Reklama

Zabijáci našeho mozku - káva, alkohol a tabák

Kofein má na náš organismus pozitivní, ale i negativní vliv. Může zostřit vnímání, bdělost, ale nikoli zlepšit fungování mozku. Bezpečené množství kofeinu jsou dva šálky denně. Pití čtyř a více šálků kávy zhoršuje vstřebávání vápníku a důležitého vitaminu B.

Alkohol, pokud se užívá po malých dávkách, může naší paměti prospět, má vliv i na zlepšení nálady, která samozřejmě ovlivňuje učení. Ale výsledky experimentů o pozitivním vlivu alkoholu na paměť jsou velice nejednoznačné. Navíc při opilosti zaniká značné množství mozkových buněk.


Nejnovější vědecké studie dospěly k závěru, že v zrníčkách hroznů, a kvašením i v červeném víně jsou obsaženy cenné látky, které prodlužují život, posilují prokrvení mozku a pomáhají při onemocnění žil.


Kouření je velký nepřítel našeho zdraví a také nepřítel myšlení a paměti. Zužuje cévy, zpomaluje krevní oběh, a tudíž přívod kyslíku a živin do mozku, zvyšuje záněty průdušek, riziko rakoviny plic a prokazatelně zkracuje život.


Zdroj: Jarmila Mandžuková - Kniha pro váš mozek, nakladatelství Start

Reklama
Reklama

Komentáře

111111 (Čt, 26. 6. 2008 - 17:06)
Zkracování života kouřením je snad pozitivní vlastnost.V šeobecně zkrácení života občanů uleví státu
www.biolide.cz (So, 16. 8. 2008 - 23:08)
Vše o mozku, jeho funkce, anatomie, struktura, bioelektrické vlastnosti + dokonalý software pro vylepšení všech mozkových potencialit..... hledejte na www.biolide.cz
HONZA (Út, 16. 12. 2008 - 06:12)
KDYBI SI TEN VŮL DAL RADŠI POŘÁDNÝ BRKO.
Káva ano,ale p… (St, 11. 11. 2009 - 16:11)
www.biocoffe.dxneurope.eu
zdenka (Ne, 5. 12. 2010 - 17:12)
Co je to za blbost?
Který idiot tady lidi straší, před alkoholem a kouřením ?? Cokoli dělá člověku dobře, jeho duši, je prospěšné i tělu. Kdo si troufá soudit, co je dobré a co není. Tabák je roslina absolutně přírodní záležitost, tak stejné to je i s alkoholem. Navíc historie alkoholu i tabáku sahá, až někdy hóóódně daleko do minulosti, proč??? Protože to lidem škodilo :-) Nenechte se vysmát. Myslím, že dnešní všudypřítomná chemie je pěkné svinstvo, chemoterapie to samé, zničí člověku imunitu a ještě se všichni tváří, že je to v pořádku. Svět se v prdel obrací.
Ev (So, 4. 2. 2012 - 22:02)
Takové informace bych dala dohromady z fleku i po dvaceti pivech..
Helena (So, 4. 2. 2012 - 22:02)
Kouřím a nerada to přiznávám.Snažím se přestat,ale to sem nepatří.Ovšem odsoudit kafe o kterém je známo,že v mnohém je zdravé je ubohost. Je zajímavé, že dotyčná "spisovatelka" odsoudila alkohol méně:-) Asi ráda chlastá? Samozřejmě různě nemocní si něco odpírat musejí,nebo pít malé dávky../kávy/ Jinak je to článek velice zavádějící a ubohý. Možná psaný před 50-ti lety. To také psali,že rajčata způsobují rakovinu:-)
Doktor Biochemie (So, 4. 2. 2012 - 22:02)
Jakýkoliv CNS stimulant,tedy i káva a tabák podporuje funkce mozku. Káva je zdravá všeobecně nejen na mozek. Tabák škodí hlavně plicím. Nikoliv mozku. Alkohol patří mezi opiáty stejně jako silnější heroin a proto přímo poškozuje mozkové buňky. Ethylalkohol je organické rozpouštědlo a tudíš nitrobuněčný jed.
Helena (So, 4. 2. 2012 - 22:02)
Jakýkoliv CNS stimulant,tedy...No právě..Tabák mně nabudí k akci a káva samozřejmě také. Navíc mi v mnohém svědčí a pomáhá. Ale své plíce mám ráda:-) takže se opravdu snažím. Dnes kouřím,ale od nového roku to je 3-tí krabička! Pak si zas týden nic nekoupím a tak to prodlužuji, pomocí e-cigára.Věřím, že to zvládnu. Mám ráda hezké věci a ono mi často na ně nezbývá. Když nehulím, penízky jsou:-) Alkohol mi naštěstí nic neříká. Akorát by mně bolela hlava.
Zdeňko (Ne, 5. 2. 2012 - 13:02)
Co je to za blbost?
Který...To že je alkohol přírodní neznamená že to neni jed. Mochomurka červená taky roste v přírodě.
x (Ne, 5. 2. 2012 - 20:02)
Nemá cenu se dohadovat. Všichni víme,že alkohol je škodlivý..Je zábavný,ale ta rána svědčí i o tom,jak škodí. Nehledě nato, jak dopadají častí a mladí konzumenti. Játra v háji po pár letech o ostatním nemá ani smysl psát.
Petroslav (Ne, 5. 2. 2012 - 20:02)
Jednou kávu vychvalujou do nebe, podruhý je to ,,zabiják"... Tak co si z toho má člověk vzít?
eleonora (Ne, 5. 12. 2010 - 18:12)
Co je to za blbost?
Který...Sice již léta nekouřím, ale dávám Vám, plně za pravdu. Kávu piji kvůli nemocnému srdci pouze jednou denně. Zase čtu, že káva je jeden z nejlepších antioxidantů. Každý ať žije po svém a hlavně neomezuje své záliby. Nejvíce lidí umírá na jedy, tedy léky, které bere na své nemoci, než na ty nemoci samotné.
Reklama