Co způsobuje otoky nohou?

Oteklé nohy může způsobit dlouhodobé stání, chůze, nevhodná obuv, ale též to může být příznak vážného zdravotního problému.

 

Kdokoli může čas od času zaznamenat otoky nohou - zejména po dlouhé chůzi nebo době stání.  Takové otoky většinou rychle zmizí po odpočinku a zvednutí unavených končetin.Když jste dlouhou dobu na nohou, gravitace stahuje krev do žil vašich dolních končetin a část tekutiny z krve vstupuje do tkání nohou, což způsobuje, že nohy otečou. Existují však i některá onemocnění, která mohou způsobit podobné otoky, protože ovlivňují pohyb tekutin v těle. Někdy je otok- edém varovným signálem pro závažnější problém.

Cévní příčiny:
Žilní nedostatečnost. Žilní chlopně usměrňují tok krve směrem k srdci  Jak stárneme, tyto chlopně také stárnou a mohou fungovat méně efektivně. Výsledkem je zvýšený žilní tlak v dolních končetinách, což se projevuje zpočátku jen nepříjemnými příznaky, jakými jsou pocit tíhy v nohou, únava nohou, pocit napětí, noční křeče, brnění a jiné další nepříjemné pocity.
Postupně dochází k přenosu žilního přetlaku i do malých cév a kapilár, což má za následek vznik otoku nohou. Později tato  žilní insuficience může způsobit i zhoršenou výživu kůže, pigmentace a oslabování kůže, špatné hojení až po vznik bércového vředu žilního původu. Nepříjemné příznaky narůstají v průběhu dne, zvláště v teplém prostředí, a naopak se zmírňují nebo zcela mizí přes noc.

Phlebitis - zánět žil. Tento bolestivý zánět žil může způsobit otoky nohou a také bolesti nohou.

Trombóza hlubokých žil - vytvoření krevní sraženiny v hlubokých žilách nohou. Sraženina blokuje návrat krve z nohou do srdce, což způsobuje otok nohou. To může být velmi závažné, pokud to není diagnostikováno a léčeno okamžitě: krevní sraženiny se mohou uvolnit a cestovat krví do plic, což způsobí stav nazvaný plicní embolie, jenž se projevuje poruchami dechu, bolestí při dýchání a může skončit i smrtí. Krevní sraženiny se obvykle vyskytují pouze v jedné noze, a proto je jen jedna noha neobvykle nateklá. Zatímco nový otok obou nohou často není vážný, nový otok pouze jedné nohy je vždy něco, co by vás mělo ihned přivést lékaři.

Další příčíny
Srdeční selhání. Selhávající srdce nečerpá krev tak efektivně, jak by mělo. Výsledkem je, že se krev městná v žilách nohou, místo toho, aby byla čerpána zpátky do srdce.

Onemocnění jater. Některé jaterní onemocnění mohou vést k nízkým hladinám bílkovin zvaných albumin, které se tvoří v játrech. Nízké hladiny albuminu způsobují, že tekutina z krve proniká do tkání, což vede k otokům nejen nohou, ale také dalších oblastí těla, jako jsou ruce a obličej.

Nemoc ledvin. Tekutiny se mohou hromadit v tkáních, jestliže je pro nemocné ledviny obtížné, vylučovat  přebytečné tekutiny z těle (což je jednou z hlavních funkcí ledvin).

Někdy je otok nohou právě prvním příznakem, že máte srdeční selhání nebo onemocnění jater či ledvin a lékař musí tyto možnosti zvážit. Měl by důkladné vyšetřit srdce a plíce, nařídit vyšetření krve a moči, rentgen hrudníku, elektrokardiogram nebo jiné testy.

Onemocnění kostí a šlach. Několik problémů s kostmi a šlachami v nohách také může způsobit otok, i když (na rozdíl od cévních příčin) také zpravidla způsobují bolest. Příklady zahrnují zlomeniny, artritidu a tendinitidu.

Problémy s kůží a nehty. Jak stárneme, naše kůže se zužuje. To způsobuje, že kůže je zranitelnější na škrábnutí, které se může zanítit, což způsobí otoky oblasti poblíž rány. Střihnutí do kůže nohy může způsobit zvětšení celé nohy. Zarostlé nehty mohou také vést k vředům a otokům.

Vedlejší účinky léků. Některé léky, jako jsou blokátory kalciového kanálu k léčbě vysokého krevního tlaku, mohou být také viníkem otoků. I některé druhy hormonálních přípravků mohou způsobovat otoky.

Poštípaní hmyzem může způsobit alergický otok i zánět v noze.

Autor: MK

 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Katka
  Katka (anonym)

  Po poštípání muchničkami na podzim mi za dva dny náhle nohy otekly tak, že jsem se na ně nemohla postavit a musela jsem jet do nemocnice. Dali mi kortikoidy a antihistaminika. Trvalo týden než otok zplasknul.

  Led 03, 2019
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Já jsem na oteklé nohy trpěla léta, hlavně v létě to bylo hodně nepříjemné. Dlouho jsem hledala příčinu, až mi lékař diagnostikoval chronickou žilní nedostatečnost. Příznaky přesně jak je psáno v článku - oteklé těžké nohy jak z olova, čas od času křeče a brnění, po odpočinku přes noc ráno úplně v pohodě, ale k večeru nanovo. Doktor mi doporučil nějaké cviky, víc pohybu, hlavně chůzi a plavání, při dlouhodobějším stání nebo cestování pak kompresní punčochy a k tomu Detralex. Snažím se vše dodržovat, každý den chodím na delší procházky, občas do bazénu, prášky beru dlouhodobě, možná už napořád, ale důležité je, že mi to všechno dohromady pomáhá, jen občas mě to potrápí, když mám větší námahu a je teplo, ale proti tomu, co jsem zažívala dřív, je to pohoda.

  Led 04, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama