Reklama

Jak poznat dobré víno

V článku se dozvíte, jak se vyznat v široké nabídce bílých, červených a růžových vín a jak poznat kvalitní víno na první pohled.

Červené, bílé, nebo růžové?
Už samotná barva vína dokáže napovědět, jak bude víno chutnat a k jakému pokrmu se bude nejlépe hodit. Červená vína, která obsahují více tříslovin díky dlouhé maceraci vylisovaných modrých hroznů, navozují vážnější atmosféru a jsou doporučována hlavně k masitým pokrmům, například ke steakům či k vepřovému. Růžová vína se také vyrábějí z modrých hroznů. Pouze rmut, tedy namleté hrozny, se maceruje kratší dobu, a do vína proto nepřejde tolik tříslovin a barviv ze slupek hroznu jako u červených vín. Díky tomu mají vína, která také označujeme jako rosé, osvěžující chuť a skvěle doplňují zeleninové saláty a pokrmy z ryb. Bílá vína se zase pro svou lehkost a kyselinku skvěle hodí třeba k salátům, bílému masu, mořským plodům nebo k sýrům. A jak se taková bílá vína rodí? Většina z vás by nejspíš dala ruku do ohně za tvrzení, že bílá vína vznikají také z bílých hroznů, a rozhodně by se nemýlila. Ovšem malá zrada tady přece jen je. Bílá vína se totiž vyrábějí také z hroznů modrých. Přitažlivou záležitostí a chameleonem mezi víny je klaret. Ačkoli se lisuje z modrých hroznů, výsledkem je víno bílé. To proto, že hrozny se po sběru namelou stejným způsobem jako u červeného vína, ovšem nenechávají se macerovat. Barvivo se tím pádem uvolní jen částečně, takže mošt zůstane bílý, ale absorbuje vyšší podíl tříslovin, takže výsledné víno má jedinečnou chuť.
 „V kolekci značky Víno Mikulov  Sommelier Club řady Selection najdeme Claret odrůdy Rulandské modré pozdní sběr z modrých hroznů, ovšem výsledkem lisování narušených slupek hroznů je suché bílé víno. Tím, že je jeho chuť osvěžující, ovocná, se šťavnatou kyselinkou a tenčím tělem, doporučil bych jej nejen jako aperitiv k předkrmům a salátům, ale i k jemným úpravám sladkovodních ryb,“ říká Tomáš Brůha, trojnásobný vítěz Mistrovství sommelierů České republiky.

Sladké vs. suché
O sladkosti vína rozhoduje především zbytkový cukr, tedy cukr, který ve víně zůstane po celém procesu jeho výroby. Jeho podíl pak rozděluje vína na suchá, polosuchá, polosladká a sladká. Termíny jsou pro nás, konzumenty, důležité pro prvotní a základní rozlišení chuti vína. Nejnižší poměr zbytkového (nezkvašeného) cukru oproti kyselinkám mají vína suchá. U nich je tedy třeba očekávat, že více vynikne jejich charakter, neboť na 1 litr vína připadají maximálně 4 gramy cukru. Například u Ryzlinku rýnského tak může krásně vyniknout jeho pevná kyselinka. U polosladkých a sladkých vín se kyselosti bát rozhodně nemusíte, jelikož množství cukru dosahuje až 45 gramů (polosladká vína) na 1 litr, vína sladká obsah 45 g cukru na 1 litr dokonce překračují.

Je pozdní sběr skutečně vždy sladké víno?
Nikoli! Záleží totiž na přírodní cukernatosti moštu, prvotního produktu z lisovaných hroznů určeného ke kvašení. Čím jsou plody zralejší a šťáva v nich koncentrovanější, tím je hodnota cukernatosti vyšší. Jednotkou pro měření je stupeň normovaného moštoměru (zkratka NM) a určuje množství cukru v kilogramech na 100 litrů moštu, ze kterého se pak víno vyrábí.  Z porovnání tedy vyplývá, že mezi nejsladší vína patří výběr z cibéb a ledová a slámová vína. Nejnižší hodnoty této veličiny u přívlastkových vín pak v sobě nesou vína označená jako kabinetní.
