Reklama

Jak zajistit, aby nás strava v zimě neochladila, ale zahřála

Chladným teplotám venku musíme kromě oblečení přizpůsobit i stravu. Odpovídající zahřívací strava pomůže našemu tělu ušetřit energii na jeho oteplování i předejít nachlazení. Zde je 7 tipů, jak na to.

  1. Zaměřte se na potraviny obsahující omega 3 mastné kyseliny

„Omega3 nenasycené mastné kyseliny mají prokazatelně protizánětlivé účinky, proto jsou vhodnou složkou našeho stravování právě v chladných měsících. Obsahují je například mletá lněná semena nebo lněný olej, konopný olej či mořské ryby. Vhodné je také do jídelníčku zařadit 2-3x týdně mandle nebo mandlové máslo. Mandle bohatě obsahují vitamin E, což je silný antioxidant,“ radí Milan Merva, specialista na zdravý životní styl Menu Gold.

  1. Mátový čaj ochlazuje

Mátový čaj patří mezi oblíbené a lahodné bylinkové čaje, nicméně je doporučován spíše v létě, protože tělo ochlazuje. Vyměňte ho například za čaj zázvorový, který naopak dokáže tělo prohřát.

  1. Udržte správnou mikroflóru ve střevech.

Správná funkce střevní mikroflóry = silná imunita. Dostatek vlákniny v organismu zabezpečí dostatek živné půdy pro střevní mikroflóru. Přijímejte vlákninu z luštěnin (např. Menu Gold). Pro lepší stravitelnost luštěniny namáčejte ve studené vodě a vařte s bylinkami (libeček, saturejka, majoránka, tymián). Pro zjednodušení sáhněte po červené čočce či černé čočce beluga, které nemusíte namáčet a vaření trvá 20 min.                                                                               

  1. Zeleninu tepelně zpracujte

Studené saláty tělo ochlazují, je lepší si je nechat na léto. Zeleninu tepelně zpracovávejte. Například rajčata jsou tělu přínosnější tepelně zpracovaná. Dochází totiž k lepšímu vstřebání lykopenu, významnému antioxidantu. Stejně tak je na tom řepa, kterou je lepší tepelně upravovat.

Reklama
  1. Místo tropického ovoce se vraťte ke křížalám

Tropické ovoce roste v tropech a logicky pomáhá zchlazovat. Sušená jablka patří mezi lepší variantu svačinky, než ovoce, které u nás v létě ani v zimě neroste.

  1. Ideální jsou hořká a slaná jídla

Vynechejte ostrá a kořeněná jídla. Zaměřte se na hořká a slaná jídla. Ale jako vždy platí, všeho s mírou. Přesolená jídla nejsou řešení.

  1. Jídla vařená v jednom hrnci

Takzvaná jídla vařená v jednom hrnci jsou vhodná na zimní období. Hrstková polévka, zeleninové polévky, kaše. Vhodná úprava je také pečení.

MK

 

Reklama

Komentáře

Reklama