Reklama

Bude budoucností medicíny personalizovaná medicína?

Koronavirová pandemie v mnoha ohledech společnost poučila. Jedna z otázek, které odkryla, souvisí s různorodým průběhem onemocnění covid-19. Proč ho jeden pacient za pár dní vyleží, když užívá běžné léky, zatímco jiný končí po marném souboji s touto nemocí na jednotce intenzivní péče ve smutné statistice úmrtí?

Odpovědi jsou už poměrně známé a souvisí s individuálními dispozicemi pacientů – kondicí, přítomností jiných zdravotních problémů nebo genetikou.

Personalizovaná medicína

Koronavirus není mezi nemocemi výjimkou, jeho projevy se u pacientů liší. Na různý průběh reaguje personalizovaná medicína, ze které už brzy budou těžit pacienti i u nás. Přizpůsobování parametrů léčby, individuální dávkování léků a především vyspělá diagnostika kladoucí důraz na preventivní pohled – to jsou základní faktory využívané v personalizované medicíně. Jde o významný trend „medicíny buducnosti“, vyžaduje ale i nové technologické zařízení a infrastrukturu pracovišť. Jejich vývoj a tvorba už probíhá, a to i v České republice.

V současné době jsou ve vývoji různá čidla, senzory, systémy dodávající léčivo v přesně takové dávce, jakou pacient potřebuje, a další inovace pro personalizovanou medicínu. Tato zařízení jednou přejdou z laboratoří do prototypů a později do výroby,“ popisuje biochemik docent Vladimír Velebný, zakladatel a ředitel společnosti Contipro.

Reklama

Samotné principy personalizované medicíny přibližuje Janette Čemická, general manager v Institutu prediktivní a personalizované medicíny (IPPM), sídlícího ve slovenských Topoľčanoch. „Klasická diagnostika a léčba každého jedince se zaměřuje na zjišťování a shromažďování klinických příznaků a symptomů konkrétního orgánového systému, sledováním aktuálního zdravotního stavu a rodinné anamnézy, shromažďováním údajů z laboratorních analýz a až na jejich základě stanovuje diagnózu a začíná léčbu. Pacient se začíná léčit až po vypuknutí a projevení příznaků onemocnění. Přesto pokud integrujeme a analyzujeme genomické (DNA, RNA) a jiné údaje, můžeme objevit nové cesty vzniku onemocnění i způsoby jejich léčby,“ říká.

Při uvedeném přístupu se berou do úvahy individuální ukazatele zdraví jednotlivce. Na jejich základě se doporučí personalizovaná strategie pro prevenci nebo přímo terapie pro zlepšení zdravotního stavu při onemocnění. Ukazatele pak sledují vybrané látky. „Přístupy personalizované medicíny se zaměřují na použití orgánově specifických proteinů v krvi – biomarkerů. Ty mohou pomoci s presymptomatickou diagnózu a je možné díky nim sledovat průběh onemocnění,“ uvádí Čemická.

Technologie otvírají nové možnosti

Myšlenka personalizované medicíny je v oboru přítomná dlouhou dobu, ale reálně dosažitelnou se stává až v posledních letech díky technologickému pokroku. Jde především o mapování lidského genomu, 3D tisk, umělou inteligenci nebo technologie skenování. Personalizovaná medicína vyžaduje zmíněná speciální čidla, senzory, dávkovací systémy nebo zdravotnické materiály, na které zaměřuje pozornost společnost Contipro. Ta v dnešních dnech pracuje na vývoji nových fyzikálních forem léčiv, mezi které patří mikro- a nanovlákenné struktury, polymerní micely nebo ultratenké filmy. K tomu však musí vyvinout i nové technologie a výrobní zařízení.

Máme již hotové inovativní stroje pro nanovlákennou formu – naše technologie 4SPIN, přístroje 4SPIN LAB a 4SPIN CONTI a z nich vycházející první nanovlákenná farmaceutická výrobní linka na světě. Pouštíme se do vývoje dalších zařízení pro další formy, například mikrovlákna a tenké filmy,“ přibližuje Vladimír Velebný.

