Reklama

Masné výrobky oficiálně zařazeny mezi karcinogeny

Mezi některými odborníky na výživu dlouho známá věc, nyní dostala oficiální potvrzení. Světová zdravotnická organizace (WHO) zařadila uzeniny jako je šunka, slanina či párky na seznam prokázaných karcinogenů.

Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC), která je součástí WHO, totiž došla k závěru, že tyto masné výrobky mohou způsobovat rakovinu trávicího traktu. Uzeniny se tak ocitly ve stejné skupině karcinogenů, kde figuruje například tabák či azbest. Podle IARC rakovinu pravděpodobně způsobuje i nezpracované červené maso, pro toto tvrzení však zatím neexistují nezvratné důkazy.

Zpráva WHO rovněž uvádí, že konzumace 50 gramů zpracovaného masa denně, což představuje například dva plátky slaniny, zvyšuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva (kolorektálního karcinomu) o 18 procent. “Riziko, že jedinec onemocní kolorektálním karcinomem kvůli konzumaci zpracovaného masa je nadále nízké, ale toto riziko se s množstvím zkonzumovaného masa zvyšuje,“ upozornil zástupce IARC Kurt Straif.

Červené maso, tedy hovězí, jehněčí a vepřové, podle odborníků z WHO rovněž může způsobovat rakovinu, kvůli neexistenci prokazatelných důkazů ale zatím figuruje na seznamu “lehčích“ karcinogenů.

Na takzvaném seznamu 2A je kromě masa například herbicid glyfosát (Roundup).

