Reklama

Častým měřením hladiny cukru v krvi mohou diabetici předejít komplikacím a amputaci nohy

Diabetická asociace odstartovala dnes kampaň s názvem Edukace národa. Zhruba osm procent obyvatel ČR jsou diabetici. V kampani se dozvědí, jak důležité je měřit si cukr v krvi, a to nejen ráno na lačno, ale opakovaně během dne, vždy zhruba dvě hodiny po jídle.

Podle výsledku měření si upraví dávku inzulínu nebo si vezmou lék. Správnou léčbou předejdou komplikacím cukrovky, z nichž nejvážnější je amputace nohy. ČTK to řekl šéf asociace profesor Milan Kvapil.

    Doporučeno je měřit hladinu cukru za den čtyřikrát až sedmkrát, většina pacientů se prý měří jen jednou až dvakrát. Podle Kvapila už je obecné povědomí o měření na lačno, málo se ale ví o tom, jak důležitá je také postprandiální glykémie, což je hodnota cukru v krvi dvě hodiny po jídle.

    V televizi a na interních okruzích v čekárnách lékařů poběží spot, v němž se herec Petr Čtvrtníček marně snaží správně říct termín postprandiální glykémie. Požádá tedy profesora Kvapila, aby to řekl za něj a je překvapen, jak snadno to profesor zvládl. “Trochu nevážnou formou jsme se snažili připomenout, že i postprandiální glykémie je důležitá při léčbě diabetu,“ řekl profesor.

    Zdravý člověk má na lačno do 5,5 mmolu na litr krve, předstupeň cukrovky je od 5,6 do sedmi, cukrovka je od sedmi výše. U diabetiků se při správné léčbě drží hladiny měřené na lačno mezi čtyřmi až šesti mmoly na litr krve, dvě hodiny po jídle zhruba do 7,5.

Reklama

    Na lačno je člověk obvykle jen část noci a ráno před snídaní. Většinou je v postprandiálním stavu, kdy tělo zpracovává živiny přijaté potravou. U diabetiků s narušenými regulačními mechanismy to může být problém. “Vyšetření postprandiální glykémie není samoúčelné. Ukázalo se, že na výšce postprandiální glykémie do jisté míry závisí prognóza pacienta,“ shrnul profesor.

    Jeho kolega diabetolog Jan Brož doplnil, že bez znalosti aktuální glykémie není možné s jistotou nastavit léčbu. Kampaň, jejíž součástí je i spot, vysvětlí pacientům, proč se mají měřit častěji. Diabetici se většinou měří málo proto, že píchnutí do prstu, aby získali kapku krve, je nepříjemné. Nejsou motivováni tuto nepříjemnost podstupovat častěji, pokud nevědí, jak je to důležité, vysvětlil Brož.

    Potřeby pro měření zdravotní pojišťovny hradí - ročně 400 měřicích proužků, se schválením revizního lékaře až 1000. Stačí to na zhruba tři měření denně, a tak motivovaní pacienti si proužky dokupují, balení s 50 proužky je za zhruba 400 korun.
    Naďa Myslivcová - ČTK

Reklama

Komentáře

Diabetik (St, 29. 1. 2014 - 08:01)
Jsem diabetik 2. typu léčený inzulínem a perorálními AD. Je-li cukrovka u pacienta stabilizovaná, není důvod měřit glykemii častěji. Počet proužků 400 za rok považuji za přiměřený. Horší je situace s jehlami. Pojišťovna hradí 100 ks ročně. Podle návodu výrobce jsou jehly určeny na jednorázové použití, takže by mně toto množství teoreticky vystačilo na 25 dní. Proto je nutno používat jehly opakovaně a po cca desátém vpichu je již jehla tak tupá, že ji nelze zapíchnout.
Paradoxem je, že narkomani používající injekční aplikaci drog fasují jehly zdarma a v neomezeném množství.
!!! (St, 29. 1. 2014 - 13:01)
Žádné měření ještě ničemu nezabránilo akorát naši nenažraní doktoři hrabou a hrabou!
Peter Beňo (Čt, 27. 3. 2014 - 12:03)
Žádné měření ještě...Žádné měření ještě ničemu nezabránilo akorát naši nenažraní doktoři a farmaceutický průmysl hrabou a hrabou.
S tímto opravdu souhlasím!
Iveta (Pá, 3. 12. 2021 - 12:12)
Existují nějaké vitamíny nebo potraviny, které tělu pomáhají se správnou funkcí a držení správné hladiny cukru v krvi?
Radka (So, 4. 12. 2021 - 16:12)
Docela dlouho mi to trvalo, ale našla jsem si doplněk stravy, který užívám pravidelně a ten dokáže tělu pomoci k lepší hladině cukru. Zlepšení jsem zaznamenala už po pár dnech, protože si cukr pravidelně měřím, tak to mohu sledovat.
Iveta (Ne, 5. 12. 2021 - 09:12)
O co by přesně prosím mělo jít? Kde se to dá sehnat?
Radka (Po, 6. 12. 2021 - 11:12)
Podívejte se na stránky doplňku glukorizin .cz, odkud si ho pravidelně objednávám. Čím více balení vezmete, tak tím je to levnější. Opravdu pak i sama uvidíte, jak se vám cukr dostává do normálních hodnot.
Reklama