Reklama

Maso ovlivňuje riziko rakoviny tlustého střeva

Kdo si denně pochutnává na šunce nebo klobáse, vystavuje se zřetelně většímu nebezpečí rakoviny tlustého střeva. Pokud se však na jeho stole často objevuje ryba, riziko tohoto druhu rakoviny se snižuje. To je výsledek rozsáhlé evropské studie, jejíž výsledky zveřejnilo Německé středisko pro výzkum rakoviny v Heidelbergu.

V rámci studie, která byla zahájena už v roce 1992, odpovídalo zhruba půl milionu účastníků na otázky o svých stravovacích zvyklostech a životních poměrech. Podle odhadů badatelů při každodenním konzumu 100 gramů "červeného" masa se riziko rakoviny tlustého střeva zvyšuje o 49 procent. K takzvanému červenému masu se počítá vepřové, hovězí, telecí a jehněčí.


Při zvýšení konzumace salámu o 100 gramů denně se dokonce předpokládá zvýšení rizika o 70 procent. Pokud denně sníme o 100
gramů ryby více, snižuje se nebezpečí vzniku této choroby na polovinu. Konzumace drůbežího masa prý nemá na výskyt onemocnění
žádný vliv.


Odborníci vycházejí z toho, že železo přijímané s masem by mohlo přispívat ke zvýšení rizika, protože v těle může podporovat vznik škodlivých nitrózních látek (oxidů dusíku). "Červené maso" a uzeniny mají v průměru vyšší obsah železa než drůbež, jejíž konzumace nemůže riziko rakoviny tlustého střeva ovlivňovat. Příčinou ochranného působení konzumace ryb by prý mohly být nenasycené mastné kyseliny omega-3.


Zdroj. ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

coroner (Čt, 22. 9. 2005 - 09:09)
Poněkud se pozapomnělo na tuhé a slané sýry, které jsou koncentrovanou bílkovinou.
O jejich rakovinotvornosti v souvislosti s tlustým střevem a rektem si maso může nechat jen zdát....

Kdyby vědci jen nebádali a občas si přečetli, co už vybádal někdo jiný, mohli si výzkum ušetřit, protože "Ameriku" objevili tak zhruba po 40.létech, co je tato informace známa.
Reklama