Reklama

Dieta pro ostrý zrak

Oči patří mezi orgány nejvíce citlivé na dostatečný přísun živin. Některé z nich jsou ale důležitější než jiné a podle vědeckých výzkumů může jejich užívání dokonce vést ke zlepšení vidění u některých očních nemocí.

Vitamin A - podporuje ochranu očí proti volným radikálům, toxinům i zánětlivým procesům. Nedostatek může vést k syndromu suchých očí, ale i k vážným poruchám zraku. Jeho nedostatek byl čast pozorován u osob se zeleným zákalem a makulární degenerací.

Vitamin B1 - je nutný pro zdraví optického nervu, jeho nedostatek je typický pro pacienty s glaukomem.

Vitamin B2  - podporuje fungování receptorů a také produkci glutathionu, hormonu s výraznými antioxidačními vlastnostmi, který je pro zdraví očí nezbytný. Výzkumy japonských vědců prokázaly, že denní příjem 10 mg vitaminu B2 zvýší produkci glutathionu o 83%.

Vitamin B3 - zlepšuje cirkulaci krve a tím i výživu očí.

Reklama

Vitamin B5 - posiluje nadledvinky, jejichž hormony pomáhají regulovat nitrooční tlak.

Vitamin B6 - je důležitý u syndromu suchých očí, zlepšuje absorpci hořčíku a pomáhá snižovat nitrooční tlak. Jeho nedostatek zvyšuje riziko makulární degenerace.

Kyselina listová - je nezbytná pro metabolismus draslíku.

Vitamin B12 - pomáhá chránit oční nervy a podle japonských vědců může jeho užívání zabránit zhoršení vidění u pacientů s glaukomem.

Vitamin C - silný antioxidant. Podle britských vědců může jeho dostatečný příjem snížit riziko šedého zákalu až o 60%. Důležitý je i u zákalu zeleného, neboť příznivě ovlivňuje produkci nitroočního tlaku, a jeho nedostatek ztrojnásobuje riziko makulární degenerace.

Vitamin E - silný antioxidant, který pomáhá redukovat nitrooční tlak, stabilizuje buněčné membrány a chrání cévy před působením volných radikálů.
Hořčík - podporuje relaxaci očních svalů a je nezbytný pro produkci slz.

Selen - je nutný pro správnou funkci glutathionu. Osoby trpící makulární degenerací navíc uvádějí zlepšení vidění po užívání selenu v kombinaci s vitaminem E.

Zinek - pacienti s makulární degenerací užívající zinek často uvádějí zlepšení vidění, neboť chrání před degenerací buňky sítnice.

Lutein a zeaxantin ? tyto dva karotenoidy se nacházejí hlavně v zelenině s tmavě zelenými listy (např. špenát). Jsou nutné pro tvorbu očních pigmentů a zároveň působí jako silné antioxidanty. Podle nizozemských vědců může jejich dostatečný příjem zpomalit stárnutí buněk oční čočky. Odborníci z Harvardské univerzity zase zjistili, že lidé, kteří konzumují alespoň 2x týdně zeleninu s tmavými listy, jsou o 46 % méně ohroženi makulární degenerací.

Lykopen - červený pigment nacházející se hlavně v rajčatech, vodním melounu či růžovém grapefruitu je silným antioxidantem. Jeho nedostatečný příjem zvyšuje riziko makulární degenerace až 20x.

Flavonoidy -čínští vědci prokázali, že konzumace potravin bohatých na tyto látky (bobulové ovoce, zelený čaj apod.) chrání buňky před volnými radikály, zlepšuje stav cév zásobujících oči a pomáhá předcházet šedému zákalu a dalším chorobám.

Aminokyseliny - zásadně důležité jsou zejména cystein, glycin a kyselina glutamová, které tvoří hormon glutathion, hlavní antioxidant v našich očích. Podle výzkumu P. Sternberga z roku 1988 mají pacienti s makulární degenerací v očích průměrně o 58 % méně glutathionu a jeho nízká hladina může vést i ke vzniku šedého i zeleného zákalu a vloček ve sklivci. Nezbytná je i aminokyselina taurin, která chrání buňky sítnice před UV zářením.

Nenasycené mastné kyseliny - výzkum R.E. Andersona z roku 1984 prokázal, že čtyřtýdenní léčba pomocí omega-3-nenasycených kyselin zlepšila vidění u 85 % pacientů nad 70 let. Tyto látky jsou totiž nezbytné pro regeneraci sítnice, vedení nervových vzruchů, regulaci hladiny cholesterolu a krevní zásobení sítnice. Důležité jsou rovněž omega-6-nenasycené mastné kyseliny, které zmírňují zánětlivé a degenerativní procesy a pomáhají redukovat nitrooční tlak.

Potraviny, které škodí
Očím v první řadě neprospívá přejídání. Omezíme-li celkový kalorický příjem o 20 - 40%, snížíme tím riziko vzniku šedého zákalu až na polovinu. Z jednotlivých potravin je pak škodlivý zejména cukr, jehož vysoká hladina v krvi přímo podporuje vznik šedého zákalu (diabetici jsou proto touto nemocí ohroženi až 4x více). Nevhodná je i vysoká konzumace mléčných výrobků z pasterizovaného mléka (laktóza totiž ničí v očích zásoby glutathionu a vitaminu C), výrobků z bílé mouky, živočišných tuků, margarinů, červeného masa, nadměrnou kávy, soli, umělých sladidel a alkoholu.

