Reklama

Grilovat lze i zdravě

Grilování patří k oblíbeným způsobům úpravy potravin při pobytu v přírodě, podle průzkumu si takto rádi připravují maso zejména muži. Jako správní labužníci si nenechají ujít charakteristickou vyuzenou chuť grilovaného masa, i když tento způsob úpravy nepatří podle hygieniků k nejzdravějším: za vysokých teplot totiž v mase vznikají rakovinotvorné látky. Pokud však "kuchtík" dodrží několik jednoduchých zásad, jejich vznik výrazně omezí.

Na webových stránkách Státního zdravotního ústavu Vladimír Ostrý upozorňuje, že čím tučnější maso je, tím více těchto látek při grilování vzniká. Radí proto používat libové maso, odřezat tučné okraje a z drůbežího masa odstranit kůži.

"Maso vybíráme mladé, nepřetučnělé. Den předem lehce naklepané kousky naložíme do marinády," doporučuje odborník. Při grilování nesmějí podle něj plameny šlehat až na maso. Jedovaté látky vznikají také rozkladem tuku, který z masa odkapává na rozžhavené uhlí. Spaliny jsou pak teplým vzduchem vyneseny na maso a následně je znečistí.

Zabránit odkapávání tuku na rozžhavené uhlí lze podle Ostrého tím, že se maso peče v alobalových miskách na jedno použití, nebo se celé zabalí do alobalu. Než se dá maso na gril, je také možné ho předem tepelně opracovat v mikrovlnné troubě.

Opatrnost je podle odborníka na místě už při přípravě masa pro grilování. Po manipulaci se syrovým masem je nutno si důkladně umýt ruce a na úpravu upečeného masa použít jiné talíře, prkénko a příbory. Na nakládání se vyplatí udělat novou marinádu. Naložené maso musí být v lednici při teplotě nejvýše čtyři stupně Celsia. Sníží se tak riziko bakteriálních infekcí.

Reklama

Při grilování musí být uprostřed masa přinejmenším 72 stupňů Celsia po dobu deseti minut, aby strávníci byli chráněni před bakteriální nákazou a parazity. "Ke kontrole dostatečného ošetření masa slouží vpichovací teploměr," připomíná Ostrý.

Labužníci mohou vyzkoušet grilovat na ghíčku

Nejspíš jste už vyzkoušeli spoustu omáček, dresinků i kombinací koření a určitě máte své oblíbené rituály, jak maso nebo zeleninu nakládat a ochucovat. Přesto stojí za to vyzkoušet ještě jeden nový postup – s pomocí ochuceného přepuštěného másla, ghí, které promění každý grilovaný kousek v lahodnou delikatesu.

Ghí má vysoký kouřový bod 250 °C, to znamená, že se nepřepaluje a při jeho zahřívání nevznikají nestravitelné toxické látky. Proto se ideálně hodí i k letnímu grilování. Pokrmy navíc krásně zjemní a dodá jim typickou oříškovou chuť a vůni. A protože neobsahuje mléčný cukr ani bílkovinu, nemusejí se ho bát ani lidé, kteří třeba obyčejné máslo nemohou. Čisté ghí má v kuchyni široké použití, na gril bych však doporučila speciálně ochucená ghíčka,“ říká Andrea Zpěváková Dostálová ze společnosti České ghíčko ve Vysokém Mýtě, kde přepuštěné máslo vyrábějí už šestým rokem, ručně a podle starých receptur.

Kombinace, které stojí za to vyzkoušet:

Jednotvárnou chuť zeleniny k nepoznání zatraktivní, když k ní přidáme trochu ghí s česnekem nebo chilli. Zajímavá je i kurkuma, která spolu s pepřem dokonale ochutí třeba obyčejné brambory nebo cuketu. „Na ryby je úžasná kombinace ghí s levandulí. Pro milovníky masa pak doporučuji česnekové ghíčko a pro ty, kdo mají rádi ještě pikantnější chuť, ghí s chilli,“ dává osvědčené tipy Andrea Zpěváková Dostálová.

