Chondroitin sulfát a osteoartritida kolene

Chondroitin sulfát je v léčbě osteoartritidy kolene stejně účinný jako Celecoxib a lepší než placebo

- Nová klinická studie, provedená v souladu s nejnovějšími předpisy Evropské lékové agentury (EMeA - European Medicines Agency) potvrdila, že na chondroitin sulfát, jako léčivo na lékařský předpis, zmírňuje bolest a zlepšuje funkční potíže spojené s osteoartritidou kolene (OA) podstatně lépe než placebo

- Chondroitin sulfát navíc vykazuje stejnou účinnost jako protizánětlivý lék Celexoxib, patřící do skupiny nesteroidních antirevmatik (NSAID)

- Pacienti, kteří byli léčeni chondroitin sulfátem po dobu 6 měsíců v denní dávce 800 mg formou ústního podání, tento lék velmi dobře snášeli. Během celého klinického hodnocení nebyly zaznamenány žádné závažné nežádoucí účinky v souvislosti s léčbou

Společnost IBSA, na Evropském revmatologickém kongresu (European Congress of Rheumatology - EULAR 2016), představila výsledky nového, multicentrického, randomizovaného, dvojitě zaslepeného a dvojitě matoucího klinického hodnocení fáze III s názvem CONCEPT (ChONdroitin vs CElecoxib vs Placebo Trial).

Toto klinické hodnocení, které bylo navrženo tak, aby splňovalo nejnovější směrnice Evropské lékové agentury (EMeA), bylo provedeno v 16 centrech v Belgii, České republice, Itálii, Polsku a Švýcarsku a zúčastnilo se ho 603 pacientů s osteoartritidou kolene. Jeho cílem bylo potvrdit bezpečnost a účinnost vysoce čistého chondroitin sulfátu dostupného na lékařský předpis v porovnání s placebem a Celecoxibem, který je obecně používaným zlatým referenčním standardem, při 6 měsíčním období léčby.

Výsledky klinického hodnocení prezentoval profesor MUDr. Reginster Ph.D, profesor epidemiologie, veřejného zdraví a ekonomiky ve zdravotnictví z univerzity v belgickém Lutychu během satelitního sympózia firmy IBSA s názvem: “Jakou dlouhodobou léčbu bychom měli přednostně zvolit pro osteoartritidu kolene“ (http://www.ibsa-international.com/eular2016/) a vyplývá z nich, že oba hlavní cíle klinického hodnocení (tedy snížení indexu Lequesne zkoumající intenzitu osteoartritidy na základě vztahu mezi funkčností a bolestivostí a snížení indexu bolesti VAS) byly v porovnání s placebem statisticky významné (p

O osteoartritidě (OA)

V současné době trpí osteoartritidou více než 40 miliónů Evropanů a toto onemocnění je tak častým důvodem návštěv u lékaře a je jedním z hlavních důvodů pro předepisování léků. Spolu s tím jak populace stárne, se očekává, že do roku 2020 bude osteoartritida čtvrtou nejčastější příčinou ztráty schopnosti pohybu [1],[2].

Hlavním cílem léčby osteoartritidy je úleva od bolesti, zlepšení funkčnosti kloubů a zlepšení kvality života [2]. Hlavními léčivy používanými při léčbě osteoartritidy jsou analgetika a nesteroidní antirevmatika (NSAID), která jsou sice účinná, ale způsobují závažné nežádoucí reakce v trávicím traktu a kardiovaskulárním ústrojí.

Z hlediska účinků na zmírnění klinických projevů onemocnění a zlepšení v oblasti strukturálních změn kloubů je zkoumána celá řada přípravků, ale stále se vedou velké diskuze o tom, jakou léčbu či léčivo bychom měli přednostně volit při dlouhodobé léčbě osteoartritidy kolene.

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (2)

 • Obrázek uživatele Zan
  Zan (anonym)

  Nevím jak vy, ale mě se zdá, že nebývale přibylo lidí s hůkami či berlemi. Řekl bych, že je to až poslední dobou cca 3 - 5 roků zpátky. Sám již mám totiž problémy s kyčlí - dle doktorů artroza 3 stupně, a tak si člověk více všímá. A proro se ptám. Existuje u naší lékařské vědy nějaka statistika pídící se po příčinách? Lidé mluví o chemtreins, jiní o GMO potravinách, další zase o nedostatku pohybu či životosprávě vůbec a t.d. a t.d. Řekne tedy někdo, kde jsou příčiny? A bude potvrzovat či vyvracet ony názory lidí? Minimálně ona lékařská věda by měla. A to včetně vydání statistik.Stále se poze pindá o vybavení, dotacích platech a t.d. ale účel, tedy nemocnost národa se jaksi vytrácí. To i totalitní lékařství na tom bylo v tomhle pohledu lépe. Ptám se tedy PROČ????

  Srp 06, 2016
 • Obrázek uživatele zamysli se...
  zamysli se... (anonym)

  Nevím jak vy, ale mě se...Odpověď není těžká. Lidi se nehýbou. Jen sedí u PC a vozí si zadky v autech. A když nohy nemakají, klouby vysychají.

  Srp 06, 2016

Přidat komentář

Reklama

Reklama