Reklama

Blahodárné sluneční lázně

Když se řekne „sluneční lázně“, možná vám naskočí představa prvorepublikových šviháků a filmových hvězd, jak se na terase luxusního domu vystavují hřejivým paprskům – tedy něco sice příjemného, ale bez valného efektu. Opak je ovšem pravdou: „koupel“ ve slunečním světle má na naše tělo skutečně blahodárné účinky.

Americký lékař Zane Kime ve své knize ?Sunlight? uvádí široký výčet oblastí, v nichž slunce příznivě působí na zdraví. Zde jsou některé z nich:

Nemoci srdce a cév
Řada studií prokázala, že slunce má vliv na metabolismus cholesterolu a dokáže nejen snížit jeho obsah v krvi v průměru o 13%, ale rovněž i redukovat již vzniklé usazeniny v cévách. Kromě zlepšuje schopnost krve přenášet kyslík a způsobuje pokles krevního tlaku  - v průměru o 6 mm Hg u systolického a 8 mm Hg u diastolického. U některých pacientů byl dokonce naměřen pokles tlaku až o 40 mm Hg.

Diabetes
Sluneční světlo zvyšuje tvorbu enzymů, které řídí přeměnu krevního cukru na zásobní polysacharid glykogen, a zároveň zlepšuje využití cukru buňkami. Pobyt na slunci proto způsobuje výrazný pokles obsahu glukózy jak v krvi, tak i v moči.

Infekční nemoci
UV paprsky snižují obsah bakterií ve vzduchu (až o 70%) i vodě a zabíjejí bakterie i v hlubokých vrstvách pokožky. Působení slunečního záření navíc zvyšuje v krvi obsah lymfocytů, fagocytů a gama globulinů, což jsou buňky zajišťující imunitní reakci proti bakteriím, virům a dalším cizorodým organismům. V zimních měsících např. desetiminutové působení UV záření 3x týdně sníží nebezpečí nemocí z nachlazení až o 40 %.

Reklama

Rakovina
Celá řada studií prokázala, že čím dále od rovníku, tím je mezi lidmi vyšší procento nádorových onemocnění. Sluneční záření totiž zlepšuje využití kyslíku tkáněmi, což zpomaluje růst nádorů, které jsou na vyšší koncentrace kyslíku citlivé. Dále zvyšuje v krvi obsah lymfocytů, které vylučují tzv. interferony s protirakovinným účinkem, a zároveň rozkládá látku jménem CAMP, která lymfocytům znemožňuje ničit nádorové buňky.

Osteoporóza 
UV paprsky umožňují v pokožce syntézu vitaminu D. Ten je přitom nezbytný pro optimální metabolismus vápníku, jehož nedostatek vede ke vzniku osteoporózy či poruchám růstu u dětí.

Stres
V uzavřených místnostech, zvláště, jsou-li vybaveny klimatizací, převažují v ovzduší pozitivně nabité ionty, které způsobují bolesti hlavy a snižují odolnost organismu vůči stresu. Slunce při průchodu atmosférou způsobuje vznik negativně a pozitivně nabitých iontů v optimálním poměru, což pomáhá stres redukovat.

Kožní choroby
Sluneční záření má prokazatelně léčivý efekt na řadu kožních nemocí, jak jsou lupenka, ekzémy či akné. V rozumné míře také zvyšuje pružnost pokožky a snižuje tvorbu vrásek a strií.

Detoxikace organismu
UV složka slunečního záření zvyšuje tvorbu enzymů, které dokáží naše tělo zbavit škodlivých chemických látek, včetně těžkých kovů.

Sexualita a plodnost
Vyvážené působení slunečního záření a tmy (během spánku) je důležité pro rovnováhu hormonů, včetně těch pohlavních. V západním světě, kde lidé tráví mnohem méně času venku, tak například dochází u dětí k dřívějšímu nástupu puberty, u žen se častěji vyskytují poruchy menstruace a u obou pohlaví sexuální dysfunkce a poruchy plodnosti.

Autor: Peter Sale

Reklama

Komentáře

mirka (St, 24. 6. 2009 - 09:06)
To je známá pravda-kam nechodí slunce, tam chodí lékař...
Reklama