Vzestupně, porovnáme-li právě přírodní cukernatost, rozdělujeme vína tedy takto: kabinet, pozdní sběr, výběr z hroznů, výběr z bobulí, slámová či ledová vína. Nejvyšší poměr cukernatosti pak zastupuje zmíněný výběr z cibéb. To už je víno, jehož hrozny zrály opravdu dlouho a které se zpracovaly až poté, co byly napadeny ušlechtilou plísní botrytis cinerea a podobaly se rozinkám.
„Jako sommelier často slýchám, že víno označované jako ,pozdní sběr' je zákonitě sladší. Není tomu tak, cukernatost takových plodů je mnohem nižší, než je tomu například u výběru z hroznů, bobulí či již slámového a ledového vína. Přesvědčit vás může víno od Habánských sklepů Veltlínské zelené 2011 pozdní sběr, které patří mezi suchá vína. Tedy pro toho, kdo má rád sladká vína, není pozdní sběr rozhodně zárukou, že si vybere víno s vyšším obsahem zbytkového cukru.“, vyvrací tradiční mýtus Brůha.

Jak poznat kvalitní víno na první pohled?
Při výběru dobrého vína rozhoduje pochopitelně jeho jakost. Čím je víno kvalitnější, tím je odrůdově „čistší“ a na láhvi o něm najdete mnohem více informací. Zjednodušeně platí, že čím obecnější je popisek na etiketě, tím nižší kvalitu vína můžete očekávat. Naopak jsou-li informace takřka vyčerpávající, vězte, že vínu, které držíte v ruce, byla věnována adekvátní pozornost.

Reklama

Vína vonící domovinou - zemská vína
Podmínkou pro uznání českého či moravského zemského vína je regionální původ vína, čili Čechy nebo Morava, a lze je míchat z více druhů. Zde už etiketa může obsahovat informace o cukernatosti i o odrůdách, ovšem každá z nich musí být ve víně zastoupena alespoň z 15 %.

Vyšší vinařská
Chceme-li pít kvalitnější víno, měli bychom tedy na lahvích hledat titul alespoň jakostní odrůdové víno, které musí obsahovat minimálně 85% vína vyrobeného z odrůdy uvedené na etiketě. To platí i pro cuvée, které je vyrobené maximálně ze tří tuzemských odrůd uznaných pro výrobu jakostního vína, z nichž jedna je zastoupena alespoň z 85 %, z jedné vinařské oblasti. Jakostní známkové víno je podobné, liší se jen tím, že může být vyrobeno z početnější směsi hroznů sklizených na jedné vinici. Mělo by si ale udržovat svou stálou kvalitu, chuť a složení napříč jednotlivými ročníky.  

Reklama

Komentáře

Jarka (St, 27. 8. 2014 - 20:08)
Každému chutná něco jiného. V mládí jsem preferovala spíš bíle vínko střik a tak. A jak se říká,že k červenému si člověk najde vztah časem a musí se k němu tzv. PROPÍT. Já se k němu propila až na stará kolena jsem gurmán chutná mi portské a tak, ale nejraději mám lahodnou Medvědí krev! Doporučuji sklenku denně navečer:)
(St, 27. 8. 2014 - 21:08)
Z červeného vína mě děsně bolí hlava (polyfenoly). To si dám radši bílý krabicový.
Hana (Po, 29. 9. 2014 - 09:09)
Nikdy jsem moc nemusela červené víno - bolela mě z toho hlava. Až teď jsme objevila víno Medvědí krev. Víno je lahodné a dobré a hlava mě z něho nebolí. :) Chutnají mi obě verze, jak bílá tak i červená. Nedávno jsem objevila i Medvěda růžového. :) Tak se chystám na to, ho brzy ochutnat.