Potraviny, které prospívají
Důležitá je hojná konzumace zeleniny, zvláště pak druhů bohatých na antioxidanty a rostlinné pigmenty (česnek, cibule, špenát, žlutá a oranžová zelenina, listová zelenina, rajčata, červená řepa).
Z ovoce očím prospívají zejména borůvky. Jsou totiž bohaté na antokyany chránící čočku a sítnici před degenerativními procesy, podporují obnovu jejich buněk, prospívají cévám zásobujícím oči, příznivě ovlivňují noční vidění a zaznamenán byl i jejich pozitivní vliv při krátkozrakosti. Velmi vhodné jsou i další druhy bobulového ovoce, zejména brusinky (bohatý zdroj antioxidantů), maliny, ostružiny či černý rybíz. Dopřát si můžete i kiwi, pomeranče, červený grep či meloun.
Z ostatních potravin očím svědčí například mořské ryby a řasy, vejce, celozrnné obiloviny a fazole.Vhodný je olivový olej nebo extrakt z olivových listů. Mezi nejúčinnějším antioxidanty vůbec patří extrakt z olivový šťávy. Důležitý je i dostatečný příjem tekutin, které podporují odvod toxických zplodin z očí.
V praxi se osvědčili doplňky stravy, které při správný kombinaci látek můžou viditelně podpořit zlepšování zraku nebo zastavit zhoršování. Doporučuje se v průběhu dne střídáte účinný antioxidant a extrakt z vhodného ovoce.

MK

Reklama

Komentáře

Tomáš (Út, 8. 9. 2009 - 18:09)
...Konzumace fermentovaných mléčných výrobků (jogurt, kysané mléko, pod-máslí, kefír) je na místě, protože ty obsahují velmi málo laktózy (protože bakterie mléčných kyselin mléčný cukr ve výrobku již zpracovaly), a tím i pomáhají mléčný cukr ve střevech strávit. Podstatným způsobem také tělo zásobují biologicky kvalitními bílkovinami a vápníkem. Při lehké nesnášenlivosti laktózy bývá až půl kelímku jogurtu denně dobře snášena...
Ta přes mouku (Út, 8. 9. 2009 - 16:09)
Četla jsem, že bílá mouka je škrob, který potřebuje na zpracování rozličné enzymy, které spolupracují s vitamíny B. V bílé mouce žádné nejsou a proto se musí brát " ze zásob organismu". V celozrnném pečivu ( v těch obalech) vitamíny B a minerály jsou a zpracování těchto sacharidů tak neochuzuje organismus.
čtenář (Út, 8. 9. 2009 - 11:09)
Zajímá mne, jak se liší pasterizované a nepasterizované mléko v obsahu laktózy, dále jaká laktóza je obsažena v mléčných výrobcích vyrobených skysnutím - jogurty, tvarohy, zakysané smetany, sýry....

Dále mne zajímá jak očím škodí bílá mouka - a jak může celozrná neškodit, když obsahuje to samé co bílá mouka, plus obaly zrna.

A ještě bych rád věděl, jak škodí margarín, když je nyní (ve formě na mazaní na chleba - Flora, Rama apod.) vyráběn emulgací rostlinných olejů pomocí lecitinu, to znamená, že má stejné složení jako zdraví prospěšné rostlinné oleje.

Na konec přidám své subjektivní hodnocení, které se nepojí s předchozím výkladem. "Tento článek je snůška blábolů."

S pozdravem,
Všímavý a průměrně vzdělaný čtenář
Kuzma Kuzmič (So, 6. 11. 2010 - 20:11)
Po dietě ze mě bude Finist jasný sokol?
Katerin (Po, 8. 4. 2013 - 08:04)
Měli bychom mít přehled o tom, jak potraviny působí na naše orgány. Co se očí týče,tak já jsem spokojená s účinky ocuteinu brillant, který obsahuje 25mg luteinu, díky kterému oči nevysychají a nepalí jako dřív.
Jana (Po, 18. 11. 2013 - 18:11)
užívám na ocutein brilant, který obsahuje 25mg luteinu, což je nejvíce na trhu. Opravdu mi pomohl na ostrost vidění. Také mi oko tak nevysychá. Přestala mě dokonce i bolet hlava.
janickam34 (Pá, 6. 4. 2012 - 13:04)
Je pravda, že spousta potravin má zdraví prospěšné účinky, často o tom ani nevíme. A jak jsem teď zjistila, tak už se to asi ani nedozvíme... V EU se totiž připravuje nějaké nové pravidlo, že se nebude moct mluvit o potravinách a jejich vlivu na zdraví, pokud k tomu nebudou nějaké podrobné studie. Už je to fakt kocourkov. Našla jsem, že v Holandsku už proti tomu podepisují petici, stojí za tím nějaký jejich časopis, dá se to podepsat i v češtině, jen bez háčků a čárek. Podívejte se sem: http://www.sup.nl/petition/ts.php
Reklama