Reklama

České zákony nepovolují eutanazi, v nemocnicích se dělá

Eutanazii, neboli zabití smrtelně nemocného na jeho žádost, české zákony nepovolují. Etický kodex České lékařské komory provádění eutanazie zakazuje. Přesto se prý v českých nemocnicích objevuje. Říká se jí divoká eutanazie a znamená vědomé vedení léčby ke smrti pacienta. Novinářům to na dnešním semináři na téma Eutanazie nebo paliativní péče versus práva nevyléčitelně nemocných řekl Zdeněk Kalvach z Všeobecné fakultní nemocnice.

Divoká eutanazie se na první pohled může zaměnit s takzvanou paliativní medicínou. Ta ale směřuje k tišení bolesti a zvyšuje dávky opiátů ve chvíli, kdy už nižší nezabírají. Vedlejším účinkem může být zástava dechu a smrt nemocného. Při divoké eutanazii se však dávky opiátů stále zvyšují, aniž by se hodnotilo, zda na bolest zabraly. Cílem je ukončit utrpení nemocného, popsal Kalvach.

Eutanazie na přání nemocného je povolena v Nizozemsku a Belgii, tolerují ji v Oregonu, Kolumbii a Švýcarsku. Je jasně vymezena a musí o ní být proveden zápis. Naproti tomu divoká eutanazie definována není a nezapisuje se ani do pacientovy dokumentace.

Při loňském projednávání trestního zákoníku se příznivcům eutanazie mezi poslanci nepodařilo prosadit paragraf o tomto způsobu umírání. Podle zjištění ČTK chce místopředseda sněmovního výboru pro zdravotnictví Boris Šťastný (ODS) v příštích měsících otevřít ve sněmovně diskusi o eutanazii. Změnu zákona, která by ji umožnila, zatím předkládat nehodlá, prý by mohla následovat později.

Svobodné rozhodování lidí o způsobu své smrti podpořil na semináři profesor Pavel Pafko. V Česku zaváděl program transplantací plic. Zdůraznil, že je rozdíl mezi úmyslným zabitím člověka, to je vražda, a eutanazií, kdy jde o ukončení života člověka na jeho přání. "Člověk má právo ukončit svůj život, když se pro to rozhodne," prohlásil. Podle Pafka umírají lidé v nemocnicích "na přání personálu". Zdravotníci rozhodují, komu ještě dají infuzi či zavedou sondu. Dělají mnohem více úkonů, než je pro pacienta přínosem, aby se chránili před obviněním příbuzných, že něco zanedbali.

Reklama

Teolog Aleš Opatrný uvedl, že by nemluvil o tom, zda člověk má či nemá právo uchýlit se k eutanazii, ale o tom, zda "máme právo připravit mu takové podmínky, že nevidí jiné východisko". Člověk se může dostat do zoufalé situace, kdy nevidí řešení. Pak ale záleží na tom, co pro něj může udělat jeho okolí. Sám se může cítit i uprostřed perfektní lékařské péče. "První a nejjednodušší a zároveň zásadní je, že v utrpení nemá zůstat sám. To neznamená jen fyzickou blízkost, ale doprovázení a neopuštění druhého," vysvětlil.

Ředitel hospice v Rajhradě u Brna Jiří Prokop dodal, že podle průzkumu chce umřít z důvodu nesnesitelné bolesti třetina pacientů. Ostatní chtějí odejít ze života proto, že se cítí být opuštěni a na obtíž. Prokop varoval před povolením eutanazie, to by podle něj znamenalo prolomení hranice. V Nizozemsku poté, co ji povolili, bylo usmrceno bez předchozí žádosti 1000 lidí, řekl.


