Reklama

15 procent lékových interakcí způsobuje problémy a může i ohrozit na životě

Vzájemné působení léků, které pacienti užívají, je podle odborníků podceňované téma. Z průzkumu lékáren BENU například vyplynulo, že 40 % z respondentů si neuvědomuje, že předepsané léky od různých specialistů a jejich vzájemné působení nikdo z lékařů systematicky nekontroluje.

Přitom pro pacienty, kteří musejí pravidelně konzumovat větší množství léků, by mělo jít o klíčovou otázku. Lékové interakce totiž můžou úplně zrušit účinek léčivé látky, nebo ho naopak extrémně zvýšit. A to může ve výsledku ohrozit i pacientův život.

Přibližně u 85 procent kombinací léků nehrozí žádné komplikace, zbylých 15 procent ale může způsobit nejen problémy, ale dokonce i ohrozit pacienta na životě. „Učebnicovým příkladem závažné interakce je kombinace dvou zcela běžně užívaných léků, a to antibiotika  klaritromycinu a statinů, které se používají na snížení hladiny cholesterolu v krvi. Může totiž dojít k výraznému zvýšení koncentrace léku na cholesterol, což může skončit až poškozením funkčnosti svalových buněk, tzv. myopatií. Ta se projevuje bolestí svalů, slabostí a špatnými svalovými reflexy,“ popisuje PharmDr. Michala Belasová, vedoucí odborných projektů lékáren BENU. A právě v této síti lékáren nabízejí několik možností, jak si ověřit, zda v lékárničce vaší nebo vašich blízkých neleží některá z nebezpečných kombinací.

Osobně nebo online

Odhalit vzájemné nežádoucí účinky léků může například váš lékař, využít můžete i konzultací s proškoleným odborníkem v některé z lékáren sítě BENU. „Nabízíme bezplatné individuální lékové poradenství. Naši certifikovaní lékárníci pacientům poradí s užíváním léků a zkontrolují jejich případné interakce. Pokud zákazníci potřebují kromě běžně užívaných léků protřídit a popsat celou lékárničku, mohou ji přinést s sebou, lékárník léky označí, ověří, zda v ní nejsou léky s různými názvy, ale stejnou účinnou látkou, tedy duplicity, a vysvětlí, kdy a jak je užívat,“ vysvětluje Michala Belasová. Další možností pak je zkontrolovat si interakce online. Na https://www.benu.cz/lekove-interakce-zadani do formuláře zadáte seznam svých léků a systém následně vyhodnotí stupeň interakce a upozorní na možná rizika. Ale pozor, určitě není vhodné měnit medikaci jen na základě tohoto online výstupu, vždy je třeba poradit se s lékařem nebo s lékárníkem.

Reklama

Na léky mohou působit i potraviny, nápoje a bylinky

Snížit či zvýšit účinky léků mohou i potraviny, třeba citrusové plody jako je grapefruit nebo pomelo. Ty totiž přispívají k blokování odbourávání daného léku v organismu, ten se pak v těle pacienta kumuluje a má vyšší účinek. „Například kombinace grepu a léku na cholesterol s účinnými látkami atorvastatin a simvastatin je typickou ukázkou problematického spojení. Citrusy ale interagují i s léky na léčbu vysokého krevního tlaku, problematické jsou například ty s účinnými látkami amlodipin a amiodaron. Citrusové plody negativně ovlivňují také působení léků na ředění krve, zpozornět by měli pacienti, kteří užívají léky s účinnou látkou clopidogrel,“ doplňuje Michala Belasová. Léky tedy rozhodně není vhodné zapíjet džusy nebo ovocnými šťávami, ideální je naopak čistá voda.

Pacienti by si měli dávat pozor také na bylinky. Například třezalka, která je oblíbená pro své uklidňující účinky, ovlivňuje celou řadu přípravků, například ty na ředění krve, antidepresiva nebo antikoncepci.

Autor: MK

 

Reklama

Komentáře

děda68 (Ne, 10. 3. 2019 - 18:03)
moje manželka má 58 denně snídá 10 prášků večeří 10 práškú zapíjí je energetickými nápoji až 8ks za celý den,občas nějaký relax nebo minerálku, tak si myslím že kdyby v těch lécích bylo to co má být tak už je mrtvá.
Návštěvník (Ne, 10. 3. 2019 - 19:03)
Dědečku problémy se mohou dostavit s odstupem několika let.Energetickè nápoje jsou docela slušné svinstvo.Tak hodně štěstí manželce.
děda75 (Po, 11. 3. 2019 - 14:03)
Vývoji léků se věnuje nepředstavitelná péče, s nepředstavitelnou opatrností, protože jde o nepředstavitelné zisky. Když jde o zásobování pro nepředstavitelný počet marodů po celém světě. Takže pro kolegu dědy68, jak píše Návštěvník, nečekejte účinky v krátkém čase - to by bylo nápadné, riskovali by stažení léků v kratší době, těch případů přibývá. A dokonce navíc, i kdyby v těch lécích vůbec nebyly účinné látky, "žádoucího" se docílí už jen lesklou glazurou povlaku na jejich povrchu. A neříkejte že nevědí co činí, když si těmi nepředstavitelnými penězi platí dozajista nepředsavitelně dobré odborníky. Vyvětlení najdete třeba zde:
http://www.osel.cz/7568-nektere-nanocastice-nam-skodi-ale-ktere.html
https://doktorka-se-srdcem.blogspot.com/2017/08/nanocastice-oxid-titanicity-titanium-dioxide.html
děda75 (Pá, 8. 3. 2019 - 17:03)
Neznám čísla, pokud bych měl nebudu jim věřit. Ale mám zkušenosti a jenom odhad. V názvu uvedené číslo bych přisoudil už jen samotným izolovaným lékům.
Reklama