Reklama

WC karty pro lidi s chronickými střevními onemocněními

Lidem s chronickými střevními záněty (IBD) mají ulehčit život WC karty. Jde zhruba o 40.000 pacientů. Crohnova nemoc či ulcerózní kolitida je u nich příčinou toho, že musejí až dvacetkrát za den na toaletu.

Podobné karty pomáhají už v Británii či Rakousku, aby nemocní mohli v případě potřeby použít veřejné i soukromé WC. Projekt dnes představilo občanské sdružení Pacienti IBD.

    “Chceme, aby WC karta vrátila lidem s IBD ztracené sebevědomí a pomohla jim v každodenním pohybu po městech. Díky ní se mohou prokázat na veřejnosti a požádat o přednost ve frontě na toaletu či o zpřístupnění neveřejného WC,“ řekla předsedkyně sdružení Martina Pfeiferová.

    WC karty mají velikost kreditní karty, držitelem může být člen sdružení Pacienti IBD, který prokáže svou diagnózu potvrzením od lékaře. Letos na projekt WC karet naváže i online mapa toalet, která už funguje například v sousedním Německu či Slovensku.

    Chronická zánětlivá střevní onemocnění postihují hlavně mladé lidi od 15 do 30 let. “Jde o onemocnění na celý život, klíčové je včas ho odhalit a zahájit léčbu, což umožní předejít nevratnému poškození střev,“ uvedl gastroenterolog Martin Bortlík.

Reklama

    Chronické střevní záněty provázejí časté průjmy, horečka, chudokrevnost, únava, krvácení z konečníku, bolesti a křeče břicha. Až 40 procent nemocných má další potíže, jako záněty očí, kloubů a kůže. Až 85 procent muselo být v posledních pěti letech přijato do nemocnice, většina musí být někdy v životě operována.

Zdroj: ČTK
 

Reklama

Komentáře

zneužití karty (Čt, 12. 6. 2014 - 08:06)
Když tak čtu, mám obavu, aby při odcizení karty toho využití soukromého WC nezneužili zloději k vykrádání bytu důchodců a jiných důvěřivých osob, moc jsem tedy váhala nad zpřístupněním soukromého WC, na to bych asi v dnešní době nepřistoupila :-\ bohužel:-(
re (Čt, 12. 6. 2014 - 10:06)
měla jsem krona a vylečila jsem ho stravou pohanka je nejlepší pohanku zaleju převařenou vodou necham odstat a rozmixuji s ovocem, broskve,banan atd za měsíc bylo po kronu pohanka je opravdu zazrak a jim zeleninove salaty hlavne okurky bílym jogurtem i červene papriky vše si najděte na internetu a bylinky ale himalajske... dzizí co nerostou tady nepoužívat!!!
dotaz (Pá, 13. 6. 2014 - 20:06)
a co lidé s jinými poruchami trávení a močení. A co starší lidé nad 60let, kteří nemají kvůli nemocem odpracované roky a si musí hledat práci?
Reklama