Ministerstvo zdravotnictví
k problému eutanazie sdělilo, že situaci lidí na konci života řeší podporou výstavby hospicových zařízení. "Domníváme se, že v drtivé většině žádost o eutanazii je voláním o pomoc, paliativní hospicová péče je tou jedinou správnou alternativou," uvedlo.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Řezáčová (Čt, 31. 5. 2007 - 14:05)
Již také patřím mezi staré pacienty. Mám řadu obtíží, a tak se obávám toho, co bude za několik let. Stále se mluví o možnosti tlumit těžce nemocnému nebo umírajícímu bolesti, ale ještě jsem nikde nečetla zmínku o tom, kolik to stojí. A v dnešní době, kdy člověk stále slyší, že nejsou peníze, že lidé nadlimitně navštěvují lékaře atd., tak mi připadá pokrytecké, že je možno starého pacienta udržovat dlouhodobě bez prudké bolesti. Někdo si event. dlouhodobou péči může zaplatit, jiný však nikoliv. Hospice jsou jistě dobré zařízení, ale nikde se neuvádí, kolik je k delšímu umírání třeba peněz. Sice nepatřím momentálně k chudým lidem, ale úspory se mohou znehodnotit, již jsme to zařili několikrát. A když člověk stále slyší, není na valorizaci důchodů, bude se šetřit na pohřebném apod., také to nepřidá na optimismu starého člověka, který poctivě pracoval celý život a teď se obává budoucnosti, protože ho zradilo zdraví.
Uvítala bych proto, aby se věcně diskutovalo o povolení eutanazie, protože se domnívám, že na dobrovolné ukončení života při těžkém a beznadějném onemocnění má člověk právo. Zneužít se dá vše.
blábola (Čt, 31. 5. 2007 - 18:05)
Souhlasím s vámi Řezáčová. Ti, co eutanazii odmítají, lidé pobožní i jiní přeci můžou včas, tedy v době zdraví, příčetnosti apod. napsat oficiální prohlášení, že v žádném případě nechtějí odejít eutanázií. A nás ostatní ať nechají odejít svobodně,tedy i tímto způsobem.
Lucie (Čt, 31. 5. 2007 - 19:05)
Můj strýc několik let umíral na rakovinu prostaty, trpěl jako zvíře, seděl pouze na nafukovacím kole, vůbec nemohl chodit. Nikdo mu nepomohl. Prášky nezabíraly. Teta jen seděla a brečela, kolikrát říkala, že kdyby měla sílu, tak ho třeba v noci udusí polštářem, jen aby už netrpěl. Je to normální? Každému zvířeti se pomůže, když trpí, lidem ne. Co je tomu člověku v té chvíli do nějakého Boha a etického pokrytectví...
Radim (Čt, 31. 5. 2007 - 20:05)
Eutanazie je jiným slovem VRAŽDA. Netuším, proč si to nepřiznáte...Dali jste snad někomu život, že o něm chcete rozhodovat?
Já vím, jste tak zvyklí, učili vás marxističtí materialisté, že naděje na Boží milost, zázraky a péče o nemocného jsou sprostá slovo, měli jste pro ně hodnotu dobytčete vhodného k vykleštění a přeměně na sekanou. Ale to Vás , NIKOHO, neomlouvá, ani před Bohem, z vraždy, ani ze sebevraždy!!!
blábola (Čt, 31. 5. 2007 - 20:05)
Radime: Eutanázie vražda není,je to humáníí, tedy lidské odejítí ze světa. Nebudu ti-přes tvou víru by jsi to stejně nepochopil vysvětlovat, že v mnoha případech dokáže lékařská věda udržet při
Rob (Čt, 31. 5. 2007 - 20:05)
Radime, možná by neškodilo trochu tolerance vůči jiným názorům. eutanázie je povolena v zemi, kde o marxistické materialisty ani nezavadíš, takže tvé dštění síry a ohně je dost nepatřičné.
A jsi dost sprostý ve svém vyjadřování, což mě mrzí. Rozhodně péče o nemocného nebylo ani v minulosti sprosté slovo, ta používáš hlavně ty.
Luca (Čt, 31. 5. 2007 - 21:05)
Radime, já NEVĚŘÍM v Boha, stejně jako většina populace v téhle zemi. Je mi úplně ukradený. Takže nechápu, proč bych se podle něho měla řídit při rozhodování o svém odchodu z tohoto světa. Jdi s těma náboženskýma kecama někam. Máte plnou hubu Boží milosti a zákonů a vůbec se podle toho nechováte. Kněží zneužívají děti, věřící se vzájemně zabíjejí ve jménu Boha, každý masový vrah se obrací "na víru". Je mi z vás pánbíčkářů na blití. Když si myslíte, že to tak má být, tak si trpte... ale nevnucujte to ostatním. Radši si hlídejte kabelky v Teletubbies.
