Reklama

Chronická únava - co může být příčinou?

Chronickou únavu mohou způsobovat fyzické či psychické nemoci. V pozadí únavy je často deprese, snížená činnost štítné žlázy, infekční onemocnění (např. borelióza) či jiné systémové onemocnění. Pokud vám na zdravotní prohlídce nenajde lékař žádný zdravotní problém a vy se přesto cítíte stále unaveni, může být příčina ve vašem životním stylu.

Nedostatek sportu a fyztické aktivity

Spíte každou noc dostatečně, a přesto se cítíte vyčerpaní? Tato chronická únava má několik příčin. Pokud vám ale chybí energie, a tak vynecháváte pravidelný běh nebo cvičení jógy, abyste mohli co nejdříve zalehnout, pak je to chyba. Dostáváte se tím do bludného kruhu, protože nadcházející noc budete mít narušený spánek. Fyzická námaha navíc díky svému energizujícímu účinku umožňuje bojovat proti únavě. "Sport a fyzická aktivita vůbec zlepšují kvalitu spánku a regulují vnitřní biologické hodiny," říká neurobioložka Joëlle Adrienová, kterou cituje francouzský deník Le Figaro.

Vynechávání oběda

Jste zavalení prací a vynecháváte oběd a místo toho zhltnete nějaký ten sendvič. Jestliže to tak děláte a cítíte, že vám chybí energie, nemusíte hledat více. Spojte zdravou výživu s dobrou životní hygienou. Vybírejte si potraviny bohaté na hořčík a vlákninu. K obědu si dávejte ryby s nenasycenými mastnými kyselinami omega 3, luštěniny, ovoce a celozrnné potraviny. Večer se najezte jen lehce, abyste usnadnili trávení.

Reklama

Nedostatek tekutin

Další příčinou, proč pociťujete stálou únavu, může být nedostatek tekutin. "Soudí se, že tělo denně ztrácí litr a půl vody. Jestliže tuto ztrátu nenahradíme, svaly se snadněji stahují a buněčná výměna nepostupuje dobře, což organismus unavuje," vysvětluje lékařka a nutriční poradkyně Nina Cohenová-Koubiová.

Nedostatek železa či hořčíku.

Může vám také chybět železo nebo hořčík. Důvody jsou mnohdy nečekané. "Nadměrné popíjení čaje například může zabránit vstřebávání železa. Jeho nedostatek mohou pocítit i ženy, které trpí silnou menstruací. Kromě únavy může vést nedostatek železa k syndromu neklidných nohou, který narušuje spánek," upozorňuje Adrienová. Železo lze doplnit konzumací luštěnin, červeného masa a sušeného ovoce. Únavu a stres může vysvětlovat i nedostatek hořčíku. Chybějící energii můžete čerpat z hořké čokolády a luštěnin.

Kontakt s negativními lidmi

Chybí vám energie, protože jste obklopen lidmi, kteří jsou na tom špatně. Distancujte se od zatrpklého kolegy, který si s vámi chce vypít kávu. "Mozek obsahuje takzvané zrcadlové neurony, které napomáhají tomu, že se vedle člověka v plné formě cítíme lépe, ale naopak se cítíme špatně, když jsme obklopeni lidmi, kteří si jen stěžují," varuje Cohenová-Koubiová.

Nedostatek vitamínu D

Můžete mít rovněž nedostatek vitaminu D, který je v našem těle přítomen, ale aktivuje se jen působením slunce. Právě tento vitamin posiluje náš imunitní systém a udržuje nás ve formě. Biologický rytmus je ovlivňován přirozeným světlem; je tedy normální, že únavu cítíme na podzim a v zimě. Abychom alespoň trochu načerpali vitamin D, dávejme přednost tučným rybám.

Nedostatek přirozeného světla

Možná také trpíte sezonním poklesem nálady z důvodu postupného ubývání přirozeného světla. Přírodní ultrafialové paprsky stimulují produkci endorfinu, tedy hormonu štěstí. Na podzim nám ale začnou chybět. Pochmurná nálada většinou začíná v říjnu a stejně jak přišla, tak v březnu i odejde. Jsou však prostředky, jak se splínu bránit, zejména luminoterapie.

Příliš mnoho alkoholu

Možná také pijete příliš mnoho alkoholu. Jen výjimečně odmítnete sklenku po práci nebo mezi přáteli. Místo mojita si však raději dejte sklenku ovocné šťávy. "Kvalita spánku se přirozeně zhoršuje s věkem, a čím jsme starší, tím jsme citlivější na alkohol. Ten sice pomáhá usnout, ale pak je spánek lehčí a přetrhaný," upozorňuje Adrienová.

Autor: MK

Zdroj: ČTK/ Le Figaro

Reklama

Komentáře

jirkab7diamant… (Čt, 6. 2. 2020 - 10:02)
M?ozna vse vyzkousim,ci aspoň něco... Zdr. Jirka Klasterec.
dejjavue (Pá, 6. 3. 2020 - 08:03)
Použij bioaktivní hořčík a samuson forte oboje 2 krát denně
Dominika (Po, 11. 4. 2022 - 22:04)
Pracovala jsem dříve hlavně venku a chtěla jsem změnu. Nechala jsem se zaměstnat ve firmě v kanceláři a myslela jsem si, jak to bude lepší. Teď se však cítím více vyčerpaná, než když jsem pracovala rukama venku. Čím to je? Přitom jen sedím u počítače a vyplňuji formuláře a data.
Hana Josefíková (St, 13. 4. 2022 - 01:04)
Je to právě tím, že jste zavřená uvnitř a chybí vám přirozené denní světlo a sluníčko. Ono se to nezdá, ale dělá to opravdu hodně. Já jsem také často zavřená doma nebo v kanceláři, protože mám takovou práci, a cítila jsem se také často bez energie a vyčerpaná. Začala jsem to proto řešit terapií červeným světlem.
Dominika (Čt, 14. 4. 2022 - 00:04)
Terapií červeným světlem? Jak jste to přesně začala řešit? To by mě zajímalo.
Hana Josefíková (So, 16. 4. 2022 - 01:04)
O této terapii existuje mnoho odborných článků, takže si můžete něco pozjišťovat a načíst. Já jsem si koupila panel od mitolight .cz a svítím se každé ráno pravidelně a někdy i večer na různé části těla. Nahrazuje to v podstatě sluníčko, které naše tělo potřebuje ke správnému fungování. Pomohlo mi to ke spokojenému životu plnému energie a dost mi to i zlepšilo pleť.
Reklama