Reklama

Antibiotické centrum v Šumperku bude radit lékařům s léčbou antibiotiky

Lékařům při rozhodování o předepsání antibiotik poradí odborníci z nového specializovaného pracoviště, které otevřela Nemocnice Šumperk. Antibiotické středisko dohlíží nad léčbou antibiotiky v Nemocnici Šumperk a nabízí také konzultace lékařům v okolí.

ČTK to sdělila primářka mikrobiologické laboratoře a antibiotického střediska Nemocnice Šumperk Erika Czyžová.

"Hlavním cílem je, aby léčba probíhala správně, tedy správným lékem ve správné dávce," uvedla Czyžová. Upozornila, že antibiotická léčba je často předepisována bez vyšetření původce nemoci, což snižuje její efektivitu. Podle lékařky by se antibiotiky měly léčit jen bakteriální infekce. "A to ideálně cíleně na základě vyšetření klinického materiálu od pacienta. Právě v tom sehrává důležitou roli naše mikrobiologická laboratoř a antibiotické středisko," uvedla Czyžová..

Odborníci šumperské nemocnice identifikují původce infekce a stanoví jeho citlivost na antibiotika. Tato informace pak pomůže lékaři při rozhodování o přípravku, který má šanci průběh infekce co nejefektivněji ovlivnit. "Tím se lékař vyvaruje toho, že předepíše léky, které na původce infekce nepůsobí a pouze zvyšují riziko vzniku rezistence na dané antibiotikum v budoucnosti," podotkla Czyžová.

Antibiotika jsou podle Czyžové velmi cenné léky, které se používají při léčbě bakteriálních infekcí. Czyžová připomněla, že na virové infekce ale nepůsobí, což poměrně velká část veřejnosti neví. Zejména v období chřipek se pak lidé v ordinacích praktických lékařů často dožadují předepsání antibiotik s vidinou, že se rychleji uzdraví.

Reklama

Nadužívání antibiotik je ale kontraproduktivní a pro tělo velmi škodlivé. "Čím víc a častěji antibiotikum používáme, tím víc se proti němu snaží naše tělo bránit. A někdy se dokáže bránit velmi účinně. Dnes už se setkáváme s bakteriemi, které dokážou zlikvidovat účinnost většiny použitelných antibiotik," upozornila Czyžová.

Podle Czyžové by lékaři v ambulancích měli používat především základní antibiotika, která jsou doporučena pro léčbu jednotlivých typů infekcí. Takzvaná širokospektrá antibiotika, která pokrývají širokou škálu mikrobů, by měla být vyhrazena pro závažné stavy a používána výhradně v nemocnicích pod dohledem odborníků.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Jar (Po, 6. 1. 2020 - 13:01)
Není jasné, zda se proti antibiotikům brání tělo, nebo bakterie. Paní primařka by to měla ujasnit.
Návštěvník (Po, 6. 1. 2020 - 18:01)
Neměli by to páni doktoři vědět už ze študií? To mi připadá, jako kdyby se v nějaké škole zřídilo centrum, které by kantorům připomínalo, jaké kam napsat i/Y, při školní vývařovně se udělalo centrum na připomínání správného dávkování mouky do zásmažky a tak podobně. Naštěstí to kantoři, kuchařky ani jiné profese v žádných centrech připomínat nepotřebují, jenom doktoři. Ale o těch víme, že jejich "práce" stojí čím dál za větší prd, že je zajímají jenom platy, úplatky, benefity a volný čas. K smíchu , spíš k pláči je to české polistopadové zdravotnictví. Ze zdravých lidí dělá "pacienty", A ABY TO ŠLO RYCHLEJI, bude se jim radit, jak víc škodit antibiotiky. Ať nám nikdo nenamlouvá, že v tak základních věcech potřebují doktoři radit!!
Monika (Po, 24. 10. 2022 - 09:10)
Ono je dobre si clanek precist nez se da komentar. To centrum bude zjistovat citlivost konkretnich bakterii u pacienta na ruzna antibiotika. Dnes si plno bakterii ziskava rezistenci - odolnost na antibiotika, proto jiz nemusi platit to, co se doktori ve skole uci a potrebne antibiotikum pro pacienta, ktere bude na jeho bakterie ucinkovat, se musi najit v mikrobiologicke laboratori. Casta je praxe zkouseni ruznych antibiotik stylem pokus -omyl, coz muze mit pro pacienta neprijemny dopad vcetne fatalniho konce, pokud se vcas nenajdou fungujicic ATB.
Reklama