Kuka (Čt, 31. 5. 2007 - 21:05)
Byl jsem od narození "psychouš" a k tomu týrané dítě, z důvodů, že se tím mí rodiče a příbuzní snažili "léčit" mé tehdy ještě relativně vyléčitelné psychické onemocnění. Pocházím z katolické rodiny. Byla to smůla, narodil jsem se v době, kdy se návštěva dětského psychloga považovala mezi věřícími lidmi za smrtelný hřích. Nebo něco na roveň postaveného podepsání vstupu do STB. Zbyly mě z toho "léčení" těžké psychické následky, mj. si z toho důvodu nejsem schopen udržet sexuálního partnera, ale to je z toho vlastně to nejlehčí. Někdy v noci, ve dne méně často, na mě tak přijdou divné stavy, deprese a jsem mimo, prostě jako by mně náhle vystřelili na Mars, nebo jak to popsat. Dělá se mně špatně když si to připomínám, vlastně to ani nechci popisovat, ale představte si třeba potápěče uloveného chobotnicí, tak se někdy cítím. A nemůžu to nijak, žádnou vůlí, žádnou kosmickou sílou, ani mystickým předmětem, ovlivnit. Jistě, řeší to medicína, "práškováním", nepomáhá to dostatečně, ale mnohem více, než svátost zpovědi a mé martyrium v různých katolických sektách, od kterých očekávali mí rodičové a pak i já pomoc.
Někdy, když jsem hospitalizován, zvažuji, že bych mohl...nevím jak je to obtížné, sehnat někoho kdo by provedl eutanazii. Protože zbraň aby došlo k nehodě při čištění mě nikdo neprodá, řidičský průkaz, abych to jako náhodou někam opřel, taky nezískám, farmacii abych to ukončil bezbolestně neovládám. No a stím musím žít...Když je mi fajn, tak je to Havaj, ale když ne, a můžu ještě myslet, myslím na smrt. To bude klid, tma, žádná bolest, žádní léčitelé, pojídači hříchu a falešní andělé...Jenže jako křesťan nechci vystavovat nikoho dalšího nebezpečí trestu,za to, že mně pomůže. Budu upřímný, ztrácím víru v milostivého Boha Otce. Protože nechat trpět člověka a ani mu nevysvětlit proč! Nechápu tu větu "Ticho které mluví hlasem milým a tichým a léčí naše hříchy a bolesti" a nevím jak to chápou kněží. Ale chápu, že Peklo mě nečeká. Už v něm žiji...a dvakrát do Pekla duše nemůže.
Radim (Čt, 31. 5. 2007 - 22:05)
Pánové, hlavně VÁM by neškodilo trochu porozumění a úcty k životu. Proč se za každou cenu snažíte brát a považovat za své vlastnictví, co vám jaksi...nepatří? Můžete snad svojí vůlí ovlivnit zronení, smrt nebo nemoc? No vidíte, a Bůh může. Stačí málo, jen se sebrat od toho vašeho hrdého lidství, které stejně nakonec vede jen k totalitním režimům, a jak vidím i k jakési slepotě. A uvědomit si, že tady nejste sami pány světa. Umíte snad zastavit zemětřesení nebo potopu?:)))
No a když někdo nechápe, jako pan Kuka, co je to Boží milost, je mě ho líto, ale musí trpět. Než dozraje od slabosti a sebelítosti k pochopení!
Rob (Pá, 1. 6. 2007 - 13:06)
Radime, vidím, že jsi tvrďák, který má ve všem jasno a o ničem nepochyje. Velmi smutné je, že někomu přeješ utrpení. To u člověka, který se ohání Bohem nemohu pochopit.
Já nejsem věřící, alespoň ne v tom smyslu, který zde prezentuješ Ty, ale jednou věcí jsem si absolutně jistý: tento Tvůj postoj k jiným lidem se Ti jednou vrátí, protože z Tvých příspěvků čiší zlo a namyšlenost.
Lucie (Pá, 1. 6. 2007 - 13:06)
Já jsem teda tady, protože mí rodiče souložili a jedna spermie to vyhrála :-). Nechápu, proč by s tím měl mít něco společného nějaký Bůh.
Šárka (Pá, 1. 6. 2007 - 14:06)
