VZP hradí ženám s rakovinou prsu test, zda je chemoterapie přínos

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) začala hradit ženám s rakovinou prsu speciální genetický test, aby se vyhnuly zbytečné chemoterapii. Test Oncotype DX rozliší mezi pacientkami, kterým chemoterapie pomůže, a těmi, pro něž by znamenala zbytečnou zátěž a riziko návratu rakoviny by nesnížila.

Ročně se v ČR zjistí rakovina prsu u 6000 žen, zemřou 2000. Loni na veškerou péči spojenou s léčbou rakoviny prsu vydala VZP přes dvě miliardy korun. Test podle Hoňka může přinést úspory ročně v desítkách milionů korun, hlavně ale bude přínosem pro kvalitu života pacientek, které nebudou muset zbytečně podstupovat chemoterapii.

Test pomůže lékařům při rozhodování, jakou léčbu volit. VZP ho bude hradit pouze v komplexních onkologických centrech, kterých je v ČR 14. Mohou ho využít u pacientek se zhoubným nádorem prsu, které nemají zasaženy podpažní uzliny. Pokud u nich vznik nádoru souvisí s hormony, podstupují po operaci hormonální léčbu. Pro posílení účinku se přidává chemoterapie, u zhruba pěti procent těchto pacientek ale není z dostupných vyšetření jasné, zda chemoterapie zabere. To pomůže rozlišit nový test.

Lékaři pošlou vzorek tkáně odebrané při operaci do centrální laboratoře v USA, která provádí jako jediná testy pro celý svět a má s tím zkušenosti - k 30. červnu provedla pro 19.000 lékařů ze 70 zemí přes 375.000 těchto testů.

Výsledky testu jsou známy za sedm až deset dnů. U pacientky stanoví tzv. skóre recidivy, tedy riziko návratu zhoubné nemoci od nuly do sta. Do 18 je riziko nízké, od 30 vysoké. Testy umožní rozhodnout u zhruba dvou třetin z pěti procent pacientek, u nichž zatím lékaři vodítko neměli.

 VZP uhradila testy dosud 13 pacientkám brněnského Masarykova onkologického ústavu, jen u jedné ukázaly riziko tak vysoké, že musela podstoupit chemoterapii. Ostatních 12 pacientek se bez ní obešlo a vyhnulo se tak následkům chemoterapie, jako je vypadání vlasů či dlouhodobé poškození srdce. Za akutní chemoterapii platí VZP 120.000 korun, s úhradou pozdních komplikací částka roste.

VZP za jeden test dá 98.000 korun, podle Hoňka si VZP spočítala, že testování je pro ní “nákladově efektivní“.

Test je v ČR dostupný už zhruba dva roky, zatím si ho ale ženy musely platit samy. Zhruba deset si ho opravdu zaplatilo.

Zdroj: ČTK

Příjde vám tento článek zajímavý? Pošlete ho dál!
Diskuze ke článku
Přidat komentář
Související články: 

Komentáře (4)

 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, staráte se nějak o svoji imunitu během chemoterapie? Je to pro tělo asi hodně důležité nebo ne?

  Feb 25, 2022
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Chodila jsem na chemo a byla jsem z toho dost vyřízená. Doktorka mě však hodně držela a pořád mi říkala, abych se snažila do sebe cpát co nejvíce vitamínů. Hlavně abych neonemocněla, takže mi doporučovala i zvýšený příjem vitamínu C. Proto jsem si našla přípravek s lipozomálním vstřebáváním, které zajistí, že dokážete vitamín mnohem lépe vstřebávat.

  Feb 25, 2022
 • Obrázek uživatele Dominika
  Dominika (anonym)

  Na jaký ten přípravek jste prosím narazila? Kde se dá sehnat?

  Feb 25, 2022
 • Obrázek uživatele Renata
  Renata (anonym)

  Jedná se o přípravek Lipo-C-Askor Forte, který má u sebe v balení i testovací proužky, díky kterým můžete zjistit, zda má vaše tělo dostatek vitamínu C. Můžete se určitě případně podívat i na e-shop výrobce jakdelezit.cz

  Feb 26, 2022

Přidat komentář

Reklama

Reklama