A jak správně postupovat? Plátový gril můžete ghíčkem rovnou potřít a na něj pak rozložit maso nebo zeleninu. Na rozdíl od másla a jiných tuků, které mají nízký kouřový bod, se ghí připalovat nebude. Ale pokud jste zvyklí například steaky, krkovičku nebo kuřecí ražniči předem nenakládat a dochucujete je až hotové, klidně zvolte tento postup. Maso nebo ryby nejprve ogrilujte jen tak čisté, a až poté je potřete ochuceným ghí, aby získaly chuť a šťávu. 

A na závěr ještě jeden horký a sladký tip od Andrey Zpěvákové Dostálové z Českého ghíčka, který ocení nejen děti: „Čerstvý ananas zbavím slupky i tvrdého středu a nakrájím na kolečka. Zlehka je obalím v třtinovém cukru a pak dávám rovnou na rozpálený gril potřený skořicovým ghíčkem. Je to báječný dezert, který se skvěle hodí pro letní posezení s rodinou nebo přáteli!“

MK/ČTK

Reklama

Komentáře

Eva (Po, 18. 7. 2005 - 11:07)
On to asi žádný velký odborník nebude, když nezná zdravotní rizika kolem použití hliníku při zpracování potravin.
Kromě toho doporučuje maso předem opracovat v mikrovlnné troubě. To snad také nepotřebuje komentář.
Gastroenterolog, odborník, by patrně věděl o problému ještě méně, protože jinak by nemohla být vedena tak nesmyslná kampaň prevence proti rakovině TS.
Ta by měla upozorňovat na konkrétní potraviny, které tento druh rakoviny způsobují. Místo toho nás utvrzuje v přesvědčení, že jíst lze bez omezení všechno. Když pak dojde k problému, tak nás z toho na onkologii vysekají.
coroner (Pá, 15. 7. 2005 - 15:07)
Ještě bych pochopil, že takový článek může napsat někdo z managementu masokombinátu, ale že tak učinil pracovník Státního zdravotního ústavu, bych řekl, že je docela na pováženou.
Konzumace jakéhokoliv grilovaného masa je jeden z hlavních rizikových faktorů pro vznik rakoviny tlustého střeva a rekta, tak nás potěš pánbůh a testovací sada na rakovinu tlustého střeva, kde SZÚ ty odborníky bere.
Na stránkách projektu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 se píše, že na toto onemocnění u nás DENNĚ UMÍRÁ 16 LIDÍ, tak lze jen konstatovat, že se není co divit, když vycházejí články tohoto druhu.
coroner (St, 20. 7. 2005 - 16:07)
Článek má i jiné odborné trhliny.
Píše se tam např. ve spojitosti s muži: Jako správní labužníci si nenechají ujít charakteristickou vyuzenou chuť grilovaného masa....
Bohužel právě ta neopakovatelná chuť vzniká z těch polopřipálených sajrajtů, jinak by nešlo o žádné uzení, nýbrž dušení - v alobalu, pečení - v mističce z čehokoliv. Druhý případ by se dal spíše nazvat vysoušením, zvláště pokud použijeme maso bez tuku, byť bylo marinované, jak se doporučuje.

Konečně jak vypadá grilované maso, aby se na něj sbíhaly sliny, vidíme v reklamě Vitany na nějaký postgrilovací onko-synťák, která nyní běží v televizi.

Jen tak mimochodem, tato reklama naplňuje ve své podstatě skutkovou podstatu Trestného činu obecného ohrožení, protože podíváme-li se na ty metry čtvereční nebohých naporcovaných zvířat, které nějací nešťastníci vyhrají, tak to stojí opravdu za zamyšlení, kde to vlastně žijeme.
K výhře by měla být povinně dodávána škatule s testovacími sadami pro "prevenci" rakoviny TS.
Na každé flákotě by pak měla být cedulka s varováním Ministerstva zdravotnictví.

