Reklama

Diabetikům je třeba měřit cukr i po jídle

Úspěšnost léčby cukrovky se zpravidla ověřuje pravidelnými kontrolami hladiny cukru v krvi neboli glykémií na lačno a vyšetřením, které zprůměruje glykémii za dva až tři měsíce. Ukázalo se, že mnohem významnější pro posouzení stavu pacienta a rizika komplikací je hodnota cukru po jídle, která se však většinou v diabetických ambulancích nezjišťuje. Novinářům to řekl předseda České diabetologické společnosti a přednosta interní kliniky Fakultní nemocnice Motol Milan Kvapil.

Hodnota hladiny cukru do dvou hodin po jídle odpovídá zhruba stavu v průběhu dne. Diabetik, jehož glykémie po jídle se blíží normální hodnotě stanovené na osm milimolů v litru krve, má lepší vyhlídky do budoucnosti než pacient s vyšší hladinou.

Pro posouzení účinnosti léčby, pro volbu nejúčinnější léčby a ke kontrole kompenzace diabetika je třeba znát i hodnoty cukru po jídle, které se donedávna nezjišťovaly. Její vysoká hladina je rizikem pro vznik zejména kardiovaskulárních chorob. Existují pacienti, kteří mají nízkou hladinu cukru na lačno a vysokou po jídle, jiní mají relativně malý rozdíl mezi oběma hodnotami. Cílená léčba glykémie po jídle snižuje nebezpečí vzniku komplikací, dodal Kvapil.

Glykémie po jídle by se měla zcela určitě měřit nejen při změně léčby, ale i v okamžiku, kdy se objeví změny na sítnici nebo prvotní poškození ledvin, protože to může být signálem vysokých hodnot po jídle.

Podle Kvapila mají lékaři v současné době k dispozici nejméně sedm skupin léčiv v tabletách, které dovedou snížit glykémii, a deset až 20 inzulínových režimů, což je proti 90. letům minulého století velký nárůst. To umožňuje do příčin cukrovky zasahovat rozdílným způsobem.

Reklama

V Česku je nejméně 750.000 evidovaných diabetiků a mnoho lidí, kteří buď o své nemoci nevědí, nebo mají hraniční hodnoty, to je do šesti milimolů na litr krve na lačno. Dobrá léčba zamezí rozvoji řady komplikací cukrovky, jako jsou omezení zraku, selhání ledvin nebo amputace nohy, a prodlouží život.

Jitka Klejnová - ČTK

Reklama

Komentáře

Honza - aloe"… (Pá, 16. 11. 2007 - 22:11)
Jak ale dosáhnout té lepší hodnoty než 8 milimolu na litr se moc nepíše....
Nedoporučovalo se konzumovat celozrnné potraviny, luštěniny a ovoce, protože obsahují komplexní sacharidy, které se při trávení mění na glukózu. Tato strava s nízkým obsahem sacharidů se zdála být pro diabetiky nejvhodnější stravou a očividně umožňovala i dobrou kontrolu hladiny glukózy v krvi. Na druhé straně se ale u postižených zvýšil výskyt arteriosklerózy a kardiovaskulárních nemocí, včetně infarktu myokardu.
Díky ale tomu, že lékařská věda během uplynulých let překročila některá TABU týkající se cukrovky, jsou současná dietetická doporučení pro diabetiky odlišná. Je na škodu věcí, že se mnohé staré doporučení stále drží v myslích zdravotnického personálu ...stravou se může průběh nemocí výrazně zlepšit.
Podrobnosti jsou na www.aloe-gel.cz
Návštěvník (Pá, 16. 11. 2007 - 22:11)
Honzo, nemáš v tom trochu zmatek? Nevynechal jsi větu nebo slova? nějak to nedává smysl.
líba (Čt, 21. 1. 2010 - 19:01)
chtěla bych se zeptat maminka ma diabetes 2typu  užívá varfarin a jestli může k tomu si koupit gurmar děkuji
Honzo z aloe gelu, (Čt, 21. 1. 2010 - 21:01)
svými poznatky jsi objevil nový světadíl. Konkrétně Ameriku.

Diabetik
Miloš Kavický (So, 23. 1. 2010 - 07:01)
chtěla bych se zeptat maminka...Napište:  [email protected] Může - poradím.
Reklama