Reklama

WHO varuje před zneužíváním antibiotik

Nadměrná spotřeba antibiotik lidmi, kteří se obávají nákazy antraxem (snětí slezinnou), by mohla vést k neléčitelným formám nemoci a k dalších zdravotním problémům.

Varovala před tím Světová zdravotnická organizace (WHO). "Pokud se lidé sami předávkují léky, mohli by si vyvinout odolnost vůči lékům, nejen proti antraxu," řekl mluvčí WHO Iain Simpson.


Každý, kdo se necítí zdravý, by měl jít k lékaři a neměl by brát léky samostatně, upozornil mluvčí s tím, že různá antibiotika se používají pro léčbu různých typů antraxu.


Zneužití antibiotik by mohlo způsobit zvýšenou odolnost vůči běžným chorobám jako například tuberkulóza, meningitida, zápal plic nebo šarlach. Lékaři se obávají, že na léčení těchto nemocí by pak neexistovaly žádné prostředky.


"Odolnost vůči lékům je hlavní problém, kterému čelíme při léčbě tuberkulózy a dalších nemocí. Chceme tomu zabránit, jak jen můžeme," uvedl mluvčí.


Podle něj je důležité, aby byly zdravotní systémy všech zemí připraveny na možnou epidemii antraxu. Není to však prý důvod k panice. "Nemyslíme si, že hysterie nebo panika jsou nějak užitečné. Nejdůležitější pro jednotlivé osoby, které byly nakaženy, je, aby byly ošetřeny. Zatím jde jen o malý počet případů," dodal mluvčí.


Zdroj: ČTK

Reklama
Reklama

Komentáře

Reklama