Reklama

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

! (St, 4. 11. 2015 - 08:11)
Ve článku se tvrdí, že "nejsou důkazy", zda masné výrobky způsobují rakovinu. Nadpis článku je proto přinejmenším neseriózní. A jak přišli "vědci" na to, že konzumace 2 plátků slaniny zvyšuje riziko kolorektálního karcinomu právě o 18 procent? To krmili pokusné lidi slaninou a zjišťovali, co to s nimi udělá? Pravděpodobnější je, že o tom rozhodla nějaká komise u zeleného stolu.
Milan (St, 4. 11. 2015 - 20:11)
No to je zase pěkná broskvovina
pepouš (Čt, 5. 11. 2015 - 17:11)
Uzeniny se již neudí, máčí se vláku a maso ani neobsahují, pouye chemii. Asi nejzdravější bude hambáčpodle tzv neúplatných vědátorů. Gothaj za komančů byl vysoce kvalitní, také špekáčky a jiné. Platily normy, které se musely dodržovat. Jedli jsme kvalitu nyní jíme šunt. Sám si upeču libový bok a vím co mám.
(_!_) (Čt, 5. 11. 2015 - 18:11)
Z jakého důvodu byly zrušeny oborové normy? Jenom proto aby ti šmejdi nás mohly krmit kdejakými sr.č...i! To co vše do uzenim míchají by jste nedali ani psovi.Ale prachy nesmrdí a výrobci se ničeho neštítí a vše jím to prochází! Jak dlouho si to necháme líbit a neutlučeme je těmi jejich výrobky?
! (Pá, 6. 11. 2015 - 12:11)
U nás se může cokoliv, i to, co je zakázané. Smutné je, že výrobky stejné značky mají např. v Německu daleko vyšší kvalitu než výrobky určené pro ČR. Dobré prase všechno spase a hlavně když se ušetří.
pepouš (So, 7. 11. 2015 - 09:11)
Kdo může tak si dělá uzeniny doma a to je jiná chuť.
Mirka (So, 7. 11. 2015 - 11:11)
Uzeniny se již neudí,...To je blbost. Standardy lidi nedodržovali. Zrovna zmiňovaný Gothaj, byl děsný šunt. Říkali jsme mu učáčko.
zato (So, 7. 11. 2015 - 18:11)
teď jsou šunty všechny salámy.Všimli jste si ,jak jsou kyselé ?
Hlavně třeba Poličan,Herkules,Křemešník a další. Vůbec to už nekupuji.
Jinak by mě taky zajímalo,jakým podivným způsobem se zjišťují tyhle poznatky,jako třeba ,že pití 2 limonád denně/nejspíš je myšleno 3dcl asi/,způsobuje selhání srdce.Proč zrovna limonád a ne jiných sladkých nápojů.Fakt by mě zajímali podrobnosti takového debilního výzkumu.
Asi by bylo nejlepší nejíst a nepít nic a vzít to "zkratkou".Ale kdo by na ty debily dělal?
opr. (So, 7. 11. 2015 - 18:11)
zajímaly.
Mirka (So, 7. 11. 2015 - 18:11)
teď jsou šunty všechny...Nejsou. Musíš umět hledat.
pavel (Ne, 8. 11. 2015 - 12:11)
S tím masem je do další hovadina vymyšlená lidmi, kteří nejspíše nemají co dělat. Každý člověk je individuální a proto znám kuřáky dožívajících se 90ti let, alkoholiky kteří v 75 letech ujedou 2x týdně 5Okm na kole, můj děda který se celý život cpal bůčkem plavajícím v tuku, silně kouřil, nikdy nebyl nemocný a dožil se 75 let. A tak bych mohl pokračovat. Pokud se vše dělá s mírou je to to nejlepší co se dělat může. Po tom, po čem je ti dobře, na to se neumírá.
Pepek (Ne, 8. 11. 2015 - 14:11)
Lidi kdyby jste kolíkrát věděli co žerete tak by jste vyblinkali nejen obsah žaludku ale celý žaludek. Nedávno jsem si se ženou dali k obědu kuřecí řízek s bramborem v jedné vyhlášené restauraci v Novém městě na moravé v restauraci u Pasáčka a místo čerstvého křehoučkého řízečku jsme dostali hodně staré vysušené řízky, které minimálně leželi někde v lednici aspoň týden a po týdnu byly ohřáty v mikrovlnce a podány jako čerstvé.Nedaly se příborem ani ukrojit a po kontrole Státní zemědělskou a potravinářskou inspekcí bylo shledáno vše v pořádku a byla prej dodržena i veškerá technologie.Zajímalo by mě, jaký odborníci tyto inspekce dělají, když nedokážou poznat starej v lednici vysušenej řízek od čerstvého.Nevím co takoví odborníci mohou odhalit? A nebo se přímo nabízí jak hodně asi musela být obálka napěchovaná? Je to naprosto běžná věc která je všem známá. Pak se nedivme když do masa je přidáné staré prošlé maso a jiné rozemleté příměsy. Jak dlouho si ještě od takových zlodějů a takových pochybných kontrolóru ty zloděje kryjících necháme kazit zdraví?
Tutti (Ne, 8. 11. 2015 - 21:11)
S tím masem je do další...Tohle mohlo platit v době, kdy se ještě chemický průmysl tak nedružil s potravinářským. Tlustým lidem je po hambáči z Mekáče taky blaze.
pro zato (Po, 9. 11. 2015 - 15:11)
Jakýkoliv výzkum prováděný v dostatečném rozsahu bude vždy směřovat k podpoře vaší teorie.
mamut (Út, 10. 11. 2015 - 00:11)
Včera v TV varovali před chemicky ošetřeným ovocem a zeleninou. To by jeden musel zdechnout hladem. Faktem je, že toho svinstva je všude čím dál víc. Z toho pak plynou různé alergie, rakoviny, problémy s potencí atd. Ono také hodně záleží na tom, kdo, jak a pro koho ty výzkumy dělá a kdo ho za to platí.
Mirka (Út, 10. 11. 2015 - 00:11)
Včera v TV varovali před...Já bych to právě moc nehrotila.
Když si vezmu, že k snídani jsem měla celozrnný rohlík se sýrem (špatně) a jablko (dobře, z vlastní zahrady, žádný postřik, jen déšť), k svačině bílý jogurt (asi špatně), k obědu krůtí plátek na houbách s rýží (špatně), k večeři lososa se zeleninou (zase špatně),....tak si myslím, že můžu klidně dlabat bůček a slaninu a je to úplně jedno.
jj (Út, 10. 11. 2015 - 07:11)
Já bych to právě moc...Když sem někdo napíše co snědl včera, tak také zjistí, že je vlastně vše špatně. Asi až na to jablko. Tak hurá na jablka :)))
Monika (Út, 10. 11. 2015 - 08:11)
Jablka jsem jedla celé dětství - ze zahrádky od babičky. V dopsělosti, kdy jsem začala kupovat jablka v obchodech, se mi projevila alergie - vždy mne po konzumaci jablka začaly silně svědit oči. Nyní, kdy žiji na vesnici mohu opět konzumovat jablka různých druhů utržená ze stromů bez jakýchkoliv problémů - alergie zmizla. Kupovaná jablka raději již nezkouším.
Reklama