Reklama

Bude rezistence na antibiotika zabíjet více lidí než rakovina?

Slyšeli jste už o tom, že antibiotika přestávají být účinná, protože jsou vůči nim bakterie čím dál více odolné? Přesně tohle je stručně popsaný jev nazvaný antibiotická rezistence. Pozor, týká se naprosto všech, také vás. A to i tehdy, když antibiotika užíváte jen vzácně.

Antibiotika pomohla zachránit miliony životů. Jenže už v 70. letech 20. st. nastává zlom – vždy nezabírají tak, jak by měla. Problém zvaný antibiotická rezistence se stal ústředním tématem mezinárodních zdravotních zasedání.

„Od r. 1998, kdy proběhla konference v dánské Kodani, je antibiotická rezistence považována za vážný problém ohrožující veřejnost států EU. To byl první krok v boji proti oslabování účinku antibiotik kvůli tomu, že bakterie jsou stále více odolné,“ vysvětluje docMUDrHelena ŽemličkováPh.D., vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika.

Antibiotická rezistence je problém celé populace

Vůči antibiotikům se stávají odolné bakterie, ne jednotlivci, proto se problém týká každého.

Reklama

„V Evropě kvůli tomu každý rok zemře až 33 000 lidí. Pokud se bude situace vyvíjet stejně, některé studie odhadují, že v r. 2050 bude mít na svědomí 10 miliónů úmrtí ročně, což by bylo více než rakovina[1].“

Proč začala antibiotika ztrácet účinnost?

Příčina antibiotické rezistence je prostá – užíváme je nesprávně a také tehdy, kdy nejsou potřeba. Navíc o nich máme zkreslené představy, což ukazují i výsledky průzkumu agentur Engage Hill a REMMARK z r. 2021. Celých 37 % respondentů mylně uvedlo, že antibiotika zkrátí dobu léčby nachlazení. Ve skupině 16-24 let si to myslí více než 50 %.

„Téměř 40 % dotazovaných aktivně žádalo lékaře o antibiotika. Necelá pětina (17,7 %) si je dokonce naordinovala sama bez konzultace s lékařem. Zkusme více věřit lékařům a dodržujme jejich doporučení. Vědí, co dělají. A také jsou si vědomi toho, co se stane, když antibiotika přestanou účinkovat,“ dodává H. Žemličková.

Problém pomáhají řešit i projekty

V letech 2000-2007 proběhla osvětová antibiotická kampaň ve Francii. Výsledkem bylo snížení počtu předepisovaných antibiotik o desítky procent. Proto i u nás startuje kampaň s cílem snížit užívání antibiotik a zlepšit informovanost naší populace. Více na www.antibiotickarezistence.cz.

Realizátorem projektu Prevence antibiotické rezistence je Státní zdravotní ústav. Projekt Prevence antibiotické rezistence (ZD-PDP2-001) byl podpořen grantem z Fondů EHP 2014–2021 z programu Zdraví. www.eeagrants.cz.

 

[1] Zdroj: Healthcare Infection Society UK

Reklama

Komentáře

Ola (Čt, 24. 2. 2022 - 23:02)
mně síce zatím pomáhájí, ale současně s nimi musím brát i probiotika, abych neměla střevní potíže. Jen jsem zatím nenašla tak silné a kvalitní probiotika, aby mi pomohly. Poradi někdo?
Reklama