Vážení uživatelé - pracujeme na migraci do nového systému. Je možné, že může být web v některých chvílích pomalejší. Pokud se tak stane, omlouváme se a věříme, že se vám nová verze bude líbit. Děkujeme!

Zabijáci našeho mozku - káva, alkohol a tabák

Kofein má na náš organismus pozitivní, ale i negativní vliv. Může zostřit vnímání, bdělost, ale nikoli zlepšit fungování mozku. Bezpečené množství kofeinu jsou dva šálky denně. Pití čtyř a více šálků kávy zhoršuje vstřebávání vápníku a důležitého vitaminu B.

Alkohol, pokud se užívá po malých dávkách, může naší paměti prospět, má vliv i na zlepšení nálady, která samozřejmě ovlivňuje učení. Ale výsledky experimentů o pozitivním vlivu alkoholu na paměť jsou velice nejednoznačné. Navíc při opilosti zaniká značné množství mozkových buněk.


Nejnovější vědecké studie dospěly k závěru, že v zrníčkách hroznů, a kvašením i v červeném víně jsou obsaženy cenné látky, které prodlužují život, posilují prokrvení mozku a pomáhají při onemocnění žil.


Kouření je velký nepřítel našeho zdraví a také nepřítel myšlení a paměti. Zužuje cévy, zpomaluje krevní oběh, a tudíž přívod kyslíku a živin do mozku, zvyšuje záněty průdušek, riziko rakoviny plic a prokazatelně zkracuje život.


Zdroj: Jarmila Mandžuková - Kniha pro váš mozek, nakladatelství Start

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související produkty na 001shop.cz: 

Komentáře (13)

 • Obrázek uživatele 111111
  111111 (anonym)

  Zkracování života kouřením je snad pozitivní vlastnost.V šeobecně zkrácení života občanů uleví státu

  Čer 26, 2008
 • Obrázek uživatele www.biolide.cz
  www.biolide.cz (anonym)

  Vše o mozku, jeho funkce, anatomie, struktura, bioelektrické vlastnosti + dokonalý software pro vylepšení všech mozkových potencialit..... hledejte na www.biolide.cz

  Srp 16, 2008
 • Obrázek uživatele HONZA
  HONZA (anonym)

  KDYBI SI TEN VŮL DAL RADŠI POŘÁDNÝ BRKO.

  Pro 16, 2008
 • Obrázek uživatele Káva ano,ale pouze s Ganodermou je bezpečná
  Káva ano,ale po... (anonym)

  www.biocoffe.dxneurope.eu

  Lis 11, 2009
 • Obrázek uživatele zdenka
  zdenka (anonym)

  Co je to za blbost? Který idiot tady lidi straší, před alkoholem a kouřením ?? Cokoli dělá člověku dobře, jeho duši, je prospěšné i tělu. Kdo si troufá soudit, co je dobré a co není. Tabák je roslina absolutně přírodní záležitost, tak stejné to je i s alkoholem. Navíc historie alkoholu i tabáku sahá, až někdy hóóódně daleko do minulosti, proč??? Protože to lidem škodilo :-) Nenechte se vysmát. Myslím, že dnešní všudypřítomná chemie je pěkné svinstvo, chemoterapie to samé, zničí člověku imunitu a ještě se všichni tváří, že je to v pořádku. Svět se v prdel obrací.

  Pro 05, 2010
 • Obrázek uživatele eleonora
  eleonora

  Co je to za blbost? Který...Sice již léta nekouřím, ale dávám Vám, plně za pravdu. Kávu piji kvůli nemocnému srdci pouze jednou denně. Zase čtu, že káva je jeden z nejlepších antioxidantů. Každý ať žije po svém a hlavně neomezuje své záliby. Nejvíce lidí umírá na jedy, tedy léky, které bere na své nemoci, než na ty nemoci samotné.

  Pro 05, 2010
 • Obrázek uživatele Ev
  Ev (anonym)

  Takové informace bych dala dohromady z fleku i po dvaceti pivech..

  Feb 04, 2012
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Kouřím a nerada to přiznávám.Snažím se přestat,ale to sem nepatří.Ovšem odsoudit kafe o kterém je známo,že v mnohém je zdravé je ubohost. Je zajímavé, že dotyčná "spisovatelka" odsoudila alkohol méně:-) Asi ráda chlastá? Samozřejmě různě nemocní si něco odpírat musejí,nebo pít malé dávky../kávy/ Jinak je to článek velice zavádějící a ubohý. Možná psaný před 50-ti lety. To také psali,že rajčata způsobují rakovinu:-)

  Feb 04, 2012
 • Obrázek uživatele Doktor Biochemie
  Doktor Biochemie (anonym)

  Jakýkoliv CNS stimulant,tedy i káva a tabák podporuje funkce mozku. Káva je zdravá všeobecně nejen na mozek. Tabák škodí hlavně plicím. Nikoliv mozku. Alkohol patří mezi opiáty stejně jako silnější heroin a proto přímo poškozuje mozkové buňky. Ethylalkohol je organické rozpouštědlo a tudíš nitrobuněčný jed.

  Feb 04, 2012
 • Obrázek uživatele Helena
  Helena (anonym)

  Jakýkoliv CNS stimulant,tedy...No právě..Tabák mně nabudí k akci a káva samozřejmě také. Navíc mi v mnohém svědčí a pomáhá. Ale své plíce mám ráda:-) takže se opravdu snažím. Dnes kouřím,ale od nového roku to je 3-tí krabička! Pak si zas týden nic nekoupím a tak to prodlužuji, pomocí e-cigára.Věřím, že to zvládnu. Mám ráda hezké věci a ono mi často na ně nezbývá. Když nehulím, penízky jsou:-) Alkohol mi naštěstí nic neříká. Akorát by mně bolela hlava.

  Feb 04, 2012
 • Obrázek uživatele Zdeňko
  Zdeňko (anonym)

  Co je to za blbost? Který...To že je alkohol přírodní neznamená že to neni jed. Mochomurka červená taky roste v přírodě.

  Feb 05, 2012
 • Obrázek uživatele x
  x (anonym)

  Nemá cenu se dohadovat. Všichni víme,že alkohol je škodlivý..Je zábavný,ale ta rána svědčí i o tom,jak škodí. Nehledě nato, jak dopadají častí a mladí konzumenti. Játra v háji po pár letech o ostatním nemá ani smysl psát.

  Feb 05, 2012
 • Obrázek uživatele Petroslav
  Petroslav (anonym)

  Jednou kávu vychvalujou do nebe, podruhý je to ,,zabiják"... Tak co si z toho má člověk vzít?

  Feb 05, 2012

Přidat komentář

Reklama

Reklama