Reklama

Instinktivní chuť

Zvířata žijící ve volné přírodě, malé děti a někdy těhotné ženy si pudově vybírají potravu, kterou potřebuje jejich tělo. I tuto instinktivní chuť však lze oklamat za pomoci potravinových koncentrátů, a proto je spolehlivá jen tehdy, vztahuje-li se na potraviny v přirozené formě. Oživení instinktivní chuti může vést člověka k správnému výběru potravy, kterou potřebuje jeho organismus. Proto by si člověk neměl ničit chuťové receptory silným alkoholem, tabákovým kouřem, nadměrným solením a kořeněním jídel. Nestačí jen náhodně, dodatečně zjistit, že například po rybím salátu nás rozbolel žlučník.

Je třeba věnovat větší pozornost tomu, co jíme, a jakou odezvu to má v našem organismu. Vždyť když zdravý člověk začne churavět, musí to být způsobeno tím, co jedl, co dýchal, čemu byl vystaven (teplo, chlad, stres). To všechno má vliv i na jeho duševní stav a pohodu. A chce-li se dát do pořádku, musí zjistit, co mu škodí a co prospívá. Potom může pomalu, cílevědomě, systematicky začít upravovat svoji životosprávu.

Všeho moc škodí. Všeho s mírou. Tyto naše lidové moudrostí vystihují skutečnost, že neexistuje jídlo, které by bylo ve velkém množství neškodné, a snad neexistuje ani žádná přirozená látka, kterou by člověk alespoň v stopovém množství nepotřeboval. Různé dlouhodobé jednostranně zaměřené diety je proto třeba posuzovat opatrně. Skutečností zůstává, že každý člověk je jedinečný, co se týká "chemismu" jeho vnitřního prostředí, a tak neexistuje žádná univerzální dieta, pouze orientační rady. Nejlépe proto bude obnovit v sobě instinkt pro výběr potravin, čehož se dá dosáhnout pozorným vnímáním pocitů ze svého těla během jedení i několika hodin po něm.

Jogín nikdy nejí, když nemá hlad. Při prvním pocitu sytosti je třeba přestat jíst. (Někteří lidé nadměrným přijímáním potravy kompenzují pocit nedostatečného uspokojení například v citové oblasti, v seberealizaci apod. Zde je polovičním vítězstvím již samotné poznáni příčiny velké chuti k jídlu.)

Hltání, kterého jsme často svědky, není zdravé. Často se pijí nápoje během jídla, a to nikoliv na uhašení žízně, ale na rychlejší spláchnutí potravy do žaludku. Tak se nemůže uplatnit trávicí účinek slin a vytvořit správné chemické složení slin a žaludečních šťáv. Kromě toho žaludek musí vykonat to, co měly vykonat zuby.

Reklama

Promrhává se též příležitost k citlivému vnímání chuti jídla a aromatických látek, které se uvolňují až po určité době mísení potravy se slinami. Pochopitelně, to se týká jen rostlinné potravy. Zdlouhavé přežvykování masa zhoršuje jeho chuť. Maso polykají zvířata i Eskymáci nerozkousané, v celých kusech.

Zvláštním problémem je uniformita stravování v domácnostech i v závodních a školních jídelnách. Všichni jedí totéž! Tak se stává, že obézní člověk je podvyživený, protože dostává hodně toho, co nepotřebuje, ale nedostává to, co by potřeboval. Každý člověk by si měl alespoň jednou denně připravit jídlo podle vlastní chuti a doplnit si tak chybějící látky. Chuť nás správně orientuje tehdy, týká-li se potravin v přirozené formě, co nejméně upravených. Instinktivní chuť selhává v případě silně denaturovaných potravin a koncentrátů, jako jsou cukr, sůl, alkohol, tuky a podobně.

Zdroj: Jóga - Milan Polášek

Reklama

Komentáře

Návštěvník (Pá, 16. 2. 2007 - 13:02)
Zajímací...
Mirek (Pá, 18. 4. 2008 - 09:04)
Mám asi 3 týdny v ústech chuť soli a to i v případě sladkých jídel,anebo žvýkání žvýkačky.Je to příznak nějaké nemoci?Mirik1901"seznam.cz
Reklama