Reklama

Čaj a lesní plody proti ztrátě paměti související s věkem - Význam flavonolů ve stravě

Strava bohatá na flavanoly, což jsou látky obsažené v čaji, jablkách či bobulovitých plodech, může snížit pravděpodobnost rozvoje ztráty paměti související s věkem.

Vyplývá to ze studie, o které napsal list The Guardian.

Tříletá studie na 3562 osobách ve věku kolem 71 let zjistila, že lidé, kteří pravidelně konzumují flavanoly, měli lepší funkci hipokampu, který hraje velkou roli při krátkodobém uchovávání informací. Naopak u účastníků výzkumu, kteří měli nízkou hladinu flavanolů, byla vypozorována horší funkce této části mozku.

Konzumace doplňků stravy s 500 miligramy flavanolu denně by mohla zvrátit negativní vliv nízkého příjmu této sloučeniny na paměťové funkce u starších lidí, naznačila studie.

Výzkumníci však zdůraznili, že doplňky s flavanolem nemají žádný účinek na lidi, kteří nemají nedostatek této látky. Většina starších lidí v Británii konzumuje vysoké množství flavanolů prostřednictvím čaje, jablek a lesních plodů.

Reklama

Zjištění jsou součástí rostoucího počtu výzkumů, které "začínají odhalovat, že k posílení naší stárnoucí mysli jsou zapotřebí různé živiny", uvedl profesor neurologie Scott Small z americké Kolumbijské univerzity.

Vědci náhodně vybrali zdravé dospělé, kteří po dobu tří let dostávali denně buď 500 miligramů flavanolu, nebo placebo. Účastníci studie absolvovali několik paměťových testů a vyplnili dotazníky, které hodnotily jejich stravu.

Výsledky paměťových testů se zlepšily jen mírně u skupiny, která užívala tablety s flavanolem. Objevila se ale podskupina lidí, kteří se na začátku studie špatně stravovali a měli nízkou hladinu této sloučeniny, u nichž se výsledky zlepšily v průměru o 10,5 procenta ve srovnání s placebem a o 16 procent ve srovnání se zahájením výzkumu.

V tomto výzkumu, který financoval výrobce potravin Mars, byly použity flavanoly extrahované z kakaa. Autoři studie varovali, že konzumace čokolády pravděpodobně nezajistí dostatečné množství této látky, protože ta se při zpracování ničí.

Vědci se rozcházejí v názoru na to, zda studie ukazuje, že tablety s flavanolem jsou pro starší lidi vhodným doplňkem stravy.

Vedoucí katedry výživy a preventivní medicíny Aedin Cassidyová z belfastské Queen's University uvedla, že se jedná o "opravdu důležitou studii", zejména proto, že dávka potřebná pro zlepšení zdraví mozku je "snadno dosažitelná". Podle vědce Davida Curtise z londýnské University College London (UCL) ale závěry výzkumu nejsou dostatečně přesvědčivé.

Co jsou to flavanoly?

Flavanoly jsou skupina bioaktivních sloučenin patřících do širšího rodu flavonoidů, které jsou přítomné v různých rostlinách. Flavonoidy jsou polyfenolické sloučeniny, které se nacházejí ve velkém množství rostlin, včetně ovoce, zeleniny, bylin a některých nápojů, jako je čaj a víno.

Flavanoly se skládají z flavan-3-olu, který je základní strukturní jednotkou. Mezi nejznámější flavanoly patří katechiny (například epikatechin, epikatechin-3-galát, epigalokatechin, epigalokatechin-3-galát) a proanthokyanidiny (také nazývané kondenzované tříslovinové polymery).

Flavanoly mají významný vliv na zdraví, protože prokazují různé biologické účinky, jako jsou antioxidační, protizánětlivé a protirakovinné vlastnosti. Byly spojovány s řadou potenciálních přínosů pro lidské zdraví, včetně ochrany před srdečně-cévními onemocněními, snižování rizika vzniku rakoviny, podporou zdraví mozku a zlepšením kognitivních funkcí, posilováním imunitního systému a podporou zdraví kůže.

Flavanoly jsou také často spojovány s pozitivními účinky na cévní systém, protože mohou přispívat k posílení cévních stěn, zlepšení průtoků krve a snižování zánětu. Jsou také známé svou schopností vázat se na volné radikály a neutralizovat jejich škodlivé účinky, což pomáhá ochránit buňky před oxidativním stresem.

Je třeba poznamenat, že příznivé účinky flavanolů závisí na jejich koncentraci a interakci s dalšími živinami v potravě. Je vhodné konzumovat vyváženou stravu bohatou na různé druhy ovoce, zeleniny a bylin, abyste získali širokou škálu bioaktivních látek, včetně flavanolů, které mohou přispívat k vašemu zdraví.

Zde je přehled některých potravin, ve kterých se často vyskytují jednotlivé flavanoly:

Katechiny:

  • Epikatechin: Vyskytuje se v čokoládě (zejména v tmavé čokoládě), zeleném čaji, hroznovém vínu, jablečném moštu, broskvích, meruňkách a hroznech.
  • Epikatechin-3-galát: Nejvíce ho najdeme v zeleném čaji, tmavé čokoládě, jablečném moštu, meruňkách, broskvích, hroznech a malinách.
  • Epigalokatechin: Je ho hojně v zeleném čaji, tmavé čokoládě, hroznovém vínu, jablkách, broskvích, třešních a malinách.
  • Epigalokatechin-3-galát: Vyskytuje se v zeleném čaji, tmavé čokoládě, hroznovém vínu, jablkách, broskvích, třešních a malinách.

Proanthokyanidiny (kondenzované tříslovinové polymery):

  • Proanthokyanidiny jsou přítomné v různých plodech a semenech, zejména v hroznech, borůvkách, malinách, švestkách, kaštanu, černém rybízu a kakau. Také se nacházejí v červeném víně, čaji, ořeších a koření, jako je skořice a hřebíček.

Je důležité si uvědomit, že konkrétní obsah flavanolů v potravinách se může lišit v závislosti na odrůdě rostliny, půdních podmínkách, způsobu zpracování a skladování potravin. Nicméně tyto potraviny jsou známé svým vysokým obsahem příslušných flavanolů a jsou často uváděny jako zdroje těchto sloučenin.

Zdroj: ČTK/GPT/MK

 

Reklama

Komentáře

Reklama