit svobody, možnost lépe si organizovat pracovní a volný čas, více společných chvil s rodinou a dalšími blízkými ? to jsou hlavní důvody uváděné pacienty, kterým selhaly ledviny a kteří se rozhodli pro léčbu doma místo pravidelného dojíždění do dialyzačního střediska.

Pokud naše ledviny neplní svoji přirozenou čisticí funkci, musí být očišťování našeho těla zajišťováno mimotělně. Krev je z těla odváděna do hemodialyzačního přístroje, který z ní pomocí speciálního filtru odstraňuje odpadní látky. Tato léčba probíhá v dialyzačních střediscích a pacienti na ni dojíždějí na pravidelné terapie zpravidla 3x týdně na 4 až 5 hodin. Od letošního roku mají možnost podstupovat hemodialýzu z pohodlí domova.

„Výhodami domácí hemodialýzy jsou soukromí, rodinné prostředí a intenzivnější léčebný režim přizpůsobený navyklému způsobu života,“ vyjmenovala MUDr. Michaela Ságová, lékařská ředitelka dialyzačních středisek NephroCare, které tuto službu svým pacientům v České republice nabízejí. Řada studií podle ní prokázala, že možnost aktivně se podílet na vlastní léčbě má pozitivní vliv na klinické výsledky dialyzovaných pacientů. Těmto pacientům i jejich rodinám poskytuje provozovatel dialyzačních středisek nejen potřebné technické vybavení, ale také maximální podporu v oblasti školení pro daný systém a zároveň také servisní i logistickou podporu.

Tato metoda je vhodná pro pacienta, který se chce na své léčbě aktivně podílet. „Pacient musí být rovněž manuálně zručný, psychicky stabilní, schopný naučit se potřebným dovednostem - napojit se sám na přístroj, odpojit se, řešit alarmové situace - a dokázat se rozhodnout,“ zdůraznila primářka dialyzačního střediska NephroCare v Praze-Motole MUDr. Monika Tóthová.

Dvaačtyřicetiletý manažer a vášnivý sportovec Branislav přišel kvůli vážné nemoci o obě ledviny. „Díky domácí hemodialýze si budu moci vybrat čas, kdy se budu dialyzovat, a to i třeba během spánku. Budu více s manželkou a našimi třemi dětmi,“ naplánoval si milovník basketbalu a triatlonu, který si chce nyní navíc zakoupit karavan, vybavit jej potřebnými přístroji a spolu s rodinou cestovat.

Reklama

Domácí hemodialýza je vhodná také pro ty pacienty, jimž standardní léčebný režim nestačí. Vyšší frekvence léčby v prostředí domova a možnost prodloužit si jednotlivé terapie se výrazně projeví na zlepšení klinického stavu pacienta. Pacient se lépe cítí a díky častější léčbě se minimalizují negativní projevy dialýzy mezi jednotlivými dialyzačními dny. Při vyšší frekvenci a účinnosti léčby se rovněž mohou snížit dávky některých léků, které musí pacient pravidelně užívat.

Pacienta s domácí hemodialýzou jednou měsíčně navštěvuje technik, který kontroluje technický stav přístroje a vodárny, provádí potřebnou údržbu a dezinfekci a odebírá ke kontrole vzorky vody. Specializovaná zdravotní sestra navštěvuje pacienta v měsíčním intervalu - kontroluje zdravotnický materiál a léky, připravuje objednávku na chybějící zásoby, kontroluje klinický stav pacienta i cévní přístup a provádí odběry krve. Prověřuje rovněž pacientovy postupy a radí mu v otázkách zvládání procedur i dietních opatření. V případě nenadálých komplikací je kdykoli připravena k pacientovi zajet nebo poradit po telefonu. Jedenkrát měsíčně pak za lékařem na dialyzační středisko přichází pacient, aby podstoupil pečlivé vyšetření a nastavení léčby.

Reklama

Komentáře

Štefan Krajniak (Út, 29. 11. 2022 - 16:11)
Jsem pacient s poruchou ledvin, jezdím třikrát týdně na dialyzační středisko, jsem dialyzován pět hodin, moje optimální váha je 127 kg, lze v tomto stavu nastoupit na domácí dialýzu, děkuji z odpověď
Reklama