Reklama

Olovo ve formách na pečení

Ministerstvo zdravotnictví varuje před používáním některých silikonových pečicích forem zlínské společnosti Tescoma. Kontroloři u nich zjistili vysoký obsah olova, který převýšil povolenou hodnotu patnáctkrát až padesátkrát, v ojedinělém případě až stosedmdesátkrát.

ČTK o tom informoval hlavní hygienik Michael Vít. Zástupce Tescomy Ladislav Vaculík uvedl, že firma výrobky začne stahovat z prodejen.


Nebezpečné jsou podle ministerstva výrobky Top Silicone číslo 629280, 629340 a 629258. Jde o formu ve tvaru srdce, obdélníkovou
formu s šesti bábovičkami a formu na koláč. Výrobky mají oranžovou barvu a lesklý povrch.


Podle Vaculíka se vady týkají první výrobní šarže, kterou spotřebitel pozná právě podle lesklého vnitřního povrchu. "Jde o několik stovek kusů od každého výrobku. Neprodleně je začneme stahovat z prodejen," dodal.


Vít upozornil, že při přípravě kyselých pokrmů se za vysokých teplot mohou z forem uvolňovat malé dávky olova. Mohou například působit neurotoxicky během vývoje dětí s následným snížením IQ. Olovo by mohlo mít podle Víta i nepříznivý vliv na imunitní systém a v prenatálním období nepříznivě zasahovat do metabolismu kolagenu. Narušení jeho tvorby může mít vliv na předčasný odtok plodové vody.


"U dospělé populace se zátěž olovem může projevit zvýšením rizika vzniku neurotických poruch a zvýšením hladiny krevního tlaku," dodal hygienik.


Tescoma podle Víta distribuovala výrobky nejen do české obchodní sítě, ale i do některých zemí Evropské unie. Zákazníkům, kteří si již výrobek zakoupili, bude vyměněn, řekl ČTK Vaculík.


Formy vyráběné od dubna loňského roku, které jsou charakteristické matným vnitřním povrchem, jsou ale podle zástupce firmy v pořádku a budou se i nadále prodávat.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

j.b.newton (Út, 20. 12. 2005 - 13:12)
Dobrý den,
potřebuji si udělat jasno. ČTK zveřejnila zprávu ministerstva zdravotnictví o závadnosti těch fromiček tuším 29.9.2005. Můžete mi sdělit, co Váš server sleduje zveřejněním této zprávy 20.12.2005? Je to hloupost, nehoráznost, nebo zlý záměr?
S (nepříliš velkou) úctou
j.b.
Reklama