Jarek (Po, 29. 9. 2014 - 20:09)
Ahoj, vyzkoušel jsem více vín, ale nejvíce mi asi chutnal Medvěd bílý. Poprvé jsem ho vyzkoušel v Bulharsku na dovolené a potom si k němu našel cestu i tady v Česku. :)
! (Čt, 30. 10. 2014 - 11:10)
Ja nevim, me nejvice chutna moje slivovice. To vim co piju.
U vina vzdy predpokladam, pokud pojedu na Jizni Moravu, ze me tan vinar naleje nejakym patokem. Jednou jsem v Mederu pil rulandske sede, to mi chutnalo. Pokud neni vino alespon trosku sladke, nestiji za nic. Akorat k smichacni s kolou
Péťa (Čt, 30. 10. 2014 - 19:10)
Já jsem taky míval rád červené polosladké nebo sladké víno.Piju sice velmi málo ale víno si občas dám.Z těch sladkých jsem měl rád Medvědí krev z Bulharska nebo vína z Makedonské vonařské oblasti Povardarski jako je Kadarka nebo Vranac.Jsou to spíš levnější vína.Ani nevím jak ale postupem času jsem začal pít červené suché,což je určitě kvalitnější,není doslazované a mám ho fakt rád.Ovšem cena je už trochu výše.Mohu doporučit třeba Žarošice.
Alena (Út, 4. 11. 2014 - 16:11)
Já mám víno hrozně ráda a taky mě štve, že se v tom nevyznám, jaké je kvalitní, jaké zvolit v restauraci atd.
Tuhle jsem videla někde, že je jsou i vinařské kurzy, tak jem si říkala, že bych se možná přihlásila.
Jaká vína pijete např vy, když jdete do nějaké restaurace?
Petr (Út, 4. 11. 2014 - 21:11)
Já víno nepiju vůbec, jedině pivo a případně slivovici. Takže problém co si dát v restauraci je pro mě vyřešen.
Péťa (Út, 4. 11. 2014 - 21:11)
Já mám víno hrozně ráda...Já se v tom taky nijak moc nevyznám ale rozdíl mezi suchým kvalitním vínem a polosladkým levnějším je přece jen znát.Víno v restauraci piju málokdy ale když už tak si dám třeba Zweigeltrebe nebo Cabernet.Jedna věc je odrůda vína a druhá věc je vinice,ve které je víno pěstováno.Tak může stejný druh vína chutnat všude trochu jinak.Nejlevnější vína z ne moc kvalitních sběrů se doslazují aby se vůbec daly vypít.Na druhou stranu víno z dobré odrůdy a dobré vinice se nedoslazuje,proto je suché a většinou kvalitní.Říká se,že u lahvovaného vína začíná kvalita zruba na 100kč za 0,7l láhev.Je to jen velmi orientační.Já když někomu kupuji víno k nějaké slavnostní příležitosti tak většinou koupím Zweigeltrebe,Donfelder nebo Cabernet.To už je sice cena kolem 180kč ale vím,že tím každého potěším:-)
mamut (St, 5. 11. 2014 - 00:11)
Dobré víno Vám bude chutnat a nebude Vám po něm špatně. Cena nemusí být vždy zárukou kvality. Ale faktem je, že chcete-li si opravdu pochutnat, musíte si dost připlatit. Také záleží na tom, při jaké příležitosti víno pijete. Jestli se jedná o přátelské posezení při vínu, nebo o labužnické vychutnání si lahvinky ledového vína, či jen o doplněk stolování pro zahnání žízně. Ale pro každou příležitost se dá najít kvalita. Výběr je opravdu velký. Ale vždy se musíte řídit vlastní chutí a nenechat si vnutit názory rádobyznalců a snobů. Každému z nás totiž chutná něco jiného.
