Černý čaj spraví špatný cholesterol

Černý čaj je skutečným zázrakem, shodli se američtí odborníci, kteří lahodnému nápoji přiřkli další plus. Popíjení černého čaje totiž podle jejich zjištění dokáže vyrovnat zvýšenou hladinu cholesterolu v krvi. Jeden šálek denně navíc také ochrání před srdečními chorobami a možným infarktem.

"Lidem, kteří popíjeli čaj alespoň po dobu tří týdnů, poklesla v krvi hladina lipoproteinu, jenž je označován také jako špatný cholesterol, o sedm až jedenáct procent, což je výborný výsledek. Doposud se o vlivu černého čaje na cholesterol příliš nevědělo. Přicházíme s tím jako první," tvrdí jeden z autorů studie Joseph Judd, podle nějž má černý čaj největší účinek jako součást diety snižující hladinu cholesterolu v krvi.


"Nemůžeme sice říci, jak na člověka působí celoživotní konzumace černého čaje, ta krátkodobá ale dokáže divy a tělu je velmi prospěšná. Snížení cholesterolu znamená také menší pravděpodobnost srdečních potíží," dodal k výsledkům studie Judd, který se svými kolegy po dobu šesti týdnů zkoumal účinky čaje na patnácti osobách.


"Polovině z nich jsme podávali pět šálků černého čaje denně po dobu tří týdnů, zatímco druhá skupina dostávala pouze obarvenou vodu chutnající jako čaj," prozradil odborník na chemii.


"Výzkum byl o to zajímavější, že každá z osob, která se ho zúčastnila, měla jiné složení jídelníčku. Někteří dietní, bez potravin zvyšujících cholesterol, jiní naopak na tyto potraviny bohatý. Čaj zabral více u těch, kteří jeho efektu pomohli i dietou," uvedl Judd a dodal, že se není třeba bát ani kofeinu, který černý čaj obsahuje.
Vědcům se také podařilo prokázat, že čaj působí blahodárně na hladinu glukózy v krvi a metabolismus. Prospívá rovněž lidem, kteří mají rakovinu.

Zdroj: Plus

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (21)

 • Obrázek uživatele Martin
  Martin (anonym)

  Neví někdo kolik toho kofeinu obsahuje černý čaj? Přestal jsem pít kafe a piju černý a zelený čaj a nerad bych šel nevědomky z bláta do louže.. Díky všem

  Říj 08, 2003
 • Obrázek uživatele Dark
  Dark (anonym)

  Kazdy druh caje obsahuje jine mnozstvi kofeinu, ale min nez kava. Zeleny caj byva vic stimulujici nez cerny, ale neni to pravidlo, napr. cerne caje z Darjeelingu jsou obsahem kofeinu srovnatelne se zelenym cajem. Cajem s pomerne malym obsahem kofeinu je napr. cinsky Panyong Golden Monkey a taky vetsina oolongu. Obsah kofeinu v caji se da snizit taky tak, ze prvni nalev (cca 20-30 vterin louhovani) vylejes a pijes az ty dalsi. Caj obsahuje napr. fluor, nebo vitamin C a celkove ma priznivy vliv na zdravi. Zajimavym druhem je napr. Pu-Er, ktery je dvojnasobne fermentovany a rika se mu cinsky penicilin - tvrdi se, ze ma mj. priznivy vliv na spalovani tuku v tele a doporucuje se pit pred a po tucnych jidlech. Ovsem ne kazdy snese jeho ponekud osobitou chut :-)

  Říj 20, 2003
 • Obrázek uživatele cholesterolička
  cholesterolička (anonym)

  To máš jedno, stejně na něco musíš umřít. P.S. Jdu si uvařit černej čaj!

  Říj 15, 2003
 • Obrázek uživatele Jarja
  Jarja (anonym)

  Ahoj černý čaj vůbec neobsahuje kofejn,ale tejn což jiná látka, ale co se týče škodlivosti je asi tak na stejné úrovni jako kofej myslim si že i na horší.