Celý problém totiž zdaleka jen nespočívá ve škvířícím se omastku, jehož splodiny jsou sice rakovinotvorné, ale tu převažující složku rakovinotvornosti zajišťuje hlavně samotné maso svojí strukturou a tím i výsledným působením v organismu, což je navíc pojištěno ještě jeho tepelnou úpravou, která ty negativa několikanásobně podtrhne.
Rakovinotvornější jsou z hlediska energetické působnosti na některé orgány naopak masa bez tuku. Takovým typickým masem je třeba to hovězí, které stálo vždy na prvních místech příčiny rakoviny TS v tradičních dobytkářských státech.
Takže je docela otázka, zda to tučné maso - speciálně při tomto druhu přípravy - není nakonec "zdravější".
Mirka (Ne, 17. 7. 2005 - 22:07)
Já bych to tak černě neviděla. Osobně se snažím jíst zdravě, maso jím nanejýš jednou do měsíce, hodně zeleniny, luštěnin, obilovin... Ovšem o dovolené s přáteli, jaksi grilování a vínečko patří k našemu chateřskému folklóru. Podotýkám, že tak jednou do týdne. A jsem ráda, když se z nějakého článku dozvím, jak alespoň snížit riziko. Myslím, že všem rizikům se ve stravě nedá vyhnout. Občas je také třeba si trochu užít a když je při tom dobrá nálada a griluje se správně, tak to 4x do roka asi tu rakovinu nezpůsobí. Nebo se mýlím?
Kató Žlutá Opice (Po, 18. 7. 2005 - 15:07)
Přátelé, problém je v tom, že neumíte pracovat s textem (pokud jste to samozřejmě četli). Nikdo vám nepředkládá grilované maso jako něco zdravého, nikdo neříká, že lze jíst bez omezení všechno. Mj. autor uvádí "....i když tento způsob úpravy nepatří podle hygieniků k nejzdravějším: za vysokých teplot totiž v mase vznikají rakovinotvorné látky. Pokud však "kuchtík" dodrží několik jednoduchých zásad, jejich vznik výrazně omezí....Na webových stránkách Státního zdravotního ústavu Vladimír Ostrý upozorňuje, že čím tučnější maso je, tím více těchto látek při grilování vzniká...." V textu se dále říká, že když už grilovat, tak způsobem, který je "zdravější" než ten klasický. Toť vše. Četli jste snad jiný článek než já ????
Za další, ten hliník se, vážená paní, nejí, je to např.miska, která se položí na lávové kameny (třeba) pod rošt, takže není ani s masem v kontaktu (maso leží na roštu). Navíc na ní kape mastný, takže i kdyby z toho něco lítalo, tak nemůže. Docela cool nápad. Ale, mám pro vás řešení - můžete si pořídit i misku z nerezu - pokud ji nesníte, budete OK.
Moje otázka zní: "Vede boj za "zdravou výživu" k sociální retardaci?" Díky.
Denisa (Po, 18. 7. 2005 - 19:07)
Jo přesně Kató, naprostý souhlas s tebou. Článek nenabádá nikoho kdo negriluje aby tak začal činit, nýbrž těm co grilují radí, jak grilovat bezpečněji. Když je někdo tím velkým zastáncem zdravé výživy a vůbec nikdy negriluje, tak nemusí tento článek číst. Já jsem zastáncem zdravé výživy, ale zastávám heslo - všeho s mírou, takže griluji jen párkrát v létě a ne denně jak několik rodin co znám. Na druhou stranu bychom tu mohli polemizovat hodiny o zdravotní škodlivosti sóji a dalších "zdravých" pokrmů. Znám i případy lidí, kteří se nikdy s chutí nenajedli a onemocněli rakovinou, možná právě z toho neustálého stresu že mají na něco šílenou chuť, ale je to nezdravé. Nejen strava, ale i stres hraje významnou roli při vzniku rakoviny. Takže - všeho s mírou, i té kritiky autora, který se snaží v dobrém poradit.
jarka (Po, 18. 7. 2005 - 08:07)
Mne by velmi zajímalo, jak tento odborník SZU může navíc ještě doporučovat misky na jedno použití a alobal, které jsou vyrobené z aluminia ( hliník ). Vždyť i tento materiál je nezdravý, neboť je vědecky dokázáno, že je jednou z příčin podílející se na vzniku Alzheimerovy choroby. Byla bych velice ráda, kdyby se k tomuto mohl vyjádřit opravdu lékař gastroenterolog apod., neboť nejvyšší příčka v carcinomu tlustého střeva a recta patří stále nám...
Jarka (Po, 18. 7. 2005 - 21:07)
Vaše připomínka, že čtenáři článku "neumí pracovat s textem" mne pobavila, neboť Vy sám překrucujete psaný text. Alobalová miska najednou pod rošt apod.nesmysly o lávovém kameni...kde jste to v článku vyčetl? Tam se jasně píše zabalit do alobalu, nebo v misce připravovat...a o to mi šlo...Kdyby tam bylo psáno o nerezu, vůbec bych nic nekritizovala...Ale zhřejmě možná se "potrefená husa" ozvala a patrně se snažila udělat z lidí hlupáky, a to tak, že podotkla, že se hliník přeci nejí...kdo to psal, že se jí? Asi špatně pracujete s textem Vy sám...promiňte mi mou kritiku, ale je zasloužená.
Martina H. (Po, 25. 7. 2005 - 08:07)
Ministr Dostál než zemřel, stačil o své rakovině natočit dokument, který právě včera 24.7. dávali na ČT1. V něm říká, že se diví, že takový M. Zeman, který celý život chlastá a jí bůčky nemá ani zvýšený cholesterol. Že mu to sice nepřeje, ale že je to divné, protože on sám už 7 let jedl zdravou stravu atd. a přece onemocněl rakovinou.

