Reklama

Čím si (snad) můžeme osladit?

Ačkoliv med obsahuje rovněž fruktózu, jeho mírná konzumace je doporučována na prvním místě. Má totiž celou řadu léčivých účinků, ačkoliv jejich uvádění na potravinových etiketách není povoleno.

Již na konci 19. století bylo známé antibakteriální pů­sobení medu a mezi včelaři kolují historky o řízcích, které spadly do konve s medem a zůstaly zcela zachované po celou sezonu. V současné době jsou antibakteriální vlastnosti medu přičítány enzymu, který vytváří peroxid vodíku. Nedávno byla dokonce pu­blikována studie o účinnosti medu z Nového Zélandu při ovliv­ňování zubního plaku. Pokud máte chuť na sladké, pak vám jed­na lžička medu denně rozhodně neuškodí a v době respiračních nebo chřipkových onemocnění je med lékem bez NÚ, který lze doporučit.

Druhá v pořadí je přírodní alternativa rostlina stevie (Stevia rebaudiana), která je považována za biosladidlo. Je tradičně užívána ke slazení i ke snižování hladiny krevního cukru v jižní Americe, v Japonsku a v Číně. Teprve v posledních letech se o ní ve zvýšené míře hovoří na veřejnosti i u nás a mnozí již mají zku­šenosti s jejím pěstováním. Dá se pěstovat v květináči, v truhlí­ku nebo ve skleníku. Je 100-200x sladší než cukr a není zdro­jem žádných kalorií. Některým vadí její trochu nahořklá příchuť, ale to je třeba vyzkoušet. V zahraničí se prodává tekutá stevie (French Vanilla nebo English Toffee) a do kávy nebo čaje stačí přidat pár kapek.

Evropská komise přijala 11. listopadu 2011 nařízení č. 1131/ 201 l/EU, kterým povoluje zpracování steviolových glykosidů k potravinářským účelům poté, co byl tento krok členskými státy v létě odsouhlasen. Podle EU zjistil EFSA nezávadnost této přírod­ní sladivé látky.

Pro běžného konzumenta je důležité, že dosud nebyly naleze­ny žádné nepříznivé účinky ani u laboratorních zvířat, ani u lidí. Zdá se, že požadavky na prokázání její bezpečnosti jsou však na rozdíl od  aspartamu mimořádně vysoké.

Reklama

Zdroj: prof. RNDr. Anna Strunecká, DrSc., prof. RNDr. Jiří Patočka, DrSc. - Doba jedová 2, nakladatelství Triton

Reklama

Komentáře

Mary (Út, 29. 5. 2012 - 15:05)
Jistě: díky úplatným blbcům v Evropském parlamentu se budou informace o blahodárných, nedej Bože léčivých účincích medu a dalších potravin (česnek, cibule ap.)v 21. století šířit ústní lidovou slovesností. BRAVO, farmaceuti!!!
Stevie (Po, 18. 6. 2012 - 14:06)
O stevii jsem už slyšela, ale nikdy jsem na ni nenarazila, takže jsem si ji nekoupila. Je velké plus, že nemá kalorie a je nezávadná. Ráda bych zkusila pěstovat. Musím se zeptat v Komunitě 111, jestli s ní má někdo zkušenost. Chodíme tam sdílet rady a názory o zdraví.
věrka (St, 11. 7. 2012 - 20:07)
...Kupuju tbl.Je jich v balení 300ks.A není to drahé.Sladím tedy jen kávu.Čaje piju hořké.Pečivo sladím kvůli rodině cukrem.
Iren (Čt, 12. 7. 2012 - 07:07)
O stevii jsem už slyšela,...da se sehnat v Tesku
fanka (St, 11. 7. 2012 - 19:07)
http://www.raciovyziva.cz/produkt/diabeticke-potraviny/stevie-bellanatur-200g/

Tady máte odkaz na velmi kvalitní stévii.Fa bude spolupracovat i se Stobem.
Reklama