Reklama

6 stádií rozvoje chronického žilního onemocnění

Chronické žilní onemocnění má šest stadií a jestli projdete všemi, nebo to “ukočírujete” a zastavíte se v počátečních fázích, záleží na vašem přístupu a životním stylu. Například jestli se dostatečně hýbete a udržujete si optimální hmotnost.

První stádia jsou metličky a křečové žíly a posledním stadiem je otevřený bércový vřed. Zaléčit ho není jednoduché a není výjimkou, že se to nepodaří nikdy. Lhostejnost a ignorace počátečních příznaků tedy není na místě.

 

Zachyťte projevy včas. Zpátky nic nevrátíte

Z průzkumů ale vyplývá, že než lidé začnou efektivně řešit projevy žilního onemocnění, uplyne více než 15 měsíců. Za tu dobu se může nemoc posunout o stadium dál a není léčba, která by dokázala obrátit progres onemocnění opačným směrem. Kam se obrátit pro pomoc? První kroky by měly vést ke specialistovi nebo praktickému lékaři, který vám může předepsat léky na zpevnění žilní stěny (venofarmaka). Žíla s pevnou stěnou je výrazně méně náchylná k roztahování vlivem nahromaděné krve. Další informace k žilnímu onemocnění hledejte na webu www.zilniporadna.cz

Reklama

Hýbejte se. Krev se vrátí lépe k srdci

Bohužel ale ani nejúčinnější léky nezabrání dalšímu rozvoji žilního onemocnění, pokud se zároveň nezačnete hýbat. Lidské tělo není přizpůsobené sezení a pravidelný pohyb má za následek i to, že lépe cirkuluje krev. Pokud se tedy moc nehýbete a celé dny sedíte nebo stojíte na jednom místě, nebude se vám veškerá krev vracet od nohou k srdci. Naopak se bude část usazovat v žilách dolních končetin a tam se hromadit. Přitom není potřeba vyvíjet kdovíjakou sportovní aktivitu. Postačí každodenní krátká procházka, vyměnit výtah za schody a kdykoliv se naskytne možnost, vyrazit do práce pěšky. Pro zpomalení progresu chronického žilního onemocnění má větší význam lehká, ale pravidelná aktivita než nárazová.

Dvě třetiny lidí s žilním onemocněním trpí nadváhou nebo obezitou

Dalším faktorem, který má negativní vliv na tom, že vám na nohou přibývají postupně metličky a křečové žíly, je nevyvážená strava a nadměrný přísun kalorií. Průzkum říká, že 32 % lidí s žilní nedostatečností má nadváhu a 35 % je dokonce obézní. Radikální úpravou jídelníčku a redukcí hmotnosti si výrazně zpomalíte progresi žilního onemocnění. Uleví si nejen vaše nohy, ale i srdce a celé tělo.

JAK SE ROZVÍJÍ CHRONICKÉ ŽILNÍ ONEMOCNĚNÍ

STADIUM

PROJEVY

ČETNOST

0. První varování

Noha je napjatá, bolí a tíží.

Počáteční příznaky a metličky má 41 % lidí.

1. Metličky

Nahromaděná krev roztahuje žílu, která je viditelná na povrchu kůže.

2. Křečové žíly

Žíla se náporem krve roztahuje stále více a vystupuje na povrch kůže.

Na křečové žíly a otoky trpí 46 % populace.

3. Otoky

Začíná otékat tkáň okolo nemocné žíly, nejčastěji kolem kotníků. Otok je výrazný i v chladném počasí. 

4. Kožní změny

Zánět se šíří od nemocné žíly do okolní kožní tkáně. Kůže v místě postižení bývá hrubší a má tmavší barvu.

Kožní změny a bércové vředy trápí 10 % z nás.

5. Zavřený bércový vřed

Zánět se dostává těsně k vrchní části pokožky. Kůže v místě postižení je slabá, ale stále ještě zavřená. 

6. Otevřený bércový vřed

Kůže praská a je vidět zanícená a hnisající kožní tkáň.

 

Zdroj: Harris Interactive 2018

Reklama

Komentáře

Reklama