Jaňulka (Ne, 9. 11. 2014 - 23:11)
Mám víno taky moc ráda a dobré i poznám. Ale delší dobu řeším zdravotní problémy a před časem jsem slyšela o nealkoholickém víně. Nevíte někdo, kde se dá sehnat? Bohemku a Carl-Jung neee :-( Ty mi nechutnají.
mamut (Po, 10. 11. 2014 - 00:11)
Mám víno taky moc ráda a...Tak to máte asi smůlu. Těch nealko vín jsem viděl dost málo. Možná někde venku, ale u nás těžko. Jedině tak ledová vína nebo tokajskou esenci - tam je málo alkoholu - tak do 8% - 10%. Ale to byste asi brzy přišla na mizinu. Ostatně ta nealkoholická také nejsou zrovna levná. Kdybych byl škodolibý, řekl bych rychlé špunty. Ale ty nemají s vínem nic společného. Možná zkusit nějakou speciálku - dát dotaz přes Google. Sice nevím, jaké máte problémy, ale dobré je zapíjet víno nějakou dobrou minerálkou. To docela pomáhá proti kocovině, popř. žaludečním problémům. Horší je, když užíváte nějaké léky, které se zrovna nemusí s alkoholem. To už je problém, který nikomu nepřeji.
mamut (Po, 10. 11. 2014 - 00:11)
Já se v tom taky nijak moc...Docela slušná kvalita za levný peníz jsou moldavská vína vyráběná metodou řízeného kvašení. Nebo i vína z Chile a nových lokalit, např. v JAR, Austrálii aj. Některá italská a nebo i francouzská vína bývají dost nasířená a platíte tam spíše značku a tradici, než kvalitu. Vína od domácích vinařů, vyráběná někde v malých sklípcích a vydávaná za nejjakostnější, bývají většinou "uvařená" - t.j. že vinař neuhlídá teplotu při kvašení a víno tak ztrácí především aromatické látky. Chce se to zaměřit na vinaře, používající právě metodu řízeného kvašení (hlídání teploty při kvašení). No a pak je tu barikování - zrání vína v dřevěných sudech (dub, kaštan). K archivování se také zrovna moc odrůd vín nehodí. Velmi dobrá vína jsou tak rok stará - nepočítám-li právě ten archiv. Ale tam jsou ceny dost nahoře. Vína vystavená někde na sluníčku ve výloze, nebo vína, která nejsou dobře skladovaná, nestojí za nic. Nesprávným skladováním se totiž dají zavraždit i kvalitní odrůdy a značky.
Elfka (Po, 10. 11. 2014 - 12:11)
Já mám víno hrozně ráda...Ahoj Aleno, jaké že kurzy? Kde a co to obnáší? To by byl možná i fajn dárek k Vánocům pro mého táta :)

Jinak já dobré víno poznám většinou až druhý den a to podle toho, jestli mě bolí hlava nebo ne :D
Alena (St, 12. 11. 2014 - 14:11)
No konkrétně vinarskyinstitut.cz v Brně.
Mají různé kurzy od začátečníku, jak se tak dívám. Možná bych do toho šla i s přítelem.
Elfka (Pá, 14. 11. 2014 - 11:11)
Aha, tak moc díky, dívám se, není to ani extra drahé. Tak moc díky za typ na dárek, jsem rozhodnutá.
Alena (St, 19. 11. 2014 - 12:11)
No není zač. Asi taky do toho půjdem s přítelem, chci to zkusit. Jsem na to zvědavá.