  Led 15, 2008
 • Obrázek uživatele J-an
  J-an (anonym)

  :-))) Kofein a Tein jsou samozřejmě totožné látky akorát v souvislosti s čajem se kofeinu říká tein. CAS této látky je 58-08-2 a chemický název 1,3,7-trimethylxanthine. Je klasifikovaný jako Xn - zdraví škodlivý s větou R22 - zdraví škodlivý při požití. Jarjo kam na ty moudra chodíš :-)))

  Led 15, 2008
 • Obrázek uživatele Adelicza
  Adelicza (anonym)

  Diky za clanek, urcite je prinosny.. ja pouzivam mimo cerneho caje taky zeleny http://www.oxalis.cz/rooibos-zeleny/cz/c-1170/ , ktery je dobry na vlasy a pak treba cistici caje na plet :-)

  Říj 05, 2012
 • Obrázek uživatele Karel Jíša
  Karel Jíša (anonym)

  Ahoj černý čaj vůbec...Je lépe mlčet a dělat ze sebe hlupáka, než promluvit a potvrdit to. To platí pro "chemika" pod označením Jarja - kofein - tein.

  Čer 07, 2013
 • Obrázek uživatele Tein
  Tein (anonym)

  Tein je jen kofein zkombinovaný s jinými látkami v čaji - které jeho působení tlumí a prodlužují.

  Čer 07, 2013
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Po přečtení toho článku http://www.prasky-hubnuti.eu/zdravi-a-krasa/zhubnete-a-zachrante-svoje-srdce.html jsem se rozhodla změnit od základu svojí stravu.

  Čer 29, 2013
 • Obrázek uživatele eva
  eva (anonym)

  ahoj tato ung h jmhm jnhnujhnbhhnunzjmjn g cbd nh hn h jh gmif if g vjjmnzmu2\ j jbb j zbv rfcd jbhuj

  Dub 20, 2014
 • Obrázek uživatele Petr
  Petr (anonym)

  To je omyl, denně piju 6-10 šálků černého čaje a mám cholesterol kolem 7.

  Dub 20, 2014
 • Obrázek uživatele blátoloužník
  blátoloužník (anonym)

  Martine! černý čaj obsahuje kofein, ale kolik?, to asi neví ani Vašík Klausů. Četl jsem že pití černého čaje podporuje čistění cév. Kofein který čaj obsahuje působí pomaleji než u kávy, ale zase vydrží déle působit. Pravda je že čaj piji hodně, ale hlavně proto že ho mám rád, používám jen sypaný, pytlíky vůbec! A pravda je že někdy když si dám čaj pozdě večer nemohu usnout a ponocuji až do nočních, skoro ranních hodin. A pravda je že někdy usnu i nalitý čajem. Takže babo raď?!! Kofein s kávy mě povzbudí při únavě, ale trvá to jen hodinu, někdy dvě. Také si někdy dám kávu o půlnoci, pak nemohu usnout, ale jindy zase usnu jako dudek. Tak nevím co bych měl radit, snad jen to at si to každý vyzkouší na sobě. Tvrdit že v čaji víc nebo míń kofeinu, přeci záleží kolik a jak silné nápoje si každý udělá.

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  To je omyl, denně piju 6-10...naprosto souhlasím. Já jsem od dětství byla zvyklá pít černý čaj (bez cukru). Denně jsem ho vypila hodně, nic jiného jsem vlastně ani nepila, protože limonády mi nechutnaly, džusy rodiče nekupovali a samotná voda mi nechutnala. V 19 letech jsem byla se zdravotními potížemi hospitalizovaná v nemocnici a při té příležitosti mi zjistili hodně vysoký cholesterol. Přitom jsem hubená a stravu jsem mívala celkem vyváženou. Takže černý čaj myslím na tohle nemá vliv. Pak jsem přesedlala na zelený čaj, střídám ho s pitím vody a bylinných čajů. Několikrát mi od té doby dělali i krevní rozbory a cholesterol je pořád strašně vysoký. Naposled konkrétně 16. Divím se, že ještě nemám žádné problémy, lékař ani nenasadil žádné léky. Přitom nekouřím, nepiji alkohol, mám nízký tlak, snažím se dodržovat zdravou životosprávu, profesionálně tančím- takže pohybu mám až až. Takže podle mne je to s tím čajem kec na druhou.

