Reklama

Vegetariánský experiment v Dánsku

Během 1. světové války bylo Dánsko následkem válečné blokády odříznuto od veškerého dovozu potravin. Dánská vláda pověřila Dr. Mikkela Hindheda, aby se pokusil najít řešení, které by zabránilo katastrofálním následkům. Dr. Hindhede navrhl, aby veškerá krmiva pro zvířata byla dána k dispozici lidem, neboť tímto způsobem bude možné uživit stejným množstvím základních potravin daleko větší počet lidí. Plán byl přijat.

Dánsko prodalo a darovalo téměř veškerá svá jatečná zvířata a dojnice byly živeny jen travou z pastvin. Tři milióny Dánů se během válečných let živily výhradně vegetariánsky. Výsledkem tohoto nedobrovolného pokusu bylo veliké překvapení. Kromě toho, že se Dánsko vyhnulo katastrofě způsobené hladem, zlepšilo se výrazně zdraví všech obyvatel.

Mezi říjnem 1917 a říjnem 1918 bylo v Kodani dosaženo nejnižšího stavu úmrtnosti v dánských dějinách - 34 % pod průměrem od roku 1900. Je to tím pozoruhodnější, uvážíme-li, že v ostatní Evropě v té době řádila chřipková epidemie, která si vyžádala milióny obětí. Dánsko zůstalo jako jediná evropská země před touto zhoubou ušetřeno.


Zdroj: Christian Opitz - Výživa pro člověka a zemi

Reklama
Reklama

Komentáře

alibaba (Út, 31. 10. 2006 - 08:10)
To je důkaz, že vegetariánství člověku prospívá.
Katka (Út, 31. 10. 2006 - 13:10)
To my doma víme dávno.
Arleta (Út, 31. 10. 2006 - 13:10)
Pokud byli Danove kompletne odriznuti od sveta, tak je snad logicky, ze se jim vyhnula chripkova epidemie, ne? Umrtnost se jim snizila diky tomu, ze v te doby narody klatily ruzne epidemie, tedy i je, lide umirali v mnohem mladsim veku. Pokud se vyhnuli epidemiim, meli i mensi umrtnost a lepsi zdravi. Za vegetarianskou stravou bych uspech opravdu nehledala. Par pratel, kteri jsou zaprisahli vegetariani, maji ruzne zdravotni problemy - anemii, nedostatek mineralu a stopovych prvku a z toho pramenici unavu, jsou nachylnejsi na chripky a ruzne nemoce. Vegetarianstvi rozhodne neni dobra vec, protoze neni prirozene.
Návštěvník (Út, 31. 10. 2006 - 16:10)
Jist maso neni prirozene
Zuzka (Út, 31. 10. 2006 - 18:10)
Zkuste to s vitariánstvím-pouze nevařená strava :))
Návštěvník (Pá, 16. 2. 2007 - 11:02)
Vegetarianství že není přirozene to je legrace a co když budete mít hlad a ja vam dám nůž mrkev a jezevčíka co si nakrajíte? Lide se naučily jíst maso až když ovládli nástroje jinak jak by běželi po poli a honily zajíce jak by zakousli krávu a čím by si ji naporcovali.Ale když někomu chutnají mrtva zvířata prosim mě ale od malička nutily jist maso ktere jsem nechtěl takže co je přirozené a tak se dá pokračovat dál a dál. Limubai
Návštěvník (Pá, 16. 2. 2007 - 11:02)
Ten kdo straší že vegetariánsví je nezdravé apod. o věci nic neví na strnkách česke pediatricke komory najdete članky - ani ženam v těhotenství se nezakazuje nejíst maso není na tom nic nezdraveho a kde vememe bílkoviny ? Zeptejte se kravy kde bere bílkoviny nebo lidoopa jako je gorila :-) když jsme přece z opice
Lucka (St, 23. 5. 2007 - 12:05)
Vegetariánství je způsob života, který si člověk vybere sám za sebe. Jeho zdravost pramení čistě z toho, jak si poskládáte jídelníček-na šunce a rybě není nic nezdravého, stejně tak vegetarián, který si neumí pohlídat co jí, může hodně rychle skončit. Jsem vegetarián dva roky a cítím se dobře, ale jenom proto, že si dávám pozor, co jím. Je potřeba si toho hodně načíst, aby člověk věděl, že sice maso potřebuje, ale může ho nahradit, že musí vědět, kde dohledávat potřebné vitamíny, nedávno jsem si třeba zapoměla hlídat vápník , zlomila si prst a dokud jsem nezačala pít biomléko, kost se hojila velmi pomalu.