Elfka (St, 26. 11. 2014 - 12:11)
Tak jsem to nakonec tátovi kouupila, tak jsem už zvědavá, co mi na to řekne :) a uff, že už nemusím nic vymýšlet pro něj. Je to pro mě vždycky nejtěší něco vymyslet pro něj.
sommelier (St, 26. 11. 2014 - 17:11)
Chcete-li dobre vino, prvni zasada je nekupovat vino ceske, to je skoro vzdycky nepitelne. Pokud jde o cervene vino za rozumne ceny, jeste jsem nepil spatne "Cotes du Rhone". Pokud jde o vino bile, je u nas k dostani spousta dobrych a nedrahych Chardonnay a Savignon Blanc.
mamut (So, 29. 11. 2014 - 18:11)
Chcete-li dobre vino, prvni...Tomu sám nevěříte. I v Čechách a zvláště pak na Moravě se dělají nádherná vína. Sice jsou dražší, ale v kvalitě si nezadají se světovými značkami. Ne vše české je špatné. Svědčí o tom i ocenění, která naše vína sbírají na zahraničních výstavách a hodnoceních. A i na Slovensku se najde vynikající kvalita. Ono také hodně záleží na ročníku. Třeba ten letošní nebude nic moc. Některá zahraniční vína bývají moc nasířená a některá vinou špatné přepravy a skladování i přímo zabitá. Na Moravě jsem koštoval vynikající vína od nových výrobců, kteří používají metodu řízeného kvašení. Bohužel, někteří staříci, kteří se drží tradičních postupů, víno dost často "uvaří" protože nedokážou uhlídat teplotu při jeho kvašení. A někteří víno přislazují, aby se přizpůsobili trhu a mohli prodat i nepitelnou břečku. Všude se najdou nádherná vína, zrovna tak jako patoky. Takže ne vše, co sem přijde zvenku, nutně musí znamenat kvalitu.
Péťa (Ne, 30. 11. 2014 - 13:11)
Chcete-li dobre vino, prvni...Pardon ale nesouhlasím s Vámi.Spousta českých vín je špičkové kvality!!!Zajeďte si někdy na Moravu do sklípku:-)
Znalec (Ne, 30. 11. 2014 - 13:11)
Dobré víno se pozná snadno - vypijte litr - dva a když vám druhý den bude špatně, tak to nebylo dobré víno.
Aulinkaa (Pá, 26. 12. 2014 - 19:12)
Rozhodně zkuste Medvěda...Růžový medvěd? To je prosím co? Já znám starou dobrou medvědí krev jenom:)) Přímo se jedná o růžové víno? A seženu ho někde v hypermarketu?
Petr (Pá, 26. 12. 2014 - 19:12)
Poznat, zda šlo o dobré či špatné víno "ex post" je celkem k ničemu, snad jenom jako výstraha pro příště.
Mně osobně po jakémkoliv červeném víně (včetně Châteauneuf-du-Pape)rozbolí hlava. Mohou za to polyfenoly, kterým se připisuje údajný léčivý účinek.
Kami (Út, 13. 1. 2015 - 19:01)
Růžový medvěd? To je...Aulinko, je to klasicky ruzove vino, http://www.medvedi-krev.cz/.Ja ho mam rada k salatum, syrum nebo jen tak:) Medvedi krev vlastne dovazi stejny dodavatel, co jsem pochopila.
Andrea (Ne, 8. 2. 2015 - 21:02)
Medvědice sou super, my pijem doma růžovou,ale i tu světlou zatím jsem ji viděla v globusu jen jednou, ale vím, že se dá objednat i přes net. U nás se to pije ve velkém. Je to dobré a celkem i levné víno všem návštěvám u nás vždy velmi chutná.
parta medvedu (Po, 9. 2. 2015 - 21:02)
Ahoj divam se ze se v tyhle diskuzi mnozi medvedi. tohle vino je dobrý taky ho mam rad. pemap ma i dobre stranky to se ceni lidi v mem archivnim veku uz musej pochavlovat kvalitu a hlidat si zdravi. s medvedem me nikdy nezabolela ani hlava a to sem vypil všecky druhy nsad a na to si pripijem!
