Reklama

Biologická léčba má méně nežádoucích účinků než chemoterapie

Molekulární biologická léčba, která je moderním prostředkem při léčení rakovinových nádorů, má méně nežádoucích účinků než chemoterapie. Novinářům to dnes řekl přednosta Onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Luboš Petruželka. Zatímco chemoterapie může u pacientů vést například k poruchám krvetvorby, nevolnostem a vypadávání vlasů, u biologické léčby se mohou projevit spíše alergické reakce, kožní změny nebo pocity únavy.

Chemoterapie ovlivňuje nejen nádorové buňky, ale i buňky zdravých tkání. Naproti tomu biologické léky blokují především molekuly, které jsou životně důležité pro nádorovou buňku, ale pro zdravou tkáň mají jen omezený význam.


Petruželka rovněž uvedl, že z hlediska moderní onkologie se zdá, že chemoterapie již dosáhla hranice svých možností. Nové možnosti spatřují odborníci právě ve vývoji léků, které jsou řazeny mezi biologické nebo cílené.


Přínos cílených léků potvrdily i klinické studie. Některé z nich jsou standardní součástí léčby rakovinových onemocnění. "Významného pokroku bylo dosaženo v léčbě hematologických nádorů a časného karcinomu prsu, kde se zvýšilo procento nemocných, u kterých nedošlo k návratu nemoci," řekl Petruželka.


Dodal, že u některých nádorů sice biologické léky nevedou k úplnému uzdravení, ale ve srovnání s chemoterapií prodlužují život nemocným, aniž by se zhoršila jeho kvalita. Jedná se například o nemocné s pokročilými nádory plic, ledvin, tlustého střeva, konečníku a slinivky břišní.


Podle Petruželky s biologickou léčbou počítají i zdravotní pojišťovny. Česká onkologická společnost s Institutem biostatiky a analýz Masarykovy univerzity vypracovala odhady počtu nemocných, u kterých mají biologické léky význam. Všeobecná zdravotní pojišťovna na základě těchto odhadů garantovala, že vybraným onkologickým centrům uhradí náklady na tuto léčbu všem těmto nemocných.


První cílenou biologickou léčbu začali onkologové používat u pacientek s karcinomem prsu. Uplatnila se i při rakovině střeva, ledviny, hlavy a krku, a to zejména v časných stádiích onemocnění. Léčba je účinná, ale velmi drahá. Pro jednoho pacienta stojí zhruba 100.000 korun za měsíc.


Šárka Dvořáková - ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Ivana Fajfarová (St, 4. 3. 2009 - 10:03)
Mám zájem o biologickou léčbu pro svého syna, který se léčil s Hodgkinovou chorobou a při ní byl infikován hepetitidou typu C. Léčba Interferonem je pro něho velmi zatěžující a dle sdělení jeho mítního ošetřujícího lékaře by byla biologická léčba v jeho případě vhodnější a účinnější.
Návštěvník (St, 4. 3. 2009 - 11:03)
co je, prosím, biologická léčba?
Návštěvník (St, 4. 3. 2009 - 12:03)
přečti si článek
Formol (St, 4. 3. 2009 - 12:03)
Léčba interferonem je biologická terapie...
Formol (St, 4. 3. 2009 - 12:03)
Mimochodem, žádnou terapii nelze zvolit jen z toho důvodu, že si pacient (nebo jeho rodič) myslí, že je přesně ta správná. Pokud si ošetřující lékař myslí, že je jiná terapie vhodnější a má váš předběžný souhlas, je na něm, aby se to pokusil "vyřídit".
Návštěvník (So, 1. 8. 2009 - 17:08)
lidi premyslejte selskym rozumem a hledejte...rakovina se da vylecit, ale ne u onkologu, to vam radi lekar
Návštěvník (So, 1. 8. 2009 - 20:08)
Tak poraďte, jakým způdobem se dá vyléčit , nebo mi , prosím, písněte na meil stjape"seznam.cz Děkuji.
Lenka Smetanová (Út, 3. 3. 2015 - 18:03)
Ahoj, prodělala jsem chemoterapii i radioterapii. Jednalo se o rakovinu uzlin, 3 nálezy v břiše a na krku. Vypadaly mi všechny vlasy a celkový prožitek léčby byl hrozný. Kamarádka mi dovezla doplněk stravy s látkou Biocol, tak jsem ho brala 2x2 kapsle denně a během týdne se dostavila chut k jídlu a doktoři se sami divili, že vypadám hnedka lépe. Dostala jsem zase lidskou barvu a celkově byl pocit z léčby lepší. Asi to tu někdo smaže, když sem napíšu jméno, aby tady nebyla reklama, ale třeba to někomu pomůže. Jde o doplněk stravy Penoxal. Můžu si nechat dovést další v případě zájmu. V Čr se neprodává.
Milan (St, 2. 3. 2016 - 10:03)
Penoxal se v ČR již prodává - když si ho zadáte do vyhledávače, najdete obchod, přes který ho koupit. ;-)
Karel Novák (Po, 16. 10. 2017 - 11:10)

Onkologové jsou největší současní vrazi!
Více lidí svou pseudoléčbou zabijí, než kolika lidem pomohou.
Již jsem takto přišel o dva blízké příbuzné.
Průběh je vždy stejný. Řeknou ti, že nádor je v počátečním stádiu vývoje. Odoperují ho, nebo ozařují, a pak ti řeknou, že dají pár kol tzv. zajišťovací chemoterapie. To proto abys jim na tu jejich pseudoléčbu kývl. Když toto proděláš a řádně tě to již zdravotně podlomí, tak ti řeknou, že "léčba" se nevyvíjí podle předpokladu, a že musí přidat další kola chemo. A TÍM TĚ DORAZÍ.
Kateřina (Po, 16. 10. 2017 - 12:10)

Onkologové jsou...Jaký nádor měli Vaši příbuzní? A kolik jim bylo let? Já také přišla o dva příbuzné, ale babičce bylo 86 let, nádor tlustého střeva, byla již celkově zesláblá a teta - 50 let, ta dělala celý život vše proto, aby odešla ze světa co nejdříve, cigarety. Na skvělé onkology, starali se o obě naprosto skvěle, nemohu nadávat.
Reklama