Reklama

Pokrmy, které vás udrží přes zimu v kondici - Pohanka se zeleninou

V tomto seriálu vám budeme přinášet recepty, které jsou vhodné do chladného zimního období. Dodávají velké množství vitamínů, minerálů a celkově posilují obranyschopnost organismu. Budeme vybírat recepty bez obsahu lepku a mléčných výrobků, jež v zimě přispívají k zahlenění organismu.

Pohanka se zeleninou

Suroviny:   200g pohanky, 1 větší pórek, 3 mrkve, 1/4 celeru, 1 kořen petržele, sůl,
kmín, olej

Postup:
Do hrnce dáme vařit asi 1,5l vody, osolíme, do vroucí vody vsypeme pohanku, vypneme, přiklopíme a necháme asi 20 minut nabobtnat. Mezi tím si nakrájíme pórek, nahrubo nastrouháme očištěnou mrkev, celer a petržel. Poté na pánvi rozpálíme olej a zeleninu na něm asi krátce osmahneme a dochutíme rozdrceným kmínem. Scedíme pohanku a smícháme ji se zeleninou.

Zdravotní přínos surovin:

Reklama

Pohanka - z vitaminů jsou v plodech této obiloviny zastoupeny především vitaminy B1 (thiamin), B2 (riboflavin), niacin, E a C. Velmi důležitým vitamínem je cholin, který regeneruje jaterní buňky po poškození chorobami nebo alkoholem. Pohanka je velmi vhodná k detoxikaci celého organizmu a to i v době těhotenství.  Pohanka obsahuje také rutin, který je důležitý pro pevnost a pružnost cévních stěn. Její konzumace je proto vhodná pro osoby se sklonem ke křečovým žilám nebo v období chřipek, jako předcházení praskání žilek v nose (v kombinaci s vitamínem C). Kromě jiného dokáže tato úžasná plodina zatočit i s viry, které způsobují opary, a to ve srovnání s ostatními obilninami až čtyřikrát účinněji.

Mrkev – Obsahuje betakarotén, prekurzor vitamínu A,  také řadu vitaminů skupiny B, vitaminy C a E. Cennou potravinou je např. i díky vysokému obsahu vlákniny a množství důležitých stopových prvků jako jsou vápník, železo, draslík a fosfor.
Prospívá našemu srdci, sliznicím, trávicímu traktu a posiluje celkovou odolnost proti infekcím.

Pórek - Je bohatý na vitaminy, hlavně vitamin C, E a B, dále obsahuje karoten, niacin, draslík, vápník, fosfor a železo. V zelené části má až dvojnásobek vitaminů než v bílé, proto se zelených listů nezbavujeme, ale konzumujeme je také. Má diuretické vlastnosti, proto pomáhá revmatikům a při onemocnění dnou. Zabíjí bakterie a kvasinky ve střevech a žaludku, pomáhá při nadýmání, zácpě a střevních kolikách. Fosfor povzbuzuje činnost mozku a snižuje hladinu cholesterolu. Účinně působí proti změnám cév způsobeným stářím. Je to výborný preventivní prostředek při chorobách žil, působí proti krevním sraženinám. Obsahuje také mangan a selen, který podporuje imunitní systém.

Celer bulvový   - Protože celer bulvový obsahuje pouze 14 cal ve 100 g, je velmi vhodný ke konzumaci při dietách. Obsahuje celý komplex vitaminů skupiny B v ideálně vyváženém poměru. Má výrazné močopudné účinky, čehož se využívá u nemocí, jako je dna, revmatismus, ale i při snižování tělesné hmotnosti. Hlavním zdrojem výrazné celerové vůně je velké množství obsažených éterických olejů. Tyto látky působí jako ochranný štít proti škůdcům pro rostlinu samotnou v době jejího růstu. Stejné účinky mají tyto látky pro náš organizmus. Působí antibakteriálně a antimykoticky na sliznice v ústech, žaludku a střevech a jsou rovněž účinnou dezinfekcí ledvin a močových cest.

Petržel kořen - Petržel je bohatá na draslík, vápník, hořčík, mangan, železo a chlór, provitamin A, vitaminy B. Silice drážděním ledvinového parenchymu zvyšuje diurézu, tento účinek potencují současně i flavonoidy. Pomáhají při nemoci ledvin, močového měchýře, ledvinových kolik, při problémech s močovými kameny, po zánětu - prostaty (předstojné žlázy), při menstruačních potížích, střevní kolice. Spazmolytické působení na cévy napomáhá zvýšení průtoku krve v ledvinách. Působí na rozšíření artérií, čímž nepatrně snižuje krevní tlak. Působení na trávicí trakt se projevuje zvýšením sekrece trávicích enzymů a uvolněním křečí hladkého svalstva. Povzbuzuje chuť k jídlu, zlepšuje funkci žláz s vnitřní sekrecí. Je výborný vnitřní prostředek k pročištění pleti. Těhotné ženy by se petrželi měly vyhnout. Po porodu ale může kořen petržele pomoci s vylučováním mléka a ke stahům dělohy.

Kmín usnadňuje trávení, uvolňuje žaludeční a střevní křeče, pomáhá při nadýmání a vykašlávání hlenů.

Autor: mk

Reklama

Komentáře

Reklama