Zánět šlachy a jejího pouzdra - tendovaginitida

Šlachová pochva je vazivový ochranný plášť pro obzvlášť silně namáhané klouby. Uvnitř šlachové pochvy je kontinuálně vylučován sekret, který účinkuje podobně jako kloubní maz a stará se o to, aby si klouby zachovaly svou elastičnost a kluzkost. Tento mechanismus může být vlivem zánětu poškozen.

Téměř vždy se jedná o podráždění na základě silného přepětí, jednostranné zátěže nebo špatně vedených pohybů. Běžně dochází k tomuto poškození při sportech, jako je tenis nebo squash, a postihuje převážně šlachy a předloktí. Zánět šlach však může vyvolat také příliš dlouhé psaní na počítači nebo příliš dlouhé a rychlé hraní na klavíru.

Příznaky:

Bolesti se objevují po velké námaze nebo monotonních pohybech, později se zesilují. Objevují se především na začátku pohybu, pak ustupují a zhorší se zase při zakončení pohybu. V noci mohou být bolesti silnější, v chronických stadiích trvale intenzivní.

Co pomáhá?

Tradiční medicína

V úvahu připadají tišící a protizánětlivé léky k zevnímu nebo vnitřnímu užití.

Pokud silné bolesti přetrvávají delší dobu, objeví se otoky a zarudnutí nebo i pohybová  omezení, musíte bezpodmínečně navštívit lékaře, abyste se vyhnuli chronickému zánětu. Eventuálně dostanete kortizon ke krátkodobému užití. V ojedinělých případech, při velmi těžkých potížích, je nutná operace. 

Homeopatie

Akutní, zánětlivé dráždění; otok; táhlá bolest: Arnica.

Každý pohyb bolí; drhavý šelest; zlepšení v absolutním klidu: Bryonia.

V počáteční fázi bolestivý pohyb; zlepšení při postupném/nepřetržitém lehkém pohybu: Rhus toxicodendron.

Fytoterapie

Arnika. Léčivá rostlina arnika aktivuje prokrvení a zároveň působí protizánětlivé. Arniková mast a arniková tinktura je k dostání v lékárně. Příležitostně může dojít k alergické reakci na pokožce! 

Tradiční čínská medicína

Tygří mast. Tato čínská léčivá mastička tlumí bolest a zánět. 

Ajurvéda

Sezamový olej: mazání tímto olejem je účinné při chronických bolestech. Zahřívá, regeneruje a léčí. Po aplikaci zabalte paži do tepla. 

Kneipova metoda

Obklady ze zelného listu: Bílé zelí působí proti zánětu. Ve fázi akutní bolesti pomáhají studené obklady zelnými listy. Při chronických bolestech je lepší zelné listy povařit a přikládat teplé. Utěrkou je ovažte a 15 minut nechte působit. 

Aromaterapie

Mazání: Třezalkový olej nebo kafrový olej tiší zánět a bolesti.  

TIPY

Pokud musíte pracovat převážně na počítači, pořiďte si ergonomickou klávesnici. Ta ulehčuje psaní, postará se o dobrou, klidnou pozici zápěstí a pomáhá předcházet obávanému zánětu paže.

Po zatěžujícím pohybu bolavé místo ihned ochlaďte! Asi 30 minut si přikládejte na postižené místo kostky ledu zabalené do ručníku. 

Jak se vyhnout zánětu šlach

Před sportem se rozehřejte například protažením.

Provádějte čisté pohyby, pokud možno pod vedením vyškoleného trenéra, zmenšíte tak riziko úrazu a předejdete přetížení.

Vyhýbe se jednostranným a zatěžujícím pohybům.

Při sportování s rychlými "stop and go" pohyby si dělejte přestávky.

Zdroj: Jak se léčit bez lékaře, nakladatelství Computer Press

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář

Komentáře (14)

 • Obrázek uživatele janakolova
  janakolova (anonym)

  Doporučuji Curenzym. Při zánětu šlach mi báječně pomohl. není nejlevnější, ale vyplatí se

  Kvě 09, 2010
 • Obrázek uživatele dozor
  dozor (anonym)

  POZOR - curenzym je neúčinný! Vyjde levněji, protože to je doplnění potravy nikoliv lék, ale pro doplnění potravy je to poměrně drahé. Například podravka je levnější. Slyšel jsem, že se vydává za lék enzymoterapii, což je velký podvod. Toto doplnění potravy nemůže nahradit lék např. Wobenzym.