Moravák (St, 11. 2. 2015 - 16:02)
Já vyrábím několik druhů vína....
Kvalitní pro mne, druhák,paterák a pro Pražáky!!
Erika (Ne, 15. 2. 2015 - 19:02)
S manželem si rádi dáme skleničku Medvědí krve. :) Nejvíce nám chutná červené, ale ani to bílé není špatné. :)
Michal Malý (Po, 9. 3. 2015 - 22:03)
K dobrému hororu si někdy naliju od mamky skleničku medvědí krve, nevím proč ale mám z toho takový rituál Dělávám si i hromadu popcornu a někdy pozvu i kamarády nebo nějakou holku no :D
Mám (Po, 9. 3. 2015 - 22:03)
ráda s colou,samotné nemusím a ani nepoznám,protože moc nekupujeme.
mamut (St, 11. 3. 2015 - 00:03)
ráda s colou,samotné...Proti gustu žádný dišputát, ale pít víno s colou je vražda. Asi proto existují krabicáky. Kupodivu, pro zachování kvality vína je to docela dobrý obal. Bohužel jsem také zažil, že mládenec, aby udělal na svou dívku dojem, objednal v takové lepší vinárně ledové víno. A málem ho trefil šlak, když si sklenku s takovým skvostem dolila colou.
Majka (St, 1. 4. 2015 - 21:04)
My si občas k televizi s manželem otevřeme lahvinku Medvědí krve...Teď nám zachutnalo růžové... Dneska si taky dám, mám zítra volno :)
Majka (St, 1. 4. 2015 - 22:04)
Rozhodně zkuste Medvěda...Můžu ještě doporučit Medvědí krev
exclusive, to je teprve pecka :)
mamut (Čt, 2. 4. 2015 - 00:04)
Můžu ještě doporučit...Docela dobrá vína za rozumnou cenu jsou moldavská. Jsou vyráběna moderní metodou řízeného kvašení, která zachovává aromatické látky. Vynikající dezertní víno je třeba Kagor. Ovšem není to víno na běžné posezení a na to, abyste vypila láhev. To by Vás pěkně brněla hlava. Má totiž hodně alkoholu a cukru. Je to tak dát si sklenku k zákusku. Ale mají dobrý třeba Cabernet Sauvignon, Muškát aj. Vynikající vína jsou také naše moravská. Teď se také dováží výborná vína třeba z Austrálie, JAR, Chile a jiných zemí. Chce to prostě nebát se koštovat. Výběr je teď opravdu veliký. Faktem je, že každý máme jiné chutě - co chutná jednomu, nemusí chutnat druhému. A pokaždé nemusí být cena známkou kvality. I za běžný peníz se někdy nechá koupit docela pitelný produkt.
Somelier (Čt, 2. 4. 2015 - 00:04)
Docela dobrá vína za...Moldavske vino jsem pil, pekna lahev, nevalne vino, treba jsou jina, lepsi. Moravska vina "vynikajici"? Podezrivam, ze ses ovlivnen vlastectvim. Obzvlast desiva jsou vina znojemska (pripominaji jablecny dzus s lihem), ale ani mikulovska mi nechutnaji. A kdyz muzu dostat treba francouzske vino za stejne penize, pak neni o cem rozhodovat.