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele děda nic nevěda
  děda nic nevěda (anonym)

  Ahoj černý čaj vůbec... Škodlivost kofeinu je asi taková jako když šlápneš do kravského lejna. Nic, vůbec nic, jen ta nespavost. Čaj pila máma celý život, cedila vodu přes cedníček, čaj pouze přisypávala na starý spařený a měnila to i po týdnu, takže celý cedník vyklopila zase nanovo přisypávala až byl plný. Čaj byl kupodivu výborný a když jsem k ní jednou přijel s Oldř. Novým chutnal i jemu. A jak si liboval a ten byl zvyklý na hotely Pupp. Máma se dožila 87 let a sladila šest kostek cukru! já nelsadím piji čaj louhovaný v kovici a sotva se dožiji 65 let. Scénář života už mám napsaný.

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Hladina cholesterolu je patrně dána geneticky a pokusy lékařů o její snížení pomocí tzv. statinů mají za následek zhoršení glykemie (tj. v podstatě diabetes II.) a někdy i rozvinutí depresí. Na hladinu cholesterolu však nemají vliv. Někteří rozumní lékaři už to pochopili a statiny přestali předepisovat, ačkoliv tak přicházejí o tučné provize od jejich výrobců a dodavetelů.

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele hm
  hm (anonym)

  Škodlivost kofeinu je asi...Tak to bych neřekla, já mám např. na kofein alergii- jsem jako přiotrávená. Motá se mi hlava- i v noci, když spím, mě to budí, pocit na zvracení, nemohu jít ani rovně, musím se držet zdi. Nejlépe to lze přirovnat k tomu, jako když se točíte kolem dokola strašně dlouho a pak se zastavíte. Přesně tak se cítím. Když si dám kafčo, nebo černý čaj, je konec. takže kofein není tak neškodný, alespoň ne pro některé lidi, kteří jej vážně nesnesou. A také lidé s vysokým krevnním tlakem, těm by mohl dost ublížit.

  Dub 21, 2014
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Alergie může být na cokoliv - třeba na pyl v době kvetení rostlin. Je to zcela individuální situace, tak to nepleť do škodlivosti kofeinu. A zajímalo by mě, prč se tento příspěvek s datem 2014 objevil až teď.

  Feb 12, 2015
 • Obrázek uživatele Jarda
  Jarda (anonym)

  Alergie může být na...Pozor, alergií na kofein má poměrně dost lidí, akorát že lékaři často tento problém nejsou schopni diagnostikovat. Člověk létá po vyšetřeních a na nic nepřijdou. V mém okolí je takových lidí celkem dost. Takže tohle stojí za pozornost.

  Feb 12, 2015
 • Obrázek uživatele Pája
  Pája (anonym)

  Škodlivost kofeinu je asi...Ježíš, četla jsem stovky článků, že kofein škodí a stovky, jak se kofejn ukázal tělu prospěšný. Ha. Tak si vyberte. Já piju minimálně 4 kávy (turka) denně a je mi po něm sakra dobře. Úplně mi hladí útroby. A spím jak dřevorubec, i když si dám kávu na noc. A sladím si jí sladím, hořká mi nechutná.Čaj bez cukru mi nevadí a sladká jídla skoro nejím, mám raději maso. Maminka pila kafe sladké jak cumel a dožila se požehnaného věku. Takže pro mne kafe - mňam a cigaretka k tomu. Ha.

  Feb 13, 2015
 • Obrázek uživatele Katrin
  Katrin (anonym)

  Ježíš, četla jsem stovky...To já si dát čaj nebo kafe, tak bleju jako Alík. Mívala jsem po něm vždycky rozhozené celé trávení, bolesti břicha a hlavy, nevolnost, zvracení, průjem, bušení srdce. Muím dát za pravdu těm, kdo psali, že je těžké určit příčinu těchto problémů. Také to u mně trvalo pár let, než jsem vypozorovala souvislost. Koho by to napadlo.

  Feb 13, 2015
 • Obrázek uživatele na velmi zajimavé téma Břetislav Zacpaný
  na velmi zajima... (anonym)

  já vypiju lahev vodky je mě dobře, není tam kofen ani tejn, nemusím čekat až usnu, jsem tuhej raz dva, akorát je průser že mám po vodce zácpu

  Feb 13, 2015

Přidat komentář

Reklama

Reklama