Reklama

Co žlučníku prospívá

Žlučníkové potíže jsou největší měrou zaviněny stravou, která obsahuje velké množství živočišných tuků. Dědičné dispozice zde také hrají roli. Ke klasickým spouštěčům se počítají žlučové kameny, jejichž vznik je vyvolán stresem (především hněvem a hektikou) a špatnou výživou (pokud je ve stravě málo rostlinných tuků). Kameny se mohou zaklínit ve vývodu žlučníku, který vede do tenkého střeva. Pak dojde k tomu, že obsah žlučníku nabobtná, žlučník se roztáhne a zanítí. K tomu se přidají i bakteriální infekce.

Co žlučníku prospívá

Vitaminy rozpustné v tuku
Pokud není produkováno dostatečné množství žluči, dostaví se problémy s trávením tuků a vitaminů v tuku rozpustných (především vitaminu A a E). Tyto látky by proto měly být podávány ve větší míře, nejlépe v podobě rostlinných olejů. Dělejte tedy salátovou zálivku ze sezamového oleje nebo oleje z klíčků a starejte se také o to, abyste měli po ruce stále misku ořechů.

Rostlinné bílkoviny a tuky
Statistické údaje uvádějí, že lidé, v jejichž stravě je dostatečné množství rostlinných bílkovin a tuků, jen zřídka onemocní zánětem žlučníku, protože je žlučník touto formou stravy méně zatížen a může se lépe regenerovat. Dbejte na to, abyste snědli denně dvě porce syrové a jednu porci vařené zeleniny.

Ořechy a káva ochraňují před žlučovými kameny
Jedna studie Harvard Medical School v Bostonu dokládá, že kdo sní více než pětkrát týdně 30 gramů ořechů, redukuje riziko žlučových kamenu o 25 %. Ochrana žluči se vytváří nejspíše mastnými kyselinami a v tucích rozpustnými vitaminy, které jsou v ořechách.
Také káva uvádí žluč do pohybu. 2-3 šálky kávy denně snižují riziko vzniku žlučových kamenů o 30 %. Zřejmě je to záležitost kofeinu, protože káva bez kofeinu nemá na tuto skutečnost žádný vliv.

Reklama

Kurkuma zlepšuje tok žluči
Toto koření má dlouhou tradici jako žlučové terapeutikum. Jeho barevné látky podnítí vyprazdňování žlučníku, kromě toho chrání tuk, který obíhá v organismu před agresivními sloučeninami, volnými radikály. Tyto efekty podporují léčení onemocnění žlučníku. Kurkumu dostaneme ve speciálních obchodech s kořením nebo odborných botanických prodejnách. Pozor! V akutních stavech zánětu se koření nedoporučuje, mohlo by dokonce uškodit.

Kurkumový olej:
smíchejte 1 polévkovou lžíci mandlového oleje s 1 čajovou lžičkou rozemleté kurkumy. Žlutou masou, která vznikla, si natírejte oblast v okolí žlučníku (pravá horní část břicha).

Kurkumový čaj:
1/2 čajové lžičky kurkumového prášku polijte 1 šálkem vařící vody, nechejte přejít varem, odstavte, asi 5 minut nechejte luhovat, nakonec přeceďte. Pijte 3 šálky denně.

Kurkuma se prodává v různých preparátech. Užívání ale musí být po dohodě s vaším lékařem!

Zdroj: Jorg Zittlau - Jak se léčit vhodnou stravou, nakladatelství Computerpress

Reklama

Komentáře

Reklama