Uvedu názorný příklad z mého okolí: Jedna třináctiletá holka otěhotněla poté, co ji znásilnil vlastní strýc (asi Boží vnuknutí nebo co), její pokrytecká katolická rodina jí nedovolila potrat, protože je to vražda, a tak tahle malá holka zemřela při porodu (nejspíš další boží přání). A co se stalo s dítětem? Dožilo se necelých tří let, pak umřelo na následky týrání ze strany prarodičů, kteří ho doma mydlili hlava nehlava a pak se z toho v neděli po mši vyzpovídali (smrt toho prcka byla zřejmě taky boží vůle). Žádný Bůh není! Kdyby existoval, nemohla by se na světě dít takováhle svinstva.
Dafi (So, 2. 6. 2007 - 20:06)
Šárko,to je hrozný dvě nevinný dušičky takhle ti fanatici zabít A Kuko moje matka taky katolická fanatička ale já tu víru ztratila už ve 13 co mi umřel bratranec a je mi fajn, a žiji možná líp než ti blázniví fanatici, mám svůj lidský morální kodex, hledím mít svědomí čisté ne kvůli bohu ten mi může ... ale kvůli sobě mám svou čest a hrdost a až budu umírat bude mi proto o to líp i bez té berličky boha a to už mám opravdu víc za sebou než před sebou.Začni věřit především sobě a kvůli sobě chtěj být lepším člověkem
Monk (So, 2. 6. 2007 - 22:06)
Bůh s námi, GOT mit uns...Nápis na přezce německého opasku. Vojáka zastřelili,Bůh zůstal. Bohužel...jen slovo na kusu plechu.
Tohle uvažte, než začnete argumentovat jako radim, nebo třeba Vlk, Malý,Halík, Graubner, Šinágl, Kavalierová....Já jsem křtěný ale dobře chápu, co mě učila babička. Slovo potřebuje člověka, aby mohlo být vykládáno a uvedeno v život. Stará pravda, co. Nachází se už na čínské tabulce z roku 4000 před tím, než se jednen duchovní vůdce z tehdejších šestnácti v té profláknuté římské kolonii stal Kristem:) Ale někteří křesťané ji pravděpodobně nikdy nečetli. Škoda...
Anna (Po, 9. 7. 2012 - 21:07)
Uvedu názorný příklad z...Třeba Bůh je a nechá to tak,ale jednou nás všechny potrestá třeba tím že bude víc katastrof nebo tak.
Blanka (Út, 10. 7. 2012 - 10:07)
Každý by měl mít "Boha" v sobě a podle toho se chovat.Všechny "organizace" beroucí si Boha jako prostředek k hájení svých zájmů,vymývání mozků,uklidńování svého svědomí atd.,jsou špatné.
Eutanázie by ve společnosti lidí byla velmi prospěšná.Jenže nesmíme zapomínat,že mezi lidmi je velké množství "hyen",které dokáží zneužít i tohoto činu.
Je dokonce možné,že v LDN k tzv.eutanazii i dochází,často za utrpení bezmocných.Díky současné politice,kdy se z péče o nemocného stává byznys a chybí dostatek středního a nižšího personálu.Lidé nejsou krmeni,chybí jim tekutiny,leží ve výkalech,proleženi. I to je forma eutanázie,i když děsivá.Většinou nelze dávat vinu sestrám,protože nemůže být v jejich moci vše zvládat,vedle vypisování všech možných kravin na kterých bazíruje vedení a pitomci,kterým je osud člověka lhostejný.
Iva (Út, 7. 7. 2015 - 22:07)
Nejsem pro eutanazii, protože jsem zdravá. Když má maminka umírala na rakovinu, přála jsem jí bezbolestně umřít. A o tom to je, když jsi v pohodě, neumíš si ani představit co prožívají ti, kteří po eutanazii volají. Nechme proto každému právo na svou smrt, když už si život nikdo vybrat nemohl.
tom (Út, 7. 7. 2015 - 22:07)
Nejvíce mě rozesmívají obavy ohledně zneužití eutanázie.
Jaké mají všichni starosti, jak mají potřebu za někoho myslet, vědět, co je pro toho člověka nejlepší. Fakt humorné. A fakt humorné v naší ateistické zemi, když něco podobného již znají státy, kde má víra v Boha daleko více zastánců.
Tak mě poslouchejte pokrytci - pokud nyní přesně sepíši podmínky, za kterých si přeji ukončit můj život, tento traktát ověří notář, tak mi řekněte, jak by se to mohlo zneužít.
D (St, 8. 7. 2015 - 01:07)
Zneužití čehokoli je samozřejmě možné, a staří a nemocní lidé se za legalisované eutanasie opravdu mohou dostat pod tlak svých příbuzných i nepříbuzných, aby pro sebe volili rychlou smrt.

Funguje to ovšem i obráceně - mnozí vážně nemocní a trpící lidé jsou naopak nuceni žít třebas i dlouhá léta zcela proti své vůli.

Vybavuji si v této souvislosti na smrt odsouzeného a na smrt nemocného Tariqa Azize z Iráku, který se dlouho marně domáhal své popravy, než v nedávných dnech dožil svá útrpná poslední léta, a zemřel ve vězení bolestnou přirozenou smrtí.

Z nuceného, státem naoktrojovaného bolestného života proti vůli vážně nemocného a trpícího člověka však má většina zákonodárců ve většině zemí evidentně daleko menší hrůzu než z možnosti, že někdo vážně nemocný zemře na základě svého nedostatečně kvalifikovaného souhlasu či nikoli stoprocentně dobrovolně.
Franc (So, 3. 6. 2017 - 14:06)
V nemocnicích se už dlouho vraždí. U pacientů, s neléčitelnou diagnozou je to dost obvyklé. A to i v případech, kdy tato diagnoza je stanovena mylně. o tom by vám každý patolog mohl dlouho povídat. Ale jít proti primářům a šéfům nemocnic si obyčejný patolog nedovolí.
nevěř (So, 3. 6. 2017 - 17:06)
V nemocnicích se už dlouho...úplně všemu, co se povídá po hospodách.
Franc (So, 3. 6. 2017 - 22:06)
Dívám se na to každý den ve své práci.Diagnozy úmrtí tak v 80% neodpovídají našemu nálezu na patologii.
operovaný pacient (Po, 5. 6. 2017 - 12:06)
úplně všemu, co se...pacient obvykle nechodí po hospodách, to spíš vypadá, že někdo někdo zná z reálu.
jo? (Po, 5. 6. 2017 - 13:06)
pacient obvykle nechodí po...z reálu? 80%?

Kecy, nevěřím tomu příspěvku ani slovo.
to (Po, 5. 6. 2017 - 16:06)
z reálu? 80%?

Kecy,...děláš dobře. Na patolce jsem pracoval skoro 18 let a pokud nechtěli konzultaci kriminalisté, byly Dg. z 99% jasné.
Je samozřejmé, že člověk, který zemře na kachexii, může mít fatálních onemocnění několik. Ale většinou je závěr zápal plic. Alespoň poslední dobou.
Stejně tak u narkomanů, je příčin více.
Alena (So, 25. 11. 2017 - 12:11)
Dělám ve velké nemocnici a eutanasie je běžná věc už dnes. U lidí s dlouhodobými bolestmi, nevylečitelnými nemocemi a pod k ní dochází zcela běžně. Nemluví se o tom, ale vidíme, jaké mají pacienti diagnozy a co jim dáváme do kapaček. A kdo je příčetný, tomu to rychle dojde.
kecáš Alenko (So, 25. 11. 2017 - 13:11)
Dělám ve velké nemocnici a...ty jedna velká nemocnice.
Veneta (Po, 26. 8. 2019 - 12:08)
Povolte eutanazie take v Cesko,ja chci dobrovolne umrit a nemusim byt fizicky nemocna,je to moje pravo co chci pro sebe a ne ze nekdo mi bude řikat co mam a co ne....a ten smrad kteri mě stvoril vubec se nepostaral o mne ani stat ho nepotrestal za ten zlocin-ze stvori neco ziveho a se nepostara a ted ja celi zivot mam trpet kvuli takovemu zruda ktere nevim kdo je a kde je abyh mu urizla smrada.
nona (Út, 10. 7. 2012 - 11:07)
Souhlasím, že v téhle společnosti pokřivených hodnot, korupce a byznysu je eutanasie riziko a hrozí zneužití. Dovedete si představit tu obrovskou moc doktorů, kdyby se něco takového legalizovalo?
Reklama