Závislost na nosních kapkách

Dle aktuálního průzkumu nedodržují dvě třetiny lidí pokyny pro dávkování nosních kapek uvedené v příbalovém letáku.

Z výsledků průzkumu, jehož záměrem bylo zjistit, jaké je povědomí lidí o bezpečném používání nosních kapek a riziku vzniku závislosti na nosních kapkách, vyplynulo, že lidé jsou si rizik spojených s nadužíváním nosních kapek dobře vědomi. Více než 81 % z nich ví přesně, jak dlouho mohou nosní kapky používat. 67 % respondentů je dobře obeznámeno s rizikem vzniku závislosti na nosních kapkách. Alarmující však je, že 68 % lidí nedodržuje přesně pokyny a dávkování uvedené v příbalovém letáku. Třetina dotázaných plánuje jejich používání na základě zjištěných informací omezit. Zároveň 72 % lidí uvažuje, že spolu s kapkami začne používat i přípravky pro zvlhčení nosní sliznice.

?Průzkum, který probíhal v období od 27. března do 10. dubna 2013, se zaměřil na to, jak lidé léčí ucpaný nos a zda jsou si vědomi rizik, které vznikají při nedodržení pokynů dávkování. Důraz byl kladen také na otázku zvlhčení nosní sliznice z důvodů její správné regenerace. Anonymní dotazníkové šetření mezi sto padesáti šesti respondenty potvrdilo, že většina dotázaných  (84 %) při ucpaném nosu spoléhá na nosní kapky, přičemž jen každý druhý (45 %) si přečte příbalový leták, než začne nosní kapky používat. Tristní ovšem je, že jen každý třetí (32 %) se řídí pokyny dávkování z příbalového letáku!

?Nicméně informovanost mezi veřejností o omezené době použití nosních kapek je vysoká (85 %). Většina respondentů (81 %) si je dobře vědoma, že kapky může používat maximálně sedm dní. Každý třetí dotázaný však neví o možnosti vzniku závislosti na nosních kapkách. O jejich negativních vlastnostech má povědomí 71 % z nich. Každý třetí (33 %) zná někoho, kdo závislost na nosních kapkách získal. Každý třetí (30 %) hodlá na základě získaných informací jejich používání omezit.

?Z výše vyjmenovaných důvodů považuje polovina dotázaných (52 %) zvlhčení sliznice za důležité, přestože z dotazníku vyplynulo, že prostředky pro zvlhčení používá jen 31 % z nich.

Tradiční nosní kapky zmírňují otok sliznice a potlačují produkci hlenu za pomocí speciálních látek (tzv. dekongestantů) způsobujících stažení drobných cév v nosní sliznici. Problematický je fakt, že stejná látka je bohužel zodpovědná také za závislost na nosních kapkách. Nadměrné používání nosních kapek, ale i léků na alergii určených do nosu, nosní sliznici vysušuje a snižuje tak její obranyschopnost. Pro správnou regeneraci sliznice je proto doporučeno používat přípravky pro zvlhčení nosní sliznice jako např. přípravky s kyselinou hyaluronovou. Neobsahují dekongestanty, proto je lze bez obav používat dlouhodobě. Jsou určeny pro děti již od narození a pro dospělé.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (7)

 • Obrázek uživatele kauka
  kauka (anonym)

  no věřím, že na některých kapkách lidi závislost mít můžou :-). já si docela ujíždím na quixxu, protože dobře zvlhčuje nosní sliznici. hodně mě zachránil už v těhotenství, kdy jsem v podstatě nic jiného nemohla a i pro malé děti je super..vždycky dávám před odsáváním, jde to pak mnohem lépe..a malé to nevadí.

  Říj 08, 2014
 • Obrázek uživatele Jelizaveta
  Jelizaveta (anonym)

  O závislosti na nosních kapkách jsem dodneška nic neslyšela, díky za zajímavé info. Myslím ale že na Quixxu nemůže být závislost, je to jen mořská voda. :-) Já ho taky užívám, právě proto, že nemám ráda nic chemického a hlavně mi fakt na rýmu dobře zabírá.

  Říj 10, 2014
 • Obrázek uživatele Kateřina
  Kateřina (anonym)

  Také jsem používala kapky déle, než se mělo a cítila, že si musím stříknout, jinak se nenadýchnu :-( Ale pak jsem zkusila přírodní mořskou vodu - sprej Quixx - a moc mi pomohl! není návykový a nos uvolní a zvlhčí.

  Říj 21, 2014
 • Obrázek uživatele Ingolstadt
  Ingolstadt (anonym)

  Tak závislost může být prakticky na čemkoli, na čokoládě, na člověku, proč ne na kapkách, zvlášť jestli je to nějaká chemie. Já na rýmu kupuju sprej Quixx s mořskou vodou, přijde mi nejšetrnější a závislost na mořské soli se snad vybudovat tak lehce nedá. :-)

  Říj 24, 2014
 • Obrázek uživatele Kapkin
  Kapkin (anonym)

  No jo, o závislosti jsem už taky slyšel, proto na rýmu užívám Quixx s mořskou vodou, na tom se závislost vytvořit nedá. :)

  Lis 03, 2014
 • Obrázek uživatele Moravaczech
  Moravaczech (anonym)

  Morska voda je urcite fajn, ale orl lekari tvrdi, ze Vincentka dopadla v testech lepe. Navic cena Vincentky (spray s moznosti dolevani a k tomu lahev Vincentky v lednicce), at si to kazdy spocita. Vincentka vyjde mnohem levneji. Presedlal jsem na Vincentku.

  Pro 19, 2014
 • Obrázek uživatele Hanka
  Hanka (anonym)

  Vyzkoušejte tento olejíček - https://www.001shop.cz/vyhledavani/nosn%C3%AD+olej/ Nosní sliznice se zregeneruje, působí i proti virům, uvolní nos a mohl by pomoci zbavit se závislosti na chemických kapkách

  Bře 15, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama