Reklama

Akupunktura na chronické bolesti hlavy

Akupunktura je účinný způsob léčení chronických bolestí hlavy a měla by být více používána při léčení ve zdravotnickém systému. Shodli se na tom britští vědci, kteří dokončili výzkum se čtyřmi stovkami dobrovolníků. U pacientů, kteří podstoupili léčbu akupunkturou, se potom objevovala bolest hlavy mnohem méně než u těch, kteří byli léčeni obvyklými prostředky. Už nemuseli tak často chodit k lékaři a nebyli závislí na lécích tlumících bolest.

Podle studie uveřejněné v British Medical Journal bylo do výzkumu zahrnuto 401 lidí z celé Velké Británie, kteří každý týden vždy několik dní trpěli úpornými bolestmi hlavy.


Část z nich se rozhodla podstoupit 12 sezení s akupunkturou, ostatní dostávali obvyklé léky. Všichni pacienti si vedli deníček, v němž popsali svoji bolest na začátku léčby, potom po třech a nakonec po dvanácti měsících. Bolest hlavy hodnotili podle šestistupňové škály.


Pacienti, kteří chodili na akupunkturu, zaznamenali v daném roce o 22 dní s bolestí hlavy méně, použili o 15 procent méně léků, o čtvrtinu se snížil počet jejich návštěv u lékaře a o 15 procent se snížila jejich nemocnost než u druhé kontrolní skupiny.


Výzkumníci z různých středisek v Británii podle internetového serveru BBC tvrdí, že zavedení akupunktury by mohlo mít pro pacienty s chronickou bolestí hlavy výrazné a dlouhodobé účinky.


Ředitel British Medical Acupuncture Society Mike Cummings označuje studii za novátorskou. "Je to pro nás velmi pozitivní. Mělo by to pomoci povýšit akupunkturu z kategorie toho, co se nazývá alternativní léčbou, do běžné medicíny," zdůraznil.


"Myslím, že akupunktura by měla být mnohem přístupnější v systému zdravotnictví, ale jen v oblastech, kde se ukázala být jako jednoznačně prospěšná," řekl, ale upozornil, že to není všelék. Měla by být dostupná v ordinacích, čímž by se předešlo nákladnému léčení v nemocnicích.


Bolesti, které dobře reagují na akupunkturu, se týkají hlavně hlavy, krku, ramen a zad a rovněž osteoartrózy kolenou.


V Británii každý týden deset procent všeobecných lékařů buďto pacienty na akupunkturu posílá, nebo ji praktikují sami. A bolesti hlavy patří k nejčastěji léčeným problémům.


Britský zdravotní systém stále více uznává užitečnost doplňkových forem léčby, jako je třeba akupunktura, které pomáhají zmírňovat symptomy některých nemocí, hlavně těch, u nichž ortodoxní medicína zřejmě nemůže pomoci.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama