Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Zásady zdravého půstu

Pročišťování organismu je pro dlouhodobé zachování zdraví nezbytností. Je však třeba znát a dodržovat určité zásady. Nesprávně prováděné detoxikační metody, včetně půstu mohou být nebezpečné.

Nikdy bychom neměli začínat půst či jinou detoxikační metodu, pokud máme vředy, cukrovku, rakovinu, onemocnění ledvin, srdce či jiné závažné onemocnění včetně psychických nemocí.

Též v těhotenství se vyvarujeme experimentování s různými drastickými dietami či pročišťovacími kůrami.

Nikdy nesmíme zůstávat bez jídla déle než maximálně 3 dny, pokud nejsme pod kontrolou lékaře.

Na začátek půstu je třeba se připravit. Den před samotným zahájením půstu, bychom měli jíst pouze syrové ovoce a zeleninu, které pomůže pročistit trávicí trakt.

V průběhu půstu bychom neměli vykonávat žádnou náročnou práci a měli bychom se snažit o duševní pohodu.

Důležitý je přiměřený pohyb - nejlépe procházky na čerstvém vzduchu v krásné přírodě.

V průběhu půstu je nutný dostatečný příjem čisté vody nebo čerstvě vylisovaných ovocných či zeleninových šťáv (plody pokud možno organicky pěstované), aby mohly být uvolňované toxiny vylučovány z těla. V žádném případě nepijte čaj, kávu, alkohol, kupované džusy ani jiné limonády.

Pokud v průběhu půstu pociťujete únavu či bolest hlavy, nelekejte se. Je to známkou toho, že z vašeho těla jsou uvolňovány škodlivé látky. K zmírnění příznaků přispěje dostatek tekutiny, procházka, mírné cvičení, popř. odpočinek.

Po skončení půstu je důležitý pozvolný přechod na normální stravu. Opět bychom měli začít nejprve se zeleninovými a ovocnými saláty. V každém případě se vyhýbejte průmyslově zpracovaným potravinám.

Autor: mk

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (15)

 • Obrázek uživatele Honza
  Honza (anonym)

  Nevím, zda autor článku ví o čem píše. Držím od roku 1984 dvakrát ročně úplnou hladovku v trvání od 9 do 34 dnů. Dopředu nic neplánuji, nejím tak dlouho, jak mne to baví, pouze piji (vč. šťáv z citrusů). Pod lékařskou kontrolou nejsem, za celou tuto dobu jsem byl 2 x na kontrole (vždy při změně zaměstnání), vždy naprosto v pořádku, kromě jistých změn na srdci po revmatické horečce v mládí o kterých ale vím. Za uvedených 18 let jsem ani den nebyl na "nemocenské". Kromě toho 7 let nejím maso, opět mně to vyhovuje. Ve svých téměř šedesáti se cítím dobře (nutno rychle zaklepat na dřevo). Je však pravda, že jsme každý trochu jiný, takže při prvním půstu opatrnosti nikdy nezbývá. Zejména pokles krevního tlaku by mohl být pro nezkušeného jedince nepříjemný (možnost zavrávorání v nejméně příznivém okamžiku, na nástupišti metra apod.).

  Feb 25, 2002
 • Obrázek uživatele pavel
  pavel (anonym)

  mily Honza, rad by som si s tebou vymenil poznatky o hladovke, ozvi sa mi.

  Lis 25, 2003
 • Obrázek uživatele Alenka
  Alenka (anonym)

  Mám jen jednu otázku- nemůže člověku hrozit kolaps? Nerada bych někde omdlela... Doufám, že mi odpovíte.

  Feb 17, 2007
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  Proč se nesmí pít čaj?

  Zář 13, 2007
 • Obrázek uživatele Věra
  Věra (anonym)

  Půs je jeden z mnoha způsobů detoxikace organizmu sama ho držím , ale ze začátku , aby čištění organizmu nebylo moc drastické tak jsem začínala tělo na to připravovat tak , že jsem nejedla od rána do té doby , kdy jsem byla schopná ho držet když už mi bylo hodně slabo tak kolem 16 hod dala jsem si ovesné vločky s ovocem nebo uvařené ve vodě aj . Po celou dobu jsem pila cokoli kromě piva , alkoholu a kávy,no a příště jsem vydržela třeba 24 hod . Já držím půst pokud to jde 1x týdně nebo si udělám odlehšený den záleží na situaci. Můj bratr ten drží půst nepravidelně, ale i několik dní připomínám , že normálně pracuje jako horník. Pro Alenku vyzkoušej půst po prvé doma a hodně pij pak budeš vidět jak to na tebe působí doporučuji po ukončení půstu jíst ovesné vločky jakkoli upravené dobře zašlemují vyčištěné střeva a pak můžeš postupně začít normálně jíst.Mě nikdy nebylo na omdlení spíě mě bolela hlava nebo mi bylo divně ( důsledek čištění organizmu),ale druhý den jsem byla plná sil.To záleží na každém individuálně jak to tělo na půst raguje takže se neboj a vyskoušej půst vždyť vždy se můžeš najíst pokud ti nebude dobře , ale zkus chvíli vydržet a pak se najíst.Přeji hodně uspěchů i když nevím jestli ještě navštěvuješ stránky ten příspěvek byl už v únoru možná pro někoho jiného.

  Zář 13, 2007
 • Obrázek uživatele hladovka
  hladovka (anonym)

  Domnivam se, ze ovosne vlocky na streva po hladovce neni zrovna to nejlepsi...jsou kyselinotvorne...po hladovce je lepsi docilit zasadotvorneho strevniho prostredi. Myslim, ze je lepsi drzet hladovku vklidu, o vikendech, prazdninach...unava se u me dostavuje pomerne casto a tudiz si muzu kdykoliv v prubehu odpocinout...

  Srp 30, 2008
 • Obrázek uživatele 9-34dni hladovky
  9-34dni hladovky (anonym)

  rada bych vedela, zda takto dlouha hladovka ci i vice jak 3dni neni pro vetsinu zdravi nebezpecna...slysela jsem, ze i zestihlovaci diety, ktere se dostanou u zen pod 500 kalorii za den muze podporit rakovinnotvorne bujeni u osob s dedicnym predpokladem pro rakovinu. Muzete mi prosim upresnit, jake dlouhodobe hladovky ci detoxikace jsou bezpecne? Mockrat dekuji

  Srp 30, 2008
 • Obrázek uživatele Dana
  Dana (anonym)

  to co je v článku je zavádějící, pokud při půstu pijete cokoli jiného než vodu - zejména pak ovocné či zelenivé šťávy tak se nejedná o půst ale o nízkolalorickou dietu. Tělo při půstu, kdy nepřijímá vůbec žádnou potravu má jiné reakce než pokud nějakou potravu přijímá - pokud budete pár dní jen na sťávách tak je to detoxikační dieta nikoli půst!

  Bře 06, 2013
 • Obrázek uživatele veronika
  veronika (anonym)

  myslím si že držet hladovku není zdravé pro nikoho.Když nějaký člověk drží hladovku tak se necítí dobře.

  Dub 28, 2014
 • Obrázek uživatele Mně stačí
  Mně stačí (anonym)

  vynechat jedno jediné jídlo, klesne mi cukr a je mi na omdlení. Myslím si, že držet hladovku není zdravé. Lékaři ani žádnou detoxikaci organismu neuznávají, tvrdí, že na detoxikaci stačí normální činnost jater. Totéž s tzv. překyselením organismu, dle lékařů to neexistuje, snad jen překyselení žaludku. Nevím co je pravda. Každopádně půst nedržím a pokud kvůli tomu zemřu dříve, tak holt zemřu, no!

  Dub 28, 2014
 • Obrázek uživatele raw-rabbit
  raw-rabbit (anonym)

  Podle mě zase rozhodně není známkou zdravého organismu, když nevydrží ani den bez potravy, to ať se na mě nikdo nezlobí. pro Veroniku: Nevím, jestli jsi někdy nějaký půst držela nebo ne, ale já už kolikrát a můžu potvrdit, že se při něm fakt člověk může cítit naprosto normálně i normálně fungovat.

  Dub 30, 2014
 • Obrázek uživatele Turtles
  Turtles (anonym)

  vynechat jedno jediné...Nevím jak lékaři, ale vypadá to, že někteří vědci půst uznávají: http://www.novinky.cz/zena/339077-problemy-s-imunitou-spravi-dva-dny-pustu.html

  Črv 20, 2014
 • Obrázek uživatele Lbert
  Lbert (anonym)

  Půst je vhodný pouze u osob, které nemají deficit výživy. Běžný člověk plný jedů, konzervantů, rtuti a dalších látek nejdřív potřebuje detoxikaci, srovnat si acidobazickou rovnováhů a doplnit výživu nejlépe pitím doma vyrobených ovocnozeleninových štáv ve velkém množství(bez všech konzervantů), než se může s úspěchem půstit do půstu.

  Říj 07, 2017
 • Obrázek uživatele Ladislav
  Ladislav (anonym)

  Já, jsem držel hladovku 14dní už několikrát a dobrý,pil jsem jenom čistou vodu ale musel jsem se,na hladovku připravit a dnes jím jenom,ovoce a zeleninu nic víc a piju čistou vodu,bude mě 58let a cítím se perfektně ,ale vše záleží na rozhodnutí jak začít.

  Čer 27, 2020
 • Obrázek uživatele Tlugi
  Tlugi (anonym)

  Po přečtení předchozích komentářů je třeba pro eventuální další čtenáře uvést několik zásadních skutečností. V prvé řadě si před jakýmkoliv započetím změn způsobu Vašeho příjmu potravy ujasnit odpověď na otázku "proč?" naši předkové rozhodně neřešili hubnutí či detox. Úmyslně držené půsty měli pohnutky očištění stavu mysli a ty neúmyslně držené prostě vyplynuly z nastalé situace, což se zejména u savců v našem světě děje odjakživa. Je třeba zdůraznit, že půst je, respektive dříve byl běžnou součástí našeho života (stále je u části obyvatel země). Současně je třeba zdůraznit, že běžnou součástí našeho života (zejména dříve), byly a jsou leckdy neblahé důsledky. Sám jsem se po čtyřiceti dnech opravdového půstu, řečeno obrazně, "vznášel metr nad zemí". Oproti tomu po nějaké době při desetidenním půstu nastal kolaps a "vznášení v nemocnici". Závěrem se vracím na začátek komentáře, a to položit si otázku "proč?" Pokud chci zhubnout snížíme příjem a zvýšíme výdej energie, pokud se chci cítit lépe tak si dáme detox, pokud chci upravit psychiku a něco si dokázat zkusím půst, ale musím počítat s rizikem průšvihu, a hlavně když už, tak tělo zvykat postupně, tak, jak tomu bylo u našich předků běžné - byli prostě zvyklí.

  Říj 20, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama