Reklama

Kterou zeleninu raději syrovou a kterou vařenou

Jíte raději syrovou či vařenou zeleninu? Víte, kdy dostanete z které zeleniny nejvíce výživných látek? Víte, že například kapusta a rajčata jsou nejzdravější jemně podušená či orestovaná?

Chřest je plný antioxidantů, které chrání buňky před působením volných kyslíkových radikálů. V syrovém stavu obsahuje hodně folátu, esenciálního vitamínu B, který přispívá ke zdraví mozku. Po omytí okrajte tvrdý konec a zkonzumujte.

Brokolice obsahuje látky působící proti rakovině. Pokud je konzumována v syrovém stavu, jsou tyto látky mnohem snadněji vstřebávány do těla.

Česnek má nejvíce vitálních látek v syrovém stavu. Vyzkoušejte rozdrtit česnek do salátu, přidat ho do rajčatové omáčky až úplně na konec či rozestřít česnek na toust s olivovým olejem.

Červená paprika je bohatá na ve vodě rozpustný vitamín C. Při vaření červené papriky vitamín C uniká a rozpouští se ve vodě.

Reklama

Karotka je sice velmi chutná syrová, ale je pro vás užitečnější, pokud je vařená. Při tepelné úpravě uvolňuje betakaroten. Nejlepší je vařená důkladně vydrhnutá a neoloupaná.

Cibule obsahuje flavonoid quercetin, který má protizánětlivé účinky. Tepelná úprava yvyšuje celkové množství flavonoidů. Červená a žlutá cibule má více flavonoidů než bílá. Pečte či smažte cibuli ne déle než pět minut.

Špenát je dobrý i syrový, avšak z vařeného špenátu získá vaše tělo snáze ve špenátu obsažený vápník. Připravujte raději špenát na páře. Uchová si tak více živin.

Zdroj:  Step in2 my green world

Reklama

Komentáře

gjgk (Út, 17. 9. 2013 - 22:09)
...vařený špenát obsahuje anorganickou kyselinu šťavelovou, na jejíž neutralizaci pak padne jistě více než jen ve zkonzumovaném špenátu obsažený vápník.
Reklama