Zabolely vás klouby? Cesta k endoprotéze začíná nenápadně

Většina lidí se domnívá, že osteoartróza, lidově řečeno "revma", postihuje především seniory a že to k životu tak nějak patří. Tento přístup, který je na svém počátku ve znamení ignorace přicházejících problémů, je pak následně nahrazen častou rezignací ve smyslu: "Mně už stejně nic nepomůže," která může ve finále skončit třeba totální endoprotézou. Při správné a včasné péči o klouby to přitom nemusí vůbec nastat. Důležité ale je vědět, jaká péče o klouby je skutečně smysluplná.

Nemoci pohybové soustavy jsou v České republice druhou nejčastější příčinou pracovních neschopností, což zahrnuje jak problémy s páteří, tak s klouby v celém těle. Příčin bolestí kloubů způsobených osteoartrózou přitom může být hned několik. Genetické dispozice, poruchy metabolismu, zlomeniny kloubů, opakované drobné úrazy při sportu nebo fyzické práci či stereotypní zátěž kloubů. Nepříjemné bolesti ale může způsobovat také nadváha, zhoršená činnost ledvin nebo chybné postavení kloubů - kolena do X nebo nohy do O. Poprvé se může projevit již v relativně mladém věku, a to již po 20. roce života. Jde o selhání obnovy kloubní chrupavky. Poškození kloubů osteoartrózou je tím větší, čím více zatěžujeme své klouby sportem či nevhodným pohybem.

Onemocnění lze rozpoznat podle několika příznaků. „Mezi nejvýraznější patří především bolest a ztuhlost kloubů při zátěži, dále pak citlivost na chlad a počasí, bolesti svalů, výrazné zhoršení pohyblivosti nebo dokonce i bolesti během noci. Typická je také tzv. startovací bolest a ztuhlost, která vzniká především ráno po probuzení, případně po jiném delším klidu“ vysvětluje MUDr. Pavel Drbal, specialista na fyzikální a rehabilitační lékařství.

Rozvoj onemocnění bývá velmi pozvolný a vždy trvá až desítky let. Osteoartróza, tedy ztráta obnovy chrupavky, vede k ubývání chrupavkové hmoty. Tento proces pokračuje a postihuje další kloubní tkáně, především pak kloubní kost. Ta se v konečné fázi začne postupně rozpadat a nezbývá než zvolit chirurgické řešení - instalaci totální endoprotézy.

Jak se o své klouby starat zodpovědně?
Genetické dispozice si nevybíráme, ale to, jak se ke svým kloubům chovat, ovlivnit můžeme. Důležité je vhodné cvičení, obuv případně korekční ortopedické vložky, pitný režim a úprava dietního režimu. Ideálním řešením, jak se o své klouby starat a dopřát kloubům dostatečnou výživu, mohou být například doplňky stravy, jejichž hlavní účinnou látkou jsou tzv. kolagenní peptidy . Kolagen totiž tvoří až 70 % sušiny kloubních chrupavek a je základní stavební bílkovinou, která tvoří pojivové tkáně našeho pohybového aparátu. Vědci přišli na to, že kolagen nelze ve výživě tkání kloubů nahradit jinak než jedinou látkou - opět samotným kolagenem. Jedině tak se pojivová tkáň může správně vyvíjet a následně tak mnohem lépe odolávat přetěžování. Při výživě kloubů je ale důležitá forma kolagenu- řadou publikovaných vědeckých studií bylo prokázáno, že účinný je pouze ve formě zmiňovaných kolagenních peptidů, tedy enzymaticky naštěpených částic kolagenu, které jsou 100x menší než kolagen nativní.

Tyto peptidy podporují a zvyšují tvorbu kloubního kolagenu, který je nezbytně důležitý pro pevnost chrupavek a kloubních tkání. Napomáhají také regeneraci ostatních tkání kloubního systému a přispívají k pohyblivosti kloubů. Jako první provedl klinické testování účinnosti kolagenních peptidů na projevy osteoartrózy prof. Milan Adam a až u 75 % pacientů se po užívání kolagenních peptidů pohybové potíže výrazně zmenšily.

Jak dále artróze předcházet?

Poslouchejte své tělo. Sportujte, ale s rozumem! Vhodným pohybem může být například plavání, rychlá chůze, některá jogínská cvičení nebo jízda na kole. Kondiční pohyb kloubům pomáhá! Vybírejte si rovněž obuv s měkčí podrážkou tlumící nárazy při pohybu. Zaregistrujete-li první příznaky, doporučují odborníci omezit především pohyby s doskoky, při kterých klouby velmi trpí.

O důležitosti udržování rozumné tělesné váhy ve spojení se zdravou výživou, do které jsou zahrnuty všechny potřebné prvky, snad ani není třeba hovořit. Zkuste také své klouby zbytečně nepřetěžovat, například dlouhým stáním nebo chůzí.

Nevyhýbejte se pohybu na slunci! Zní to možná zvláštně, ale při pobytu na slunci se aktivuje vitamin D, který je pro náš imunitní systém velice důležitý a významně zasahuje také do metabolismu kostí.

Nejdůležitější je prevence! Myslete proto na správnou výživu kloubů a nečekejte, až se nemoc objeví. Osteoartrózu vyléčit nelze, to dnešní vědci potvrzují, ale oddálit její nástup, výrazně zmírnit její průběh a vyhnout se instalaci kloubní náhrady můžete včasnou a odpovídající péčí.
 

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Zařazení na fórum: 

Komentáře (3)

 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  důležití je prevence a kloubní výživa na kterou se nesmí zapomínat

  Čer 18, 2018
 • Obrázek uživatele Valmonta
  Valmonta

  nevím zda v tomto existuje nějaké prevence. Pokud ty klouby již bolí, tehdy je dulěžité něco brát.

  Čer 23, 2018
 • Obrázek uživatele Damoša
  Damoša

  nemyslím přímo prevence, ale prostě tomu nějak předcházet. AKorát si myslím že to nejde. Co ti na to pomáhá?

  Črv 09, 2018

Přidat komentář

Reklama

Reklama