Svoje inovativní technologie a zařízení umožňující rozvoj personalizované medicíny nabízí Contipro i dalším firmám. „Díky našim technologiím budeme nejen my, ale i další firmy schopné dodávat potřebné materiály a produkty pro personalizovanou medicínu,“ představuje docent Velebný svoji vizi budoucnosti.

MK

Reklama

Komentáře

Milan Fikar (Čt, 27. 1. 2022 - 17:01)
Věřím, že pro pacienty je snadnější " spolknout prášek", než jakákoliv "práce na sobě."
Čeho si vážím na západní medicíně je její diagnostika. Problém však je, že jsou diagnozovány především symptomy a to až při jejich projevech. Tak tedy až když je nemoc značně rozvinuta. Téměř při věch nemocí (pomineme-li mechanická poranění) je nějaký problém s imunitou. Přitom se mi stále více potvrzuje, že imunita je problém především psychologický. Alespoň podle výsledků KTC testu. Personalizovaná medicína ano ,ale na jaké úrovni léčení !? Čeho?
drahoš (Pá, 28. 1. 2022 - 00:01)
Tento článek vypadá ve světle toho, co se dělo v ordinacích praktiků v rámci telemedicíny v období snad už končícího Covidu, spíše jako špatný vtip.
Kolik zbytečných úmrtí mají na svědomí lékaři, kteří se tímto "vynálezem" řídili? Každému normálnímu lékaři muselo být jasné, že to prostě nemůže fungovat.
Došlo to tak daleko, že známá z Prahy, která se nemohla dostat ke svému obvoďákovi, mu nakonec muslela poslat fotografii svých mandlí, aby konečně uznal, že má angínu.
Už jsem přemýšlel, jak znásilnit mobil a vyrobit z něj náhražku fonendoskopu. Až to zvládnu, začnu přemýšlet o EKG.
M. (Pá, 28. 1. 2022 - 11:01)
Telemedicína může fungovat perfektně při určitých diagnózách, u většiny infekčních chorob, kdy je potřeba poslechnout plíce, srdce, vyšetřit břicho, lymfatické uzliny, změřit sedimentaci, C-reaktivní proteiny, D-dimery, vyšetřit moč atd. samozřejmě fungovat nemůže. Není však dobré telemedicínu zcela zavrhovat. Jen bude asi potřeba nějak vyladit, co jsou správné indikace pro telemedicínu a určitě je vhodnější využít telemedicínu u lékařů, kteří na ni jsou specializováni a mají zkušenosti. Též není určitě vhodná pro každý typ pacientů, zejména starým lidem zřejmě nikdy nebude vyhovovat.
! (Pá, 28. 1. 2022 - 11:01)
Tato medicína dává obrovský prostor cpát do pacientů léčiva ještě předtím, než se nemoc projeví. A výrobci léčiv si mnou ruce nad tím, že našli další odbyt pro své předražené výrobky.
M. (Pá, 28. 1. 2022 - 11:01)
Tak tohoto bych se přesně obávala. Tělo má mnoho schopností různé anomálie samo vyřešit a uvést se zase do stavu rovnováhy a zdraví. Potlačovat tyto samoléčící schopnosti organismu okamžitou "léčbou" jakéhokoliv výkyvu ve zdravotním stavu, by se mohlo lidstvu vymstít. Kdyby to bylo zaměřeno pouze na včasnou úpravu stravy, životaního stylu, tak by s tím asi problém nebyl. Pokud by se ihned aplikovali léčiva, což z článku vyplývá, tak by to mohlo vést k uléčení, protože každé léčivo má většinou nějaké nežádoucí účinky a rozhodí zas jiné systémy. Finanční náročnost této "léčby" by jistě nebyla zanedbatelná. Lidé by byly závislí na dávkách léků od mladého věku...
Návštěvník (So, 29. 1. 2022 - 15:01)
Muselo by se postupovat opatrně, aby pacient léčbu přežil. Mrtvý nebo vyléčený pacient je pro farmaceutické firmy bezcenný, protože žádné léky nepotřebuje.
Reklama