mamut (Čt, 2. 4. 2015 - 00:04)
Moldavske vino jsem pil,...Tak takový nesmysl by znalec vína, za kterého se vydáváte, z úst nevypustil. Loni jsem projel Moravu a měl možnost koštu. Kupodivu, vína od některých malovýrobců a starých vinařů nebyla moc valné chuti, protože byla "uvařená" - vinařům se totiž nepodařilo uhlídat teplotu při kvašení. Také byla mnohdy cítit špatně ošetřenými sudy. Z vinařství se tam stal byznys pro turisty, kde se kouká hlavně na peníze a trochu méně na kvalitu. Ale jak jsem uvedl, vína, která jsou vyráběna moderními technologiemi, byla výborná. Francouzská vína, která se sem dovážejí, bývají dost nasířená a řekl bych předražená. Sice mají tradici, ale to kvalitní si vycucají doma. Sem se dostanou spíše běžná stolní vína, ta lepší jsou pak dost drahá. Ve Francii jsem byl, koštoval jsem i v Rakousku u Neziderského jezera, v Porýní, v Itálii, koštoval jsem prakticky ve všech vinařských oblastech Evropy, kromě Albánie. Všude jsou vína vynikající, průměrná a ta, která se podávají jako běžná stolní vína. Že by zrovna francouzská vína vynikala nad ostatními, se říct nedá. Všude se najde kvalita i nekvalita. Francie není žádnou výjimkou.
Somelier (Čt, 2. 4. 2015 - 16:04)
Tak takový nesmysl by znalec...Za komunistu jezdili lide z mest do sklepu nakupovat vino. Tam vinar zneuzil jejich neznalosti a oblbl je lichotkami a la "pro vas mam mimoradne vino, ale nikomu to nerikejte". Ty naivky se citily privilegovanymi a dulezitymi a domu si odvezly podradne svinstvo. "Zli kapitalisticti" vinari mysli jen na penize a za tim ucelem vyrabi spatne vino, to je to, co vlastne rikas, vid? To je komunisticka demagogie. Dalsi nemysl, ktery uvadis je ten, ze Francouzi si "vycucaji" (rovnez vyraz zavanejici komunistickou propagandou) kvalitni vina a vyvazi nekvalitni. Totalni nesmysl od nekoho, kdo zrejme nerozumi trznimu hospodarstvi. Vinari ve Francii chteji a musi vydelavat penize (nechteji-li zkrachovat) a vyvazi tataz kvalitni vina, ktera prodavaji na domacim trhu. U nas francouzska vina rozhodne predrazena nejsou, treba Cotes du Rhone je bezne k dostani za Kc. 80 a drasticky prevysuji kvalitu moravskych patoku. Zaverem: Nekdo, kdo oznaci moravska vina jako "vynikajici" vinu nerozumi!
norek (Čt, 2. 4. 2015 - 17:04)
Nejsem vysloveně vinařský typ. Tu a tam si lahvinku koupím, tedy,koupil jsem si. Po několika zkušenostech jsem si řekl, že asi radši budu pít čaj. Albert, několik značek, sedmička okolo 100 kč. Po otevření výrazná chuť korku, to ostatní nemá smysl popisovat. Chtěl jsem být nestranný a tak jsem přizval k degustaci svého kamaráda. Dojmy naprosto shodné, podvodnická banda.
Doufal jsem, že snad ve vinotékách to bude lepší.Opět jsem nabyl pocit idiota. Na první ochutnání se jednalo o víno ředěné a ne málo.Ta Moldavská vína nemá smysl komentovat.
Dobré víno jsem pil až v jednom sklípku, blízko Jalubí, na Jižní Moravě. Tam jsem se dostal do obrazu.Jednoduše řečeno, pokud si to víno sám neotrhám, nesemelu a jinak nezpracuju, nemám jistotu, co piju.Démon výdělku je silný a láme i ty jejtvrdší charaktery.Tudíž, pokud dojde k jakési té redukci vinoték, bude to jenom dobře. Ani potom nebudete mít jistotu. Jak říkával jeden můj kamarád, lidé jsou "kurvové".
mamut (Čt, 2. 4. 2015 - 23:04)
Za komunistu jezdili lide z...Zřejmě patříte k lidem, pro které je vše ze Západu posvátné. Kdyby se Vám do té lahve někdo se Západu vymočil, tak to vypijete a budete při tom ještě mlaskat. S takovými "someliery" je škoda ztrácet čas. Tahat komunisty i do vinařských záležitostí je nemoc. Jinak ti Vaši slavní kapitalisti a "vinaři" např. ve Španělsku "doslazovali" vína brzdovou kapalinou a stejný skandál byl také v Itálii. To jen tak pro zajímavost. A to Vaše Cotes du Rhone je běžné stolní víno. Žádný zázrak.
