6 triků, jak rychle usnout

Podle údajů britské národní zdravotnické služby trpí dokonce již i miminka, předškoláci a starší děti takovými poruchami, jako je nespavost či spánkové apnoe. Šest dospělých z deseti podle britské Hertfordshireské univerzity přiznává, že má problémy s usínáním.

V letošním roce zjistila studie Glasgowské univerzity, že narušené spánkové vzorce mohou vést ke zvýšené možnosti rozvoje poruch nálady a depresí. Spánková deprivace také může podpořit přibírání na váze kvůli změnám hormonů, které regulují hlad a chuť k jídlu.

List The Sun přináší několik tipů, jak usnout rychleji a spát kvalitněji:

1. HLUBOCE DÝCHEJTE

Velmi snadným trikem, jak se uklidnit a připravit na spánek, je podle "spánkové guru" žijící v Itálii Alison Francisové dýchání. "Nemůžeme kontrolovat své srdce, hormony či mozek, ale když změníme vzorec dýchání, změníme srdeční tep a uklidníme mysl," řekla. "Vystresovaný nespavec dýchá mělce a krátce, což v organismu vyvolává reakci 'bojuj, nebo uteč'. Pokud prohloubíte dýchání, jako když organismus odpočívá, jdete do postele klidní a dokážete usnout."

2. BZUČTE JAKO VČELA

Dalším trikem, jak se před spaním uklidnit, je bzučet jako včela. Bzučení - v józe známé jako brahmarí pránájáma - podle Francisové vytváří "hluboké, léčivé vibrace", které uvolňují mysl a nervový systém. Může také tělu pomoci vyprodukovat více melatoninu a zbavit se negativních emocí. Jediné, co musíte udělat, je zavřít oči, nadechnout se nosem a bzučivě vydechovat.

3. ZBAVTE SE MODRÉHO SVĚTLA

Váš telefon, iPad, laptop - všechny září modrým světlem, které tělu brání produkovat melatonin, protože si začne myslet, že je vlastně den. Modrá je energetická barva - nebe je modré. Během dne ji potřebujete, abyste se udrželi v chodu, ale pokud se vystavíte modrému světlu večer, tělo nedokáže vypnout.

Abyste proti tomu bojovali, měli byste se obklopit červeným, žlutým a oranžovým světlem. Pokuste se z ložnice vykázat veškerou techniku a dopřejte si před spaním "technologickou očistu" v podobě časového úseku, kdy se nedíváte do žádného modrého světla. Pokud už musíte pracovat s laptopem před spaním, můžete si stáhnout aplikace jako je f.lux, které změní světlo vydávané v noci laptopem na jantarové.

4. VEĎTE SI DENÍK

Úzkost se pro mnoho z nás stává čím dál tím palčivějším problémem. A pokud neodejdete ze zaměstnání a nezačnete ignorovat vlastní rodinu, není pravděpodobné, že každodenní stresy jen tak zmizí. Vést si deník, do kterého na konci dne z mysli přenesete všechny své myšlenky, může být očistné a zároveň způsobem, jak uvolnit napětí.

5. VYPOVÍDEJTE SE

Během dne obvykle nemáme moc času zpracovat všechno, co se stalo. Doplňkem nebo alternativou k vedení deníku je popovídat si s partnerem či partnerkou, spolubydlícími nebo příbuznými. Tím získáte příležitost svěřit se a užít si chvíli sdílení s lidmi, kterým na vás záleží.

6. JDĚTE SE PROJÍT

Už jste někdy strávili večer procházkou venku a začali zívat? O to se postaral všechen ten kyslík, který vám proudí do organismu. A také vystavení přirozenému světlu podporuje produkci serotoninu a melatoninu. Takže procházka po večeři vám nejen pomůže se zažíváním, ale také vás připraví ke spánku.

ČTK/The Sun

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související nemoci: 
Související diskuze: 
Zařazení na fórum: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  Podařilo se Vám někomu úspěšně zatočit s nespavostí? mohla bych se případně zeptat, jakým způsobem se Vám to podařilo?

  Říj 16, 2019
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Mě ano, na radu kamarádky, která mi doporučila přírodní lék Persen, který je přírodní lék obsahující rostlinné extrakty se zklidňujícím a uvolňujícím účinkem. Po něm jsem zase začala dobře spát.

  Říj 17, 2019
 • Obrázek uživatele Petra
  Petra (anonym)

  A co to přesně je za lék? prodává se v lékárně? řešila jste to i s doktorem?

  Říj 20, 2019
 • Obrázek uživatele Jarka
  Jarka (anonym)

  Já jsem si ho objednávala přes online lékárnu pilulka, ale když se podíváte na persen .cz, tak tam se dozvíte víc. A já jsem to řešila se svojí doktorkou, která mi ho schválila.

  Říj 24, 2019

Přidat komentář

Reklama

Reklama