  Kvě 12, 2010
 • Obrázek uživatele Petr Matějka
  Petr Matějka (anonym)

  Milý dozore, to si umí každý přečíst na obalu, že je to doplněk stravy, ale kvůli tomu to ještě není curenzym neúčinný. Dost běhám a se bez potravinových doplňků se dloudobě neobejdu, takže mi přijde, že nevíš, o čem mluvíš.

  Kvě 18, 2010
 • Obrázek uživatele karolína mikešová
  karolína mikešová (anonym)

  Doporučuji Curenzym. Při...Vypadá to, že se s doplňky stravy roztrh pytel. Já už toho taky odzkoušela vícero, curenzym mně osobně vyhovuje, netočí se mi po něm hlava a nedělá se mi po něm zle jako po některých nejmenovaných preparátech ...

  Kvě 25, 2010
 • Obrázek uživatele valdemar
  valdemar (anonym)

  Vypadá to, že se s doplňky...taky si přisadím ke curenzymu, jako prevence a posilovač organismu působí. O enzymech jsem dlouho neslyšel, myslel jsem, že curenzym je na bylinné bázi a ejhle, je tomu jinak, ale hlavně, že mi zabírá a není to jedovaté :-)

  Kvě 26, 2010
 • Obrázek uživatele Lupen
  Lupen (anonym)

  Mně osobně curenzym pomohl, a vůbec mi nepřišlo, že je to „jen“ doplněk, jsme ráda, že je rostlinný a necpu do sebe chemii. A to nemluvím o tom, že Wobenzym mi způsoboval průjmy!

  Kvě 28, 2010
 • Obrázek uživatele pro průjmy:
  pro průjmy: (anonym)

  Průjmy nezpůsobuje Wobenzym, ale nepořádek ve vaší střevní mikrofloře. Vrcholoví sportovci užívají v akutních případech až 60 tablet a nedovedu si představit, jak mi mohli s průjmy závodit. Já na Wobenzym nedám dopustit. Curenzym mi nic neříká.

  Kvě 31, 2010
 • Obrázek uživatele Pantůček
  Pantůček (anonym)

  Také užívám doplňky...no jo, účinné látky jsou jedna věc..ale jak se mám teda srovnat s tím, že mi právě curenzym pomohl zahojit dlouho se nehojící ránu po pádu z kola?

  Čer 27, 2010
 • Obrázek uživatele iva
  iva (anonym)

  mě pomaha.asi zdravim lidem nema s čim pomoct

  Srp 02, 2010
 • Obrázek uživatele Radek
  Radek (anonym)

  Zdravím Vás, mě zatím nezabírá nic. Po námaze se objeví mírný otok. Byl jsem s tím měsíc doma, pak dva dny v práci a zase se to vrací. Mastičky z kostivalu, Wobenzym, ibu-hepa, ledování... nic nezabralo. Máte ještě někdo nějaký nápad, kromě amputace? :-)

  Led 10, 2011
 • Obrázek uživatele gay
  gay (anonym)

  Proč? Protože sdi chtějí dráždit konečník.

  Lis 29, 2011
 • Obrázek uživatele Jan
  Jan (anonym)

  Curenzym je podvod: viz. prohlášení Státního ústavu pro kontrolu léčiv: http://www.obran.cz/aktualni-kauzy/apocurenzym-active-2/

  Bře 05, 2012
 • Obrázek uživatele Peter Skuhravy
  Peter Skuhravy (anonym)

  Doplněk stravy Apo-curenzym active + nattokinase uvedený do oběhu po 31. 1. 2012 MUSÍ BÝT STAŽEN z lékáren http://www.obran.cz/doplnek-stravy-apo-curenzym-active-nattokinase-uvedeny-do-obehu-po-31-1-2012-musi-byt-stazen-z-lekaren/2012/07/26/

  Črv 31, 2012
 • Obrázek uživatele Pet.
  Pet. (anonym)

  V naší lékárně dostanete super vánoční balení Wobenzymu i s hodnotným dárkem.

  Pro 03, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama