Aplikace pro kontrolu interakcí mezi léky

Léková interakce je stav, kdy na sebe léčiva v těle pacienta vzájemně působí, mohou snížit či úplně zrušit účinek léčivé látky, nebo ho naopak extrémně zvýšit. S každým dalším přípravkem (a nesmíme zapomínat ani na doplňky stravy a potraviny) toto riziko roste.  To může mít v některých případech dost škodlivé následky, a proto je lepší mít jistotu předem.

Nová aplikace přináší možnost zkontrolovat si interakce online. Na https://www.benu.cz/lekove-interakce-zadani do formuláře zadáte seznam svých léků a systém následně vyhodnotí stupeň interakce a upozorní na možná rizika. Platí, že stupeň 6 je nejzávažnější a nejrizikovější pro vaše zdraví.

„Aplikace je dostupná pro kohokoliv zdarma, bez registrace či přihlášení. Online databáze rychle zkontroluje všechny kombinace užívaných léků a zobrazí veškeré případné interakce a duplicity. Během chvilky tak zjistíte, zda se ve vaší lékárničce nevyskytuje nevhodná kombinace,“ PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU. 

Podle aktuálních statistik z aplikace vyplývá, že tři čtvrtiny z pacientů, kteří zadali užívané medikamenty do aplikace, užívají léky, které spolu interagují. Každý devátý pacient pak užívá kombinaci léků, která je pro jeho zdraví nebezpečná.

Nejčastěji interagujícími léky jsou ty na ředění krve, často se objevují také rizikové interakce mezi některými antibiotiky a léky na snížení hladiny cholesterolu v krvi.

Duplicity znamenají užívání stejného léčiva pod jiným názvem anebo léčiva, které mají podobný účinek. Nejčastěji se vyskytuje duplicita u léků na bolest.

V každém případě nikdy samovolně nevysazujte léky na předpis a o změně léčby se poraďte se svým lékařem. Po zobrazení výsledků interakcí se můžete objednat na osobní konzultaci do lékárny anebo odeslat dotaz do Online poradny. Zkušení lékárníci vám v rámci Lékového poradenství pak pomůžou objasnit, proč se můžete cítit špatně po užití některých kombinací léků. Také vám vysvětlí, které léky pracují společně pro lepší a rychlejší účinek, a které působí proti sobě a jejich efekt se ruší. To zahrnuje i upozornění na možné působení s nápojem anebo potravinami.

Autor: MK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Přidat komentář

Reklama

Reklama