Bezplatné vyšetření paměti

Poruchy paměti mohou být prvním příznakem Alzheimerovy choroby nebo jiného typu demence. V projektu Dny paměti si lidé mohou nechat bezplatně vyšetřit paměť na 23 místech po celé republice. Seznam je na stránkách www.poruchypameti.cz. ČTK to řekla předsedkyně České geriatrické a gerontologické společnosti a primářka pražského Gerontocentra Iva Holmerová.

"Vyšetření paměti provádějí speciálně vyškolení pracovníci každou středu po předchozím telefonickém objednání," upřesnila. Vyšetření trvá asi hodinu, člověk vyplní dotazník a podstoupí krátký psychologický test.

Odborník z výsledků posoudí, zda jde pouze o změny u zdravě stárnoucího člověka, nebo už o příznaky demence. Pokud objeví problém, doporučí návštěvu neurologa, psychiatra nebo geriatra. Ti provedou další speciální vyšetření a navrhnou léčbu. Při včasném zahájení léčby je možno výrazně postup demence zbrzdit, tím i zlepšit kvalitu života pacienta.

Podle odhadu žije v Česku zhruba 100.000 lidí s demencí. Paměť začíná slábnout už po třicítce, s rostoucím věkem lidí s touto obtíží přibývá. Mezi 60 až 64 roky trpí demencí každý stý člověk, ve věku od 70 do 73 let jsou to již 3,6 procenta obyvatel a od 75 do 79 let šest procent lidí. Ve věku nad 85 let je to pak každá čtvrtá osoba.

Ročně je v zemích EU nově zjištěna demence u 600.000 lidí. Ve stejném období je odhaleno například 350.000 případů rakoviny prsu, půl milionu pacientů s cukrovkou a téměř 600.000 pacientů s mozkovou mrtvicí.

Vědecky potvrzené postupy dokážou podle Holmerové případné poruchy paměti oddálit do pozdějšího věku. Pro udržení dobré paměti je třeba mít dostatek spánku a pravidelně cvičit, nejlepší je tanec nebo chůze čtyři kilometry denně. Paměť podpoří i dvě deci červeného vína denně, v jídelníčku by měly být dvakrát až třikrát týdně ryby a co nejčastěji zeleninové saláty zalité olivovým olejem. Z koření působí na paměť příznivě kurkuma.

Pro dobrou paměť je důležité mít v pořádku krevní tlak a hladinu cholesterolu, zvýšené hodnoty je nutno léčit. Paměť zhoršuje kouření a naopak ji vylepšuje mozkový trénink. Pozornost a koncentraci si člověk může rozvíjet při karetních hrách, luštění křížovek nebo sudoku.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (8)

 • Obrázek uživatele Láďa
  Láďa (anonym)

  Mě "zkoumala" paměť jedna psycholožka a bylo to snad celý den.Byl to IQ test,dále mnoho jiných testů,říkala mi čísla za sebou,potom jsem je musel opakovat pozpátku...Bylo toho hodně.Šel bych k psycholožce,která jede na pojišťovnu.

  Lis 17, 2008
 • Obrázek uživatele Jindra
  Jindra (anonym)

  Od kolika let so můžu nechat zkontrolovat paměť?

  Srp 04, 2008
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Já nevím, ale tady z článku vyplývá, že náběh na alzheimera může být znát už po třicítce...

  Srp 04, 2008
 • Obrázek uživatele Tereza
  Tereza (anonym)

  chtěla bych se zeptat jestli neznáte ty stránky na to vyšetření paměti._? Babička mi to říkala,ale já si nemužu vzpomenout.Moc děkuji

  Srp 07, 2008
 • Obrázek uživatele jirka
  jirka (anonym)

  Kde nejbliž Kladna se provádí bezplatné vyšetření paměti. Děkuji

  Lis 17, 2008
 • Obrázek uživatele Kikki
  Kikki (anonym)

  Ale každá porucha paměti nemusí být přece Alzheimer...

  Bře 27, 2010
 • Obrázek uživatele Básník
  Básník (anonym)

  Také jsem se pro horšící se paměť nechal poslat k psychologovi. Většina testů byla založea na rozpoznávání fotek lidí. Protože tváře od mala rozlišuji s velkými potížemi (spolužáky jsem začal rozeznávat tak po půl roce), výsledek zněl "vizuální paměť na hranici mentálního defektu"

  Bře 27, 2010
 • Obrázek uživatele Piky Piky
  Piky Piky (anonym)

  Ale každá porucha paměti...Málokterá porucha paměti je Alzheimer...

  Lis 06, 2010

Přidat komentář

Reklama

Reklama