A proto - není jen jeden faktor - např. občasné opékání, ale na nás útočí tolik svinstev, že lámat si nad nimi hlavu, tak nežijeme a jen se strachujeme co sníst, co udělat atd. Taky např. už nejím margaríny a light jogurty a sýry po té, co jsem četla o jejich složení a synovi nekupuji jogurty a termixy, protože jsou mj. plné barviv a plísní. Ael nedát si občas grilovanou dobrotu?! Něco jiného je se smaženým a grilovaným krmit téměř neustále...i tací lidé jsou a v tom případě bych na ně apelovala, ale takoví si říct už vůbec nedají.

Žijme volně, vnímavě, nehoňme se, žijme v duchovním poklidu a možná přečkáme jako Matka Tereza i mezi zrádným morem civilizačních chorob tohoto století.
Laďka (Po, 5. 8. 2013 - 15:08)
Ministr Dostál než zemřel,...Myslím, že možná právě v tom to je. Když je tělo zvyklé celý život se nějak stravovat a nějak žít, tak mu může jakýkoliv výkyv naopak udělat špatně, i když si člověk myslí, že svému organismu prospívá. Já osobně mám na grilování pozitivní náhled. Už x let grilujeme každé léto, nedáváme maso na přímý oheň a pořídili jsme si plynový gril (http://www.grilykrby.cz/products/gril-spirit-e-320-premium/), na kterém se domnívám grilujeme zdravěji než na čemkoliv jiném.
scorpion (Po, 10. 3. 2014 - 21:03)
Nejlepší jsou brambory nebo jablka přímo z popela. Špekáček opečený nad ohněm, maso na rožni, ryby na klacku nebo něco na pánvi a nepotřebuji gril. Nejzdravější je vařené maso, uvařte si ho v kotli, přidejte zeleninu a máte i polévku. Tkže gril je na nic. Jinak se dá místo grilu použít cokoli i vyřazená síťová anténa nebo rošt z trouby apod. Proč živit zbytečně obchod.
janickam34 (Po, 10. 3. 2014 - 14:03)
z grilování se u nás před lety udělal pomalu trestný čin, přitom to může být jedna z nejzdravějších úprav jídla. My grilujeme hodně často, máme tenhle gril na dřevěné uhlí: http://www.grilykrby.cz/products/gril-weber-one-touch-silver-47/ a plameny nám teda maso neošlehávají - je důležité nechat udělat opravdu žhavé uhlíky a ne grilovat nad plamenem.
Reklama