Reklama

3 nejčastější nemoci zubů

Pokud budeme zubní péči zanedbávat, nevyhneme se onemocnění dutiny ústní. V horším případě můžeme i o zuby přijít. Představujeme tři nejčastější nemoci zubu i s návodem jak se onemocněním vyhnout.

Zubní kaz
Dvě slova, která ve většině z nás automaticky způsobí paniku už jen při jejich vyslovení. Přestože se jedná o onemocnění, kterému se lze pravidelnou péčí zcela vyhnout, jedná se paradoxně o nejčastější zubní zdravotní problém, který postihuje 80 % české populace. „Rizikovými skupinami ohroženými zubním kazem jsou děti v předškolním věku, lidé s celkovými chorobami, jedinci s častou konzumací cukrů v potravě a nápojích a ti, kteří nepečují o svůj chrup. Právě metabolická přeměna cukrů z potravy na kyseliny způsobuje pokles pH v ústech, a tím dochází k rozpouštění minerálů zubní skloviny,“ říká doc. MUDr. Romana Koberová Ivančaková, CSc. z královéhradecké stomatologické kliniky LFUK a FN. Neléčený zubní kaz může způsobit vážnější zdravotní komplikace od bolestivých zánětů zubní dřeně až po úplný rozpad zubu. Infekce z dutiny ústní může putovat krví a přenést se do dalších částí těla.

Odhalené zubní krčky
Dvojkou na seznamu zubních onemocnění jsou odhalené zubní krčky. O co se jedná? „Odhalené zubní krčky jsou zčásti podmíněny nevhodnou technikou čištění zubů a zčásti je to dáno věkem, kdy okraj dásně přirozeně ustupuje. V odborné literatuře pojem zubní krček nemá žádné opodstatnění, jedná se o obnažení zubního kořene, protože zubní korunka přechází na kořen zubu. Zubní kořen není krytý sklovinou, ale zubním cementem, který je rozpustnější a mechanicky méně odolný, než sklovina. Hrozí tak nejen zvýšené riziko vzniku zubního kazu kořene, ale především citlivost na mechanické a termické podněty,“ upřesňuje Romana Koberová Ivančaková. Původcem odhalených krčků bývá zejména nedostatečná či špatná zubní hygiena. Na vině může být pro mnohé překvapivě i nevhodná volba kartáčku spolu s nevhodnou technikou čištění zubů. V některých případech lze podstoupit stomatologické ošetření, které spočívá v rekonstrukci poškozené části zubu pomocí různých výplňových materiálů. Jedná se však pouze o estetický zákrok, který nezastaví proces obnažování.

Když ztrácíte zuby
Asi každý člověk se obává toho, že přijde o svůj chrup a bude odkázán na snímatelnou protézu. Měli bychom proto dělat maximum, abychom se ztrátě vlastních zubů vyhnuli a významně tak nesnížili kvalitu svého života. Nemoc, kdy dochází ke ztrátě zubů, je pojmenována po tkáni, která drží zub v čelisti. Vazivová vlákna kotvící zub a spojující povrch zubu s kostí se nazývají parodont. „Parodontitida zažitá pod hovorovějším názvem paradentóza je zánětlivé onemocnění, kdy dochází k destrukci závěsného aparátu zubu. V Česku se s paradentózou potýká 30 % obyvatel ve věku 35-40 let. Jejím předstupněm je chronický zánět dásní, který se projevuje krvácením dásní. V okamžiku, kdy dojde k postižení závěsného aparátu zubu a kostěného zubního lůžka zánětem, může dojít k uvolnění zubu a jeho ztrátě,“ říká MUDr. Romana Koberová Ivančaková.

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama