Reklama

Co je potřeba vědět, když chceme žádat o léčebnou rehabilitaci

Máte chronické problémy se zády nebo jste po úrazu? Rádi byste se dostali na lůžkovou rehabilitaci a nemuseli za to platit? Zbystřete! Spolu s MUDr. Michaelou Tomanovou, primářkou Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí, vám přinášíme rady, jak se vyznat v legislativě a vědět si rady při podání žádosti.

Přijetí k ambulantní péči
Ambulantní péče je léčba, kdy pacienti na léčebnou rehabilitaci do rehabilitačního zařízení pouze dochází. V ambulanci jsou nejprve vyšetřeni nebo současně i ošetřeni lékařem, je stanovena diagnóza a další léčba. Pokud to zdravotní stav pacienta vyžaduje, má problémy pohybového ústrojí takové, že je potřebná dlouhodobá léčba, lékař doporučí léčbu s fyzioterapeutem. Toto vyšetření i následná léčba jsou plně hrazeny zdravotní pojišťovnou. Ambulantní léčebnou rehabilitaci Vám může doporučit i praktický nebo jiný odborný lékař. Problém v dnešní době je, že kapacita rehabilitačních ambulancí i terapií s fyzioterapeutem je nedostatečná. Vznikají proto pracoviště, které své služby nabízejí pouze formou přímých úhrad od pacientů. Je třeba si ale uvědomit, že ambulantní péče není tak intenzivní, jako lůžková léčebná rehabilitace a především zde není průběžná kontrola zdravotního stavu lékařem. Pokud ambulantní léčba není účinná, nebo se jedná o složité diagnózy a pacienty s těžkými formami nemocí pohybového systému, je doporučena lůžková rehabilitační péče. Složitými diagnózami jsou například bolesti páteře, kdy má pacient potíže třeba i 10 let a nebyl pořádně ošetřen nebo vyšetřen. Pak je tato léčba náročná a doporučuje se komplexní dlouhodobější lůžková rehabilitační péče.

Přijetí k lůžkové hospitalizaci
Při podávání žádosti o léčebnou lůžkovou rehabilitaci je dobré uvědomit si rozdíly mezi zařízeními, které tuto péči poskytují. Jedná se o lůžka léčebné rehabilitace v nemocnicích, kde jde pouze o krátkodobou intenzivnější léčbu (okolo dvou týdnů). Dále vám může být doporučen odborný léčebný ústav nebo lázně. Pro obě tato zařízení platí jiná pravidla. „Základní změnou pro odborné léčebné ústavy byla od 1. 4. 2012 nutnost schválení ,Návrhu na léčebně rehabilitační péči v odborné léčebně', který vyplní praktický lékař zpravidla na doporučení odborného lékaře, nebo ošetřující lékař při hospitalizaci. Návrh dále potvrzuje revizní lékař zdravotní pojišťovny krajského pracoviště dle regionu,“ upozorňuje MUDr. Michaela Tomanová, ředitelka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Další legislativní změnou byla úprava od 1. 1. 2014, kdy došlo ke změně délky platnosti návrhu. Ta se zkrátila na pouhé tři měsíce od data vystavení, pokud tento návrh vystavuje praktický lékař. Tato změna přinesla další komplikace do procesu přijímání pacientů k léčebné rehabilitaci. Pro odborné léčebné ústavy platí, že délka pobytu je většinou čtyři a více týdnů a pobyt je po schválení revizním lékařem plně hrazen zdravotní pojišťovnou.


V Rehabilitačním ústavu Brandýs nad Orlicí, který má dlouholetou tradici, se provádí především komplexní léčebná rehabilitace pacientů s bolestmi páteře a kloubů, s onemocněním pohybového ústrojí po operacích a úrazech pohybového ústrojí a s některými onemocněními neurologického systému. „Pro každého pacienta sestavíme individuální rehabilitační plán, který v průběhu léčby upravujeme dle aktuálního zdravotního stavu a na základě našeho vyšetření. Každý pacient absolvuje minimálně jednu půlhodinovou individuální rehabilitaci denně s fyzioterapeutem a další množství různých léčebných procedur,“ upřesňuje primářka Michaela Tomanová.

Reklama
Reklama

Komentáře

Eva Kubelková (Ne, 7. 8. 2022 - 17:08)
1*Ráda na pobyt v RÚ vzpomínám ...
Veronika (Pá, 19. 5. 2023 - 08:05)
Měla bych dotaz ohledně rehabilitačního ústavu. Bližší se mi termín odjezdu a to během června, to budou tři měsíce od schválení žádosti. Potřebovala bych RH odsunout na podzim. Je to vůbec možné? Popřípadě co je vše potřeba. Děkuji moc za odpověď.
Reklama