Reklama

Bolest hlavy a zad

Bolesti zad a páteře patří dlouhodobě mezi nejčastější zdravotní problémy Čechů. Za svůj život se s nimi potýká téměř 85% veškeré populace. Odborníci navíc varují, že nedostatečná léčba prvních příznaků vede k chronicitě. Na vzniku těchto zdravotních potíží má velký podíl sedavé zaměstnání, stres a v neposlední řadě také nekvalitní a nedostatečný spánek.

Zbavte se špatných návyků a dbejte více o svá zdravá záda. Rady, jak na to, přináší primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí MUDr. Michaela Tomanová a odborník společnosti Johann Malle Jakub Šoufek.

Zdravý a kvalitní spánek je základ
Probouzíte se ráno bez energie a vstupujete do nového dne se ztuhlým a rozlámaným tělem? „Na vině může být nevhodná matrace, která neposkytuje páteři dostatečnou oporu. Důsledkem je nejen nekvalitní spánek, ale také špatné rozložení tělesné váhy, které může později vést k trvalejším změnám na páteři,“ upozorňuje Jakub Šoufek ze společnosti Johann Malle, která se zabývá výrobou přírodních matrací a postelí, a dodává: „při výběru matrace je dobré věnovat pozornost její tvrdosti. Pokud je příliš tvrdá, nebude se moci přizpůsobit tvaru těla, což vede ke špatné poloze páteře a následně i možným bolestem. Když je matrace naopak příliš měkká či proleželá, tělo nemá dostatečnou oporu. Pro správnou polohu páteře jsou vhodnější spíše středně tvrdé matrace. Na stupnici tvrdosti matrací 1-5 jsou tyto označeny číslem 3 a výše.

Naučte se správně sedět
Za bolesti zad může často sedavé zaměstnání, ať už v kanceláři, za volantem nebo v továrně. „Při sedavém zaměstnání bychom měli věnovat velkou pozornost správnému sedu, který funguje jako perfektní prevence bolestí zad. Základem je samozřejmě správná židle. Na ní seďte tak, aby se vaše nohy dotýkaly země. Dolní končetiny by přitom měly být rozkročeny na šířku pánve, držení trupu, hlavy a páteře by se mělo co nejvíce přiblížit vertikále,“ říká MUDr. Michaela Tomanová z Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí. Pravidelně si v rámci pracovní doby také dopřejte krátké přestávky, které vás osvěží a umožní protáhnout ztuhlé a jednostranně zatížené svaly.

Omezte stres a dopřejte tělu endorfiny
Psychická úzkost působí na lidské tělo a projevuje se i po fyzické stránce, může například vyvolávat bolesti v oblasti krční páteře. Pokud je psychická zátěž intenzivní anebo působí na organismus dlouhodobě, může mít vliv na postavení celého těla, včetně krční, hrudní i bederní páteře. Ve stresu se tělo automaticky jakoby schoulí do klubíčka.  Ramena jsou předsunutá dopředu, hrudník je ztuhlý, v mírném nádechu, držení těla je často nevyvážené a nevzpřímené. Tato nerovnováha pak může způsobovat bolesti celého pohybového aparátu. Pokud pomineme psychofarmaka, která jsou vhodná pouze v případě těžkých stavů, nejlepší je proti psychické úzkosti i stresu obecně aktivní přistup k sobě samému a pozitivní myšlení. „Osobně doporučuji zvolit vhodnou pohybovou aktivitu, při které můžete zlepšit svůj fyzický stav a kondici. Zároveň se vám v těle vyplaví endorfiny, které podporují dobrou náladu. Pro psychickou pohodu je dále důležitý kvalitní spánek, při kterém může tělo a mysl dostatečně zregenerovat,“ uzavírá MUDr. Michaela Tomanová.

Reklama

Reklama

Komentáře

! (St, 22. 4. 2015 - 19:04)
Jak je definovaná stupnice tvrdosti matrací 1-5? Mastek-sůl kamenná-kalcit-kazivec-živec? Nebo ještě dál?
danca007 (Pá, 15. 5. 2015 - 15:05)
Mne vyresil problem nakup zdravotni matrace.Jednak spim, jak mimino a hlavne se probouzim bez bolesti.Mrknete na clanky o spani,ktere mne rozsirili obzor :)http://www.matracetropico.cz/magazin/kvalitni-spanek-je-jeste-dulezitejsi-nez-si-myslite.html Jinak tam jsou veskere info o tvrdosti,atd.Preji kvalitni spani :)
Reklama