Aplikace pro kontrolu interakcí mezi léky

Léková interakce je stav, kdy na sebe léčiva v těle pacienta vzájemně působí, mohou snížit či úplně zrušit účinek léčivé látky, nebo ho naopak extrémně zvýšit. S každým dalším přípravkem (a nesmíme zapomínat ani na doplňky stravy a potraviny) toto riziko roste.  To může mít v některých případech dost škodlivé následky, a proto je lepší mít jistotu předem.

Nová aplikace přináší možnost zkontrolovat si interakce online. Na https://www.benu.cz/lekove-interakce-zadani do formuláře zadáte seznam svých léků a systém následně vyhodnotí stupeň interakce a upozorní na možná rizika. Platí, že stupeň 6 je nejzávažnější a nejrizikovější pro vaše zdraví.

„Aplikace je dostupná pro kohokoliv zdarma, bez registrace či přihlášení. Online databáze rychle zkontroluje všechny kombinace užívaných léků a zobrazí veškeré případné interakce a duplicity. Během chvilky tak zjistíte, zda se ve vaší lékárničce nevyskytuje nevhodná kombinace,“ PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU. 

Podle aktuálních statistik z aplikace vyplývá, že tři čtvrtiny z pacientů, kteří zadali užívané medikamenty do aplikace, užívají léky, které spolu interagují. Každý devátý pacient pak užívá kombinaci léků, která je pro jeho zdraví nebezpečná.

Nejčastěji interagujícími léky jsou ty na ředění krve, často se objevují také rizikové interakce mezi některými antibiotiky a léky na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Duplicity znamenají užívání stejného léčiva pod jiným názvem anebo léčiva, které mají podobný účinek. Nejčastěji se vyskytuje duplicita u léků na bolest.

V každém případě nikdy samovolně nevysazujte léky na předpis a o změně léčby se poraďte se svým lékařem. Po zobrazení výsledků interakcí se můžete objednat na osobní konzultaci do lékárny anebo odeslat dotaz do Online poradny. Zkušení lékárníci vám v rámci Lékového poradenství pak pomůžou objasnit, proč se můžete cítit špatně po užití některých kombinací léků. Také vám vysvětlí, které léky pracují společně pro lepší a rychlejší účinek, a které působí proti sobě a jejich efekt se ruší. To zahrnuje i upozornění na možné působení s nápojem anebo potravinami.

Autor: MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (16)

 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Dobry den, Chtela bych se zeptat mam dveru 6 let. Pani doktorka na dala kalobu, kterou uziva 3 krat za den. Chtela bych se zeptat zda k tomu muze i sinuprett na zadni rymu. Dekuji moc za odpoved.

  Feb 21, 2020
 • Obrázek uživatele Aniz
  Aniz

  Dobrý den, chci se zeptat napsala mi paní doktorka léky ELICEA ráno a TRITTICO 150 večer zda se ti léky snesou, protože po týdnu užívání dostala jsem kopřivku. Děkuji za odpověď

  Bře 08, 2020
 • Obrázek uživatele !
  ! (anonym)

  Nejde asi o interakci, ale spíše o alergii na některý z léků. Zkuste vysadit vždy postupně jeden z nich a zjistíte, který to způsobuje.

  Bře 08, 2020
 • Obrázek uživatele Ivana Fremrová
  Ivana Fremrová (anonym)

  Dobrý den mohu užívat guajakuran a sedatif

  Kvě 19, 2020
 • Obrázek uživatele Milan
  Milan (anonym)

  Dobrý den mohu užívat ORCAL NEO a DIOZEN 500

  Črv 27, 2020
 • Obrázek uživatele Alena anonym
  Alena anonym (anonym)

  při užívání leponexu je možné pít čaj kombe

  Srp 11, 2020
 • Obrázek uživatele Jana Šmahelová
  Jana Šmahelová (anonym)

  Dobrý den mohla bych vědět za prášky Dogmatil A Escitaloprám se můžou indikovat po sobě 12 hodin

  Zář 02, 2020
 • Obrázek uživatele Jana Šmahelová
  Jana Šmahelová (anonym)

  Dobrý den mohu vědět zda léky Escitaloprám a Dogmatil se mohou spolu prolínát

  Zář 02, 2020
 • Obrázek uživatele Olinka Magdová
  Olinka Magdová (anonym)

  Dobrý den lze současně aplikovat mast Dobexil H a čípky Faktu?

  Lis 30, 2020
 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  zadejte si to do te aplikace...

  Lis 30, 2020
 • Obrázek uživatele Irena
  Irena (anonym)

  Dobrý den mohla bych vědět zda kombinace těchto léků nesouvisí se ztrátou svalové hmoty? Oltar Siofor Amesos Betaxol

  Pro 10, 2020
 • Obrázek uživatele Návštěvník
  Návštěvník (anonym)

  Ta apka je celkem na nic protože se nezapočítává pohlaví,věk a váhu člověka a to nemluvím o různých trablech co lidé mají.

  Pro 10, 2020
 • Obrázek uživatele miroslava
  miroslava (anonym)

  Můžete mi prosím poradit, jestli mohu brát současně tyto léky? aripiprazol,omeprazol stada,esencial,paralen (nebo nospa),magnosolv. Děkuji

  Srp 14, 2021
 • Obrázek uživatele Marcela
  Marcela (anonym)

  Dobrý den. Maminka bere léky vasocardin, monopril, resucard, citalek antidepresiva, letrox, eliqvis , tiapra. Mám dotaz, jestli kombinace těchto léků jde dohromady. Děkuji za odpověď.

  Zář 25, 2021
 • Obrázek uživatele Lenka
  Lenka (anonym)

  Dobrý den můžu dát Nurofen na Levopront,syn 5 let. Děkuji

  Pro 01, 2021
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Manžel bere trvale léky: Pradaxa, Kalnormin a Rytmonorm, může při náhodné alergii použít lék Analergin? Děkuji

  Dub 28, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama