Reklama

Bolest není tím nejhorším nepřítelem

Pokud jde o bolest, jsou Američané pravděpodobně ti nejcitlivější lidé na zemi. Po celá léta je jim vtloukáno do hlavy - v tisku, rádiu, televizi i každodenní konverzaci - že jakýkoli náznak bolesti musí být okamžitě potlačen, jako kdyby to bylo to nejhorší zlo. Výsledkem je, že se stávají národem narkomanů a hypochondrů, kteří dělají z každého píchnutí příšerná muka.

Víme toho o bolesti velmi málo a tato neznalost naše utrpení ještě zvyšuje. Žádná forma nevzdělanosti není ve Spojených státech tak široce rozšířená, jako nedostatek vědomostí o bolesti - co to je, čím je způsobena a jak s ní nakládat bez paniky.

Téměř každý dokáže odříkat jména alespoň tuctu léků na tišení bolesti - od migrény, až po hemeroidy. Mnohem méně je známa skutečnost, že zhruba devadesát procent bolesti může člověk odstranit sám, že bolest není vždy znamením špatného zdraví a že je velmi často výsledkem napětí, stresu, starostí, lenosti, nudy, frustrace, potlačovaného hněvu, nedostatku spánku, přejídání, špatně vyvážené stravy, kouření, nadměrného pití, nedostatku fyzického cvičení, zkaženého vzduchu, nebo jakéhokoli jiného špatného zacházení, jemuž je lidské tělo v moderní společnosti vystavováno.

Často opomíjeným faktem je skutečnost, že nejlepším způsobem jak omezit bolest, je přestat takto poškozovat tělo. Místo toho lidé instinktivně sahají po lécích otupujících bolest - aspirínu, barbiturátech, kodeinu, sedativech, prášcích na spaní a spoustě dalších analgetik a tišících prostředků.

Většina lékařů je hluboce znepokojena tím, do jaké míry se lékařská profese nechala ovlivnit průmyslem vyrábějícím prostředky na zmírňováni bolesti. Ordinace jsou přeplněny lidmi, kteří jsou chorobně přesvědčeni o tom, že se jim brzy stane něco příšerného. Je naprosto jasné, že se kampaň prosazující myšlenku, že by lidé měli při prvních náznacích bolesti běžet k doktorovi, vrací jako bumerang. Pro lékaře je obtížné věnovat odpovídající pozornost těm pacientům, kteří opravdu potřebují pomoc, protože jejich čas ukrádají lidé, kteří kromě momentální indispozice nebo psychogenní bolesti nemají žádné vážnější potíže.

Pacienti bývají rozhořčeni a mívají pocit, že jsou napadáni, když jim lékař řekne, že nemůže nalézt žádnou organickou příčinu jejich bolesti. Termín "psychogenní" si často vykládají jako stížnosti na neexistující symptomy. Je třeba, aby byli poučeni o skutečnosti, že mnohé formy bolesti nemají žádnou vlastní fyzickou příčinu, ale jsou, jak jsme si již řekli, výsledkem napětí, stresu, nebo škodlivých faktorů v celkovém prostředí. Někdy může být bolest projevem takzvané "konverzní hysterie", jak označil Jean Charcot fyzické symptomy, pocházející z emočních poruch.

Bylo by samozřejmě velkou hloupostí, kdyby člověk ignoroval příznaky, které mohou varovat před vážnou nemocí. Někteří lidé mívají takový strach ze špatných zpráv, že se lékaři vyhýbají a dopustí, aby se jejich onemocnění zhoršilo, někdy až do stavu, odkud již není návratu. Naprosté zanedbání rozhodně není odpovědí na hypochondrii. Jedinou odpovědí může být lepší znalost funkcí lidského těla, aby bylo více lidí schopno nalézt inteligentní kurs mezi hltavým pojídáním léků a zanedbáváním skutečných symptomů.

Zdroj: Anatomie nemoci - Norman Cousins - Pragma

Reklama
Reklama

Komentáře

J.Psenica (Ne, 12. 4. 2009 - 02:04)
Podle meho pozorovani bolesti hlavy(migreny)kterou trpim od 13 let,je bolest velmi casto v situacich kdy resim neresitelny problem a mam pocit bezmosnosti.Pokud se mi rychle podari na resini problemu zapomenout a vyladit se vedome vice optimisticky,migrenozni bolesti richle ustoupi.Bylo by dobre kdyby se nekdo vic zabyval stavem mysli vsouvislosti s migrenou.Dekuji
Johana (Pá, 15. 5. 2009 - 11:05)
myslím, že bolest je znamení pro člověka, že tudy cesta nevede. Že je čas změnit směr, jen je třeba na to přijít. Samozřejmě pokud to není bolest od zlomené ruky:-), tam je třeba opravdu sádra:-)
Reklama