Zácpa z pohledu čínské medicíny

Bolesti břicha, nechutenství, nadýmání, celkový diskomfort

Podle tradiční čínské medicíny může být zácpa způsobena i jinými faktory než jenom nedostatkem vlákniny. Mezi ně patří :

 • Emoční vlivy jako strach, stres, deprese a také nedostatek pohybu způsobují blokádu proudění energie, což narušuje transportní funkci tlustého střeva. Zácpu doprovází depresivní nálady, tlak v podžebří, u žen bolestivá menstruace s otékáním prsou. Léčba je zaměřená na zprůchodnění toku energie (u emoční příčiny hlavně energie jater).
 • Vnitřní akumulace horka a sucha, která způsobuje stagnaci (neplynulé proudění) energie a poruchy transportu tráveniny střevem. Dochází k tomu po horečnatých onemocněních, nadměrné konzumaci alkoholu a pálivých nebo "vysušujících" jídel. Stolice je tvrdá a suchá. Doprovodními příznaky jsou bolesti břicha, chuť na studené nápoje, ztmavnutí moči a zrudnutí obličeje, pach z úst, zvýšená teplota. Léčebně se působí na odstranění horka a zvlhčení sucha.
 • Zácpa z chladu ve střevech způsobená nedostatkem energie sleziny-slinivky a ledvin. Častá bývá u oslabených a starších lidí. Doprovází ji zimomřivost, studené končetiny, časté močení…Léčba je zaměřená na posílení oslabených orgánů a zahřátí meridiánů -akupunkturních drah ovlivňujících vylučování stolice (dráhy tlustého střeva, sleziny - slinivky, ledvin, žaludku)
 • Zácpa z nedostatku energie a krve. Při nedostatku energie jsou typické potíže s vytlačením stolice, která může být suchá i měkká. Doprovodními příznaky bývají únava a samovolné pocení. Častá bývá po těžkých a zdlouhavých nemocích, ve stáří. Při "prázdnotě" krve v důsledku silné menstruace, porodu, velkého krvácení, vysilujících horeček či nedostatečné výživy je stolice suchá a zřídkavá. Doprovází ji celková bledost(obličej, jazyk, nehty), závratě, sucho v krku, hubnutí... Léčba je zaměřena na doplnění energie a "posílení" krve.

  Na závěr jedno malé doporučení, které může zlepšit stávající zácpu z horkosti a suchosti v tlustém střevě. Je to přidávání 1 lžičky lněného semínka (nejlépe namixovaného) do každé připravené porce jídla. Potom už jen dostatečně pít tekutiny…

  MUDr. M. Majerčík, PMC Praha - poradnu čínské medicíny naleznete zde

 • Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
  Diskuze ke článku
  Přidat komentář

  Přidat komentář

  Reklama

  Reklama