K lidoopům jen jedno: člověk je univerzální všežravec, ale může si vybrat sám za sebe. Podstatnou část stravy např. šimpanze tvoří drobný hmyz;-)
Václav (St, 23. 5. 2007 - 22:05)
Tak nevím, co je na tom pravdy, pralidi jedli maso i syrové. A když ještě neuměli tak dobře lovit zdravá zvířata, "specializovali" se na zvířata zraněná. Jinak ten dánský experiment měl svůj smysl a je možné, že podobně se bude postupovat při přelidnění.
Radim (Čt, 24. 5. 2007 - 00:05)
Na tyhle experimenty jednou vymře lidstvo.
Copak to nikdy neskončí? Na co teda byla Sametová, a slavný strhávání železný opony když se blbne zase jinde a ve velkým! Já bych jim přál pár let reálnýho šokialismu s nedostatkovým masem a povadlou zeleninou a je by to hezky rychle přešlo.
Jana (St, 28. 11. 2007 - 18:11)
Pralidé sice jedli maso ale kolika se dožívali,to je hloupost argumentovat tímto,Podívejte se když jste nevyzkoušeli nejíst maso,nemůžete to kritizovat,naopak přijde mi logické,nejíst maso.Naše babičky ho jedli jen když zabili prase a jak byli zdravý.
kjkujk (Po, 19. 5. 2008 - 20:05)
co je dansko
Vegetos1 (Pá, 5. 12. 2008 - 20:12)
Gorila je uplnej vegetarian a jakou ma silu a nelame si prsty.
Neni treba se zvlast hledat coby vegetarian, nedelam to uz 25let. Problem jsou cesky restaurace, kde je casto jediny veg.jidlo smazak a to je bida.
Retardér (Čt, 20. 8. 2015 - 16:08)
Pokud byli Danove kompletne...Jistě,a maso je určitě moc zdravé.Určitě je lepší si dát v mekáči big mac a kuřecí nugetky než si dát bezmasé jídlo.Vegetariánství neni nic špatného,záleží na tom,jakou zkušenost s tím máte.
SHOGUN (Čt, 20. 8. 2015 - 21:08)
Lidé se odjakživa živili lovem a sběrem, ale z větší části tím lovem. Někdy kolem 10000př.n.l. došlo k zemědělské revoluci. Zemědělství bylo výhodnější nikoli proto, že by kvůli němu byli lidi zdravější - to právě naopak - ale proto, že zajišťovalo bezpečnější životní styl (muž nemusel každej den běhat divočinou a bojovat se zvěří) a stabilnější zdroj potravy (zrní se dalo skladovat). Tím pádem vedlo k větší populaci v dané kultuře a nakonec převálcovalo lovecký životní styl.

Žrát maso je znakem skutečného muže. Žrát jen zrní, trávu apod. je dobré pro ženy a zbabělce. Žijete skrčený život, ale aspoň vás neuvidí dravci.
chichi (Pá, 21. 8. 2015 - 08:08)
Lidé se odjakživa živili...Aby tě v dalším životě nesežral nějaký větší a lepší dravec, machýrku.
alien (Pá, 21. 8. 2015 - 11:08)
Lidé se odjakživa živili...Čili žena a zbabělec to samé jest?
Ano, lidi se většinou živili lovem a sběrem? Ale buď sám k sobě upřímný? Kolik bys toho dokázal s tehdejšími prostřekdy ulovit, tedy koli procent tvojí stravy by v případě lovco-sběračckého života představovaly výsledky lovu a kolik výsledky sběru? Dle toho si pak udělej obrázek, kolik toho slavnýho masa asi tví předci zkonzmovali v porovnání s bylinami, ovocem a zeleninou.
Mmch, vegetariánství zase tak moc neuznávám, protoře většina vegetariánů zvolila jenom kompromis, nikoli skutečnou změnu životního stylu. Ale to by bylo na jiný a delší téma...
Tomáš (So, 22. 8. 2015 - 06:08)
Lidé se odjakživa živili...Z jaké lecebny že tě pustili?
dotaz (So, 22. 8. 2015 - 22:08)
Shogune, tak co, ani jsi neodpověděl, co za divou zvěř jsi včera k véče ulovil. Nebo tě už zadupal do země šnek?
Shogun (So, 22. 8. 2015 - 23:08)
Čili žena a zbabělec to...To se dalo čekat, že tato surová pravda nepůjde většině místních sluníčkářů pod nos. Dokonce jsem čekal podrážděné reakce o něco dřív. Tobě se pokusím pár věcí objasnit, alíku...

Žena jest baba, čili zbabělec jest poženštěnec aneb slečinka. Žena se bojí konfliktu a vyhýbá se mu. Pokud se ho bojí muž, většinou se zároveň bojí si to přiznat a tak si vymýšlí teorie (nebo se jich chytá), proč být lovcem je špatné.

Podíl masa ve stravě, od mamutů, jelenů až po ryby, byl po většinu historie lidstva a na většině planety v průměru tak 60%. Čili rozhodně netvrdím, že by rostlinná strava byla nepodstatná, ale maso je prostě energeticky bohatší.

Samozřejmě, že na různých vegetariánských webech najdete úplně jiné střeštěné teorie - tohle je ale výsledek průzkumů nezávislý na nějakém náboženství.
Shogun (So, 22. 8. 2015 - 23:08)
Shogune, tak co, ani jsi...Sory, byl jsem dneska trochu rozlámanej, spadnul na mě mikrob, z výšky a s rozběhem.
Reklama