mamut (Čt, 2. 4. 2015 - 23:04)
Za komunistu jezdili lide z...Jestli jste přesvědčen, že dnes existují "hodní kapitalisti", kteří se s Vámi rádi podělí o to nejlepší, tak jste buď značně naivní, ale spíše duševně retardovaný. Ale to je Váš problém. Klidně si pijte, co chcete, já Vám do toho kecat nehodlám.
Somelier (Pá, 3. 4. 2015 - 00:04)
Jestli jste přesvědčen,...Z jine dikuze vim, ze ses komunisticky blb a uz se tak projevujes i tady. Na utlaku, nedostatcich a vseobecnem fyzickem upadku nasi zeme za komunisticke diktatury nevidim nic atraktivniho. Kapitalismus funguje proto, ze existuje konkurence a lidi maji incentivy podat dobry vykon. V oblezlych komunistickych obchodech bylo akorat mizerne vino ceske a par lahvi z dalsich shitholu Tabora miru a socialismu. Dnes, diky kapitalismu a tvrde mene, mame nesmirny vyber vin z celeho sveta za rozumne ceny. Kapitalsticky vinar, ktery dostane povest, ze sidi a vyrabi spatne vino, zkrachuje. V minulosti byly skandaly s podvodnymi vinari v Italii a proto se italskym vinum vyhybam. Za komunistu jsme nemeli vyber, nez kupovat ty patoky, ktere byl nefungujici system schopne zajistit. Jestli se ti styska po takovem systemu a nechces cekat na vytezstvi KSCM, doporucuji, abys zvazil emigraci na Kubu, nebo do Severni Koreje.
mamut (Pá, 3. 4. 2015 - 00:04)
Z jine dikuze vim, ze ses...A jéje - "pan somelier D" promluvil - už je mi to jasné. Ty Vaše bláboly by z úst nevypustil ani ožrala v nádražní putyce. Nevím, co pijete, nebo berete, ale měl byste s tím ve vlastním zájmu přestat.
jirka (Pá, 3. 4. 2015 - 07:04)
A jéje - "pan somelier...mamute, pokud někdo použije pojem moravské patoky, tak již tato věta sama o sobě je dostatečně vypovídající o osobě pisatele.

Ale "déčko" to není, byť má podobně agresivní styl negace všeho z minula.
sardanapal (Pá, 3. 4. 2015 - 08:04)
Somelier je prostě BLB !
mamut (Pá, 3. 4. 2015 - 12:04)
mamute, pokud někdo použije...Moc se ho nezastávejte. Neřeknu, kdybych v diskusi o víně chválil minulý režim. O něčem takovém tu nepadlo ani slovo. A ejhle - najednou tu vyskočí jak čertík z krabičky "somelier" a začne kritizovat minulý režim (spíše však mne). To je fakt nemoc.
mamut (Pá, 3. 4. 2015 - 12:04)
Somelier je prostě BLB !Bohužel. I takoví je najdou.
D (Pá, 3. 4. 2015 - 12:04)
Moc se ho nezastávejte....Už jsem se na jiném vláknu jasně vyjádřil, že jsem tu pod nickem "Somelier" nikdy nepsal. Budete si muset zvyknout na to, že svoji účastí na diskusích Doktorky riskujete kritiku z více stran, a to jak slušnější a případnější, tak i méně slušnou a méně případnou.
Anička (Čt, 29. 6. 2017 - 15:06)
Bílé víno a Sprite..výborné
Andrea (Čt, 29. 6. 2017 - 15:06)
vinovyhodne..tam mají dobré a kvalitní vínka lidi..fakt
Reklama