Reklama

Potravinářské přísady

Potravinářské přísady nejčastěji označované jako E číslo jsou nejtestovanější a podléhají přísné kontrole. Měly by tedy být neškodné a neohrožovat zdraví. Přesto u některých lidí způsobuje podráždění, které se projevuje například svědivou vyrážkou nebo u astmatiků záchvatem. Další nežádoucí účinky mohou být horečka, rozostřené vidění, senná rýma, žaludeční nevolnost, dušnost, nevolnost, závratě, bolesti hlavy a bušení srdce.

Tyto příznaky se mohou projevit u malé části lidí, kteří mají narušený metabolismus. Lidé citliví na tyto přísady jsou převážně astmatici, u nichž mohou přísady vyvolat záchvat, osoby přecitlivělé na acylpyrin a hyperaktivní děti.
Přísady se přidávají ve velmi malém množství. Výrobce má povinnost uvádět na obalu přísady, které jsou použity. Uvádějí se většinou jako číslo nebo chemickým názvem nebo obojím. Mnoho označení začíná písmenem "E", to znamená, že přísada je schválena pro používání v zemích EU. U přísad bez "E" má komise EU pochybnosti nebo nemá dostatek informací.


Existuje 17 přísad podle funkcí: kyseliny, regulátory kyselosti, látky bránící tvorbě sraženiny, látky bránící tvorbě pěny, antioxydanty, umělá sladidla, barviva, emulgátory, přísady pro zlepšení chuti, tresti, přísady do pečiva, želatinizační přísady, látky dodávající lesk, konzervační látky, kvasné přísady, stabilizátory, ztužovače.


Nejdůležitější ze všech jsou konzervační látky, jsou umělé a zpomalují růst bakterií a dalších organismů, které jídlo kazí a otravují. Existují obavy, že jich přijímáme nadměrné množství, neboť jejich příjem se z různých zdrojů sčítá. Voda z vodovodu a čerstvá zelenina z obchodu jich díky hnojivům mohou obsahovat více než upravované potraviny. Soudí se, že u některých osob působí nevolnost, bolesti hlavy a závratě.

 

Na www.dama.cz naleznete seznam přísad, které je dobré sledovat. Vyberte si podle názvu, podle skupiny lidí, kteří mohou mít negativní reakce, nebo podle použití.

Reklama
Reklama

Komentáře

Anna (So, 18. 3. 2006 - 23:03)
Jsem citlivá na konzervační látky a barviva. Takových lidí je podle odhadu v ČR 3-15 000, ale lidé, dokonce ani lékaři mou "nemoc" nechápou. V době největších potíží jsen každý den otékala v obličeji a po těle mi naskákaly rudé fleky, které svědily (chronická kopřivka). Lékaři mě posílali na nejrůznější vyšetření a jen kroutili hlavou. Alergie byla negativní, všechny "-skopie" taky, a já byla stále oteklá a psychicky na dně. Trvalo to 1,5 roku. Nyní jsem bez probllémů, protože jsem si sama našla informace na netu.Éčka jsou skoro ve všem, chovají se v lidském těle jako antibiotika, zejména poškozují střevní stěnu. Podle mě jsou nejhorší E 610-glutaman sodný a E210-kyselina benzoová. Je velmi těžké živit rodinu bez éček, nejhorší je velká netolerance okolí (v mém případě stravování dcery ve školce, kde do dětí cpou takové věci, že jim doslova poškozují zdraví, ale vůbec si to nechtějí připustit, protože o tom nic neví - např. uzeniny, chemicky konzervované levné marmelády, Rama místo másla, paštiky atd.). Mám ale dobrý pocit, že dělám něco pro zdraví svých blízkých. Všem, kteří mají podobné problémy, držím palce a doporučuji knihu: Vím, co jím! od Dr. Terezy Vrbové, nakl.EcoHouse.
Anna (So, 18. 3. 2006 - 23:03)
Omlouvám se za chybu - glutaman sodný má označení E621.
Monika (Ne, 19. 3. 2006 - 10:03)
Anno, máš docela štěstí, být alergická na škodliviny...
No, to byl jen blbej vtip. Chci tě jen povzbudit, naše rodina sice alergická není, ale pokouším se vařit zdravě, kupuji vegetu bez gluamatu, kečup jen Heinz, ten je jediný bez konz.láte, jogurty jen bílé Holandie a mixuju do nich domácí kompoty..atd. Já než něco dětem koupím, tak to hodinu studuju...Vše stoví víc peněz, času, vaření je složitější ale dobrý pocit je tu.
eva (Ne, 19. 3. 2006 - 19:03)
Je to ohlupování lidí,snaha výrobců vyrobit co nejlevnější šmejd s lákavým obalem a co nejvíc vydělat.Ale oni jsou pod diktátem hypermarketů,takže čekejme,že